وعده ایلان ماسک برای قیمت ۲۵ هزار دلاری یک تسلای ارزان قیمت مبنی بر ارائه ایده خرید آسان و ارزان خودروهای الکتریکی برای مشتریان این برند است.

به گزارش برات نیوز، این اولین بار نیست که مدیر عامل تسلا ایده یک خودرو الکتریکی ارزان قیمت را مطرح می‌کند، اما این بار ماسک معتقد است که این به دلیل وجود سلول‌های باتری «بدون تب» جدیدش امکان‌پذیر است.

در صورتی که حواستان به همه کارهای تسلا نبوده، اخیراً این خودروساز برقی رویداد «روز باتری» خود را در اوایل هفته برگزار کرده است. در طول رویداد روز باتری سالانه این خودروساز، ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا، چند اعلامیه را بیان کرد. سلول‌های جدید باتری، یک مدل جدید یعنی مدل S Plaid، تعداد زیادی پیش سفارش برای Cybertruck، یک تست بتا آینده تسلا برای فروش مجموعه کامل خودروهای خودران و بزرگ‌ترین قسمت اطلاعات، خودرو الکتریکی با قیمت مناسب‌تر در دست تولید است.

باتری ارزان‌تر به معنای خودروهای ارزان قیمت است

تسلا مانند بسیاری از برندهای الکتریکی دیگر در حال کار بر روی کاهش هزینه سلول‌های باتری و بسته‌های خود است. پس از این اتفاق، ماسک معتقد است که تسلا قادر خواهد بود  یک وسیله نقلیه برقی ۲۵ هزار دلاری را به مصرف‌کنندگان عرضه کند. جدول زمانی تسلا برای فروش خودروی فوق‌العاده مقرون به صرفه که همچنین خودکار است، قبل از سال ۲۰۲۳ یا ۳ سال دیگر از حالا خواهد بود.

دلیل اینکه تسلا قادر خواهد بود یکی از خودروهای برقی خود را با چنین قیمت مقرون به صرفه‌ای به خریداران پیشنهاد کند، سلول‌های باتری بدون تب جدید آن است. خودروساز همیشه در تلاش است مواد فیزیکی داخل سلول‌ها را به هدف کاهش هزینه آنها، تغییر دهد. این دو مورد به تسلا این امکان را می‌دهد که طبق شماره‌های خود، قیمت هر کیلووات ساعت را به نصف کاهش دهد و باعث می‌شود که خودروهای الکتریکی تقریباً همان قیمت وسایل نقلیه دارای موتور سوخت داخلی باشند.

این قطعاً یک ادعای جسورانه است، چرا که بسته‌های باتری فعلی در وسایل نقلیه الکتریکی تقریباً ۱۰ تا ۱۲ هزار دلار هزینه دارند. برای اینکه تسلا خودرو ۲۵ هزار دلاری خود را بسازد، بسته‌های باتری آن باید در حدود ۶ هزار دلار هزینه داشته باشد و سلول تقریباً ۱۰۰ دلاری را در هر کیلووات ساعت تنظیم کند.

خودرو 25 هزار دلاری
خودرو ۲۵ هزار دلاری تسلا

ماسک قبلاً وعده‌هایی داده است

در حالی که قیمت وسایل نقلیه الکتریکی در ایالات متحده طی سال‌های گذشته کاهش یافته است، اما مطمئناً تا حدی نیست که شرکت‌ها بتوانند یک وسیله نقلیه الکتریکی با برد قابل استفاده ۲۵ هزار دلار بفروشند. TheVerge ادعا می‌کند که قیمت‌ها از میانگین ۶۴،۳۰۰ دلار در سال ۲۰۱۸ به ۵۵،۶۰۰ دلار در سال ۲۰۱۹ رسیده است که این ۱۳.۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد. با کاهش مشابه طی سه سال آینده، تسلا به مرز ۲۵ هزار دلار نمی‌رسد. برای مقایسه، متوسط قیمت یک وسیله نقلیه بنزینی ۳۶.۶۰۰ دلار است.

ایلان ماسک گفت: «ما اطمینان داریم که در طولانی مدت، می‌توانیم یک وسیله نقلیه الکتریکی جذاب با هزینه ۲۵ هزار دلار طراحی و تولید کنیم.»

با این حال، ماسک راهی برای این تکنولوژی وعده داده شده، ویژگی‌ها و وسایل نقلیه دارد تا بتواند مصرف‌کنندگان بیشتری را به سمت خود جلب کند. باید اشاره کنیم که ماسک خود اظهار داشت که تسلای ارزان قیمت در سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه شده بود. در آن زمان، مدیر عامل تسلا ادعا کرد که تنها سه سال با آن فاصله دارد. اکنون که اعتبارات فدرال تسلا تمام شده است، مقرون به صرفه‌ترین، مدل ۳ از ۳۹.۱۹۰ دلار شروع می‌شود (با احتساب مقصد). نشانی از حدود قیمتی که ماسک پیشنهاد داده نیست.

بنابراین، وعده ماسک مبنی بر قیمت ۲۵ هزار دلاری خودروهای الکتریکی در سه سال آینده، کمی جای تردید دارد، به خصوص با توجه به هر اتفاقی که برای مدل ۳/۳۵ هزار دلاری رخ داده، پیش‌بینی این کار بسیار دشوار است.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *