شاخص بورس در هفته‌ای که گذشت با ۵۷ هزار و ۸۶واحد کاهش روبرو شد. اما دیروز (شنبه) با رشد ضعیفی به کانال یک میلیون و پانصد هزار واحد رسید.

به گزارش برات نیوز، در هفته‌ای که گذشت ( دومین هفته شهریور)، تعداد 38میلیارد و 465میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش 414هزار و 575میلیارد ریال در بیش از 10میلیون و 754هزار و 211دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب 13درصد رشد و 4 درصد افت و نیز 158 درصد افزایش را نسبت به هفته قبل‌تر تجربه کردند.

این درحالی است که تعداد 2 میلیون و 297هزار واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از 44هزار و 836میلیارد ریال نیز در هفته گذشته مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب با 15و 23درصد رشد همراه شدند.

شاخص بورس در پایان معاملات هفته منتهی به 21شهریورماه با 75هزار و 661واحد کاهش، معادل 4.64درصد افت کرد و به رقم یک میلیون و 556هزار و 280واحد رسید.

اما وضعیت شاخص بورس پس از عقب نشینی به کانال یک میلیون و پانصد هزار واحد تحت تاثیر دو اتفاق مهم دیروز (شنبه) روی مثبت را دید.

بر اساس این گزارش، اولین اتفاق، برخورد با کف مقاومتی و دیگری حمایت‌های ریز و درشت تدارک دیده شده برای حمایت از بازار سرمایه بود.

 مثبت شدن شاخص این امید را در دل بسیاری از سهامداران زنده کرد که دوران ریزش رو به پایان است اما شاخص بورس فردا به کدام سو می‌رود؟ 

شاخص بورس فردا به کدام سو می‌رود؟ 

به گفته بسیاری از تحلیلگران نباید وضعیت شاخص بورس را چندان به فردا گره زد چون هنوز متغیرهای ساختاری منتشر نشده است. اما مصوبات اخیر باعث شده است شاخص توسط هلدینگ‌ها، بانک‌ها و حتی خزانه تقویت شود.

گفتنی است بنا به پیش بینی کارشناسان، تا روز ۳۱ شهریور ماه که ای پی اس های جدید بیاید، ممکن است یک روز شاخص مثبت و یک روز منفی باشد.

در این میان عملکرد حقوقی‌ها نیز مورد بررسی است و ارزیابی ها از این حوزه بسیار مثبت است.

تصویب مصوبات در حوزه حقوقی ها در جهت حمایت از طرف تقاضا در شورای بورس بسیار مثبت ارزیابی شده است.

مطمئنا این حمایت‌ها در مهر ماه اثر بیشتری دارد. گرچه سهام‌دارهای عمده می دانند که سود شرکت‌ها چقدر است و وارد شدند.

تحلیلگران می گویند، از دوشنبه به بعد وضعیت بازار بیش از پیش قابل تفسیر است اما به نظر می‌رسد پاییز مثبت و خیلی خوبی در پیش باشد.

نا گفته نماند که با توجه به اینکه اولین روز از هفته چهارم شهریور با سیر صعود بیش از ۱٫۵ درصدی شاخص کل همراه بود و شاخص کل به یک میلیون و ۵۸۳ هزار واحد رسید، اما شاخص هم‌وزن و ارزش معاملات روند نزولی داشت.

حال باید منتظر ماند تا وضعیت شاخص بورس در مهرماه مشخص شود که اگر پیش بینی ها محقق شود مردم و سهامداران بورسی شاید نفسی تازه کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *