به  دنبال سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استانبول ، زایزنی ها برای ایجاد و راه اندازی مراکز داده مشترک و پلتفرم های منطقه ای میان دو کشور ایران و ترکیه انجام شد.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که وزیر ارتباطات به منظور حضور در دوازدهمین اجلاس وزرای ارتباطات و حمل و نقل کشورهای درحال توسعه به ترکیه سفر کرده بود.

براساس این گزارش، دوازدهمین شورای ارتباطات و اطلاعات سازمان کشورهای در حال توسعه با حضور وزیران و نمایندگان بیش از ۵۵ کشور در استانبول ترکیه برگزار شد.

این اجلاس با حضور رجب طیب اردوغان- رییس جمهوری ترکیه و حضور عیسی زارع‌پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان مهمان ویژه مراسم اختتامیه به پایان رسید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درحالی که نخستین سفر کاری خارج از کشور خود را به ترکیه انجام داده بود، در این اجلاس علاوه بر سخنرانی در روز نخست، رایزنی‌ها و دیدارهای دوجانبه‌ متعددی با همتایان خود داشت.

توسعه دیپلماسی اقتصادی از مهمترین سیاست های بین المللی دولت سیزدهم

عیسی زارع پور هدف از سفر خود به ترکیه را علاوه بر حضور در اجلاس دوازدهمین اجلاس وزرای ارتباطات و حمل و نقل کشورهای درحال توسعه و نشست با همتایان کشورهای همسایه عنوان کرد .

وی در گفت و گو با رسانه ها اعلام کرد که از مهم‌ترین سیاست‌های بین‌المللی دولت سیزدهم در عرصه بین‌المللی دیپلماسی اقتصادی است .

زارع پور تصریح کرده بود که معرفی ظرفیت‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور و به‌ویژه پلتفرم‌های ایرانی و شرکت‌های فناور این عرصه به کشورهای منطقه نیز در دستور کار این سفر است.

درهمین حال وزیر ارتباطات به‌عنوان یکی از سخنرانان اصلی صحن علنی این نشست نیز به تشریح پیشرفت‌ها و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینهٔ ارتباطات و فناوری‌های اطلاعاتی پرداخت .

وی همچنین درادامه سخنرانی خود بر لزوم بهره‌گیری حداکثری از فناوری اطلاعات برای بهبود کیفیت زندگی بشر و نیز لزوم برنامه‌ریزی برای توسعه پلتفرم‌های منطقه‌ای تأکید کرد.

 

تاکید وزرای دو کشور ایران و آذربایجان بر توسعه پلتفرم‌های منطقه‌ای

براساس این گزارش،وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با وزرای ارتباطات کشورهای جمهوری آذربایجان و ترکیه اهمیت برنامه‌ریزی برای توسعه پلتفرم‌های منطقه‌ای و همچنین راه‌اندازی مراکز داده مشترک را مورد توجه قرار داد.

زارع‌پور پس از دیدار و گفت‌وگو با رشاد نبی‌اف – وزیر ارتباطات و حمل‌ونقل جمهوری آذربایجان به موضوع راه‌اندازی مراکز داده مشترک بین دو کشور پرداختند.

وزر ارتباطات درگزارش سفر خود به استانبول اعلام کرده که مراکزی که می‌تواند میزبان محتواها و خدمات بین‌المللی پرکاربرد باشد و برای کاربران هر دو کشور کیفیت کاربری بهتری را ایجاد کند.

ضرورت تببین ظرفیت شرکت های فناور و پلتفرم‌های ایرانی

تبیین ظرفیت شرکت‌های فناور و پلتفرم‌های ایرانی و همگرایی دو کشور برای تعامل با پلتفرم‌های منطقه‌ای از دیگر مباحث مطرح شده در این دیدار دوجانبه بود.

اعلام آمادگی پلتفرم‌های ایرانی برای ارائه خدمات در جمهوری آذربایجان از دیگر محورهای مورد بحث در این نشست بود که با استقبال وزیر ارتباطات و حمل‌ونقل آذربایجان رو به رو شد.

براساس این گزارش، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با عادل کارا اسماعیل اغلو- وزیر ارتباطات و زیرساخت‌ ترکیه نیز خواستار برنامه‌ریزی برای توسعه پلتفرم‌های منطقه‌ای و همچنین راه‌اندازی مراکز داده مشترک شد.

درهمین حال پیشنهادات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران نیز با استقبال همتای ترک مواجه شد.

پیشنهاد تشکیل کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان کشورهای در حال توسعه

زارع‌پور همچنین در دیدار با داتوکو جعفر کوشاری- دبیرکل سازمان کشورهای در حال توسعه پیشنهاد تشکیل کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات این سازمان را به میزبانی ایران مطرح کرد که با تایید و استقبال دبیرکل مواجه شد.

بر این اساس این گزارش با توجه به رایزنی‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه اجلاس دوازدهمین شورای ارتباطات و اطلاعات به‌زودی شاهد برنامه‌ریزی کشورهای منطقه برای توسعه پلتفرم‌های منطقه‌ای خواهیم بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *