1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. وعده مسوولان برای کاهش قیمت برنج ایرانی
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

وعده مسوولان برای کاهش قیمت برنج ایرانی

قیمت برنج ایرانی

قیمت برنج ایرانی هفته جاری کاهش می‌یابد.

به گزارش برات نیوز، مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی عامل اصلی افزایش قیمت برنج ایرانی را در یک ماه گذشته احتکار و دلال بازی دانست و گفت: قیمت برنج ایرانی هفته جاری کاهش می یابد.

این درحالی است که قیمت برنج ایرانی از شهریور سال گذشته تا کنون حدود 90 درصد افزایش یافته است و روند صعودی آن همچنان ادامه دارد.

درهمین حال، مسوولان وزارت جهاد کشاورزی، عامل اصلی روند صعودی قیمت برنج را محتکران اعلام کرده است و قرار است با این موضوع مقابله کند.

درهمین راستا، مسعود امرالهی مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی عامل اصلی افزایش قیمت برنج ایرانی را در یک ماه گذشته احتکار و دلال بازی دانست و گفت: قیمت برنج ایرانی این هفته نسبت به قیمت‌های فعلی پایین‌تر می‌آید.

افزایش غیر منطقی قیمت برنج ایرانی چندماه پس از کشت

وی درباره وضعیت بازار برنج ایرانی افزود: برنج ایرانی موجود در بازار مربوط به کشت چند ماه پیش کشاورزان بوده و این افزایش قیمت در بازار غیرمنطقی است.

مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی افزود: متأسفانه بعد از سال نو قیمت برنج ایرانی در حالی افزایش یافت که قیمت برنج مصوب برای طارم درجه یک ۶۵ هزارتومان تعیین شده بود و هیچ گونه افزایش قیمتی را در سراسر کشور نداشتیم.

احتکار برنج ایرانی به دلیل افزایش قیمت پایه برنج کشت جدید

امرالهی با بیان اینکه محتکران، دلالان و سودجویان قیمت برنج ایرانی را در بازار افزایش داده‌اند تصریح کرد: هدفشان از این احتکار افزایش قیمت پایه برنج کشت جدید است.

مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از امروز تا پایان ماه مبارک رمضان به همه واحدهای بازرسی و نظارت سراسر کشور دستور داده شده چنانچه بازرسان و ناظران با گران فروشی برنج بیش از نرخ مصوب، انبارها، مراکز عمده فروشی و مراکز تأمین کننده توسط محتکران روبرو شوند، علاوه بر برخورد جدی از سوی سازمان تعزیرات حکومتی رأی صادر می‌شود.

برخورد قانونی با گران فروشان برنج و متخلفان این حوزه

طبق مصوبه معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در یکم اسفندماه سال ۱۴۰۰ قیمت فروش برای مصرف‌کننده به منظور پیشگیری از افزایش بی‌ضابطه برای هر کیلوگرم برنج طارم ایرانی درجه یک ۶۵ هزار تومان، برنج طارم درجه دو ۶۰ هزار تومان، برنج ایرانی شیرودی ۴۲ هزار تومان، برنج هندی وارداتی ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان و برنج پاکستانی وارداتی ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.

بر اساس این ابلاغیه، با گران‌فروشان برنج و متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

موجودی بازار برنج به اندازه کافی

این درحالی است که برخی از مسوولان اعلام کرده اند که برنج به اندازه کافی در بازار موجود است و به زودی تب افزایش قیمت برنج در بازار کاهش می یابد.

درهمین راستا، مدیرعامل مرکز تجارت بین الملل و پایانه صادرات برنج آمل  اعلام کرد: مردم نگران موجودی و قیمت برنج نباشند، التهاب بازار و قیمت‌های کاذب فروکش خواهد کرد.

«سید اسماعیل یزدان پناه»  درباره التهاب قیمت برنج در سطح کشور و نگرانی مردم از این وضعیت افزود: برنج ایرانی به اندازه کافی در انبارهای مرکز تجارت و پایانه برنج آمل موجود است و قیمت واقعی آن کیلویی ۶۵ هزار تومان است.

مدیرعامل مرکز تجارت بین الملل و پایانه صادرات برنج آمل اظهارداشت: این مرکز با میادین شهرداری تهران در ارتباط است و برنج‌های تنظیم بازار را عرضه کرده و می‌کند.

مردم برنج تازه را با قیمت‌های مناسب خریداری کنند

یزدان پناه به مردم توصیه کرد: با توجه به اینکه به کشت  جدید برنج نزدیک هستیم برنج های کهنه که ماندگاری کمتری دارد را خریداری نکنند و به جای آن برنج جدید را با قیمت های مناسبی تهیه کنند، زیرا به طور قطع التهاب بازار به این شکل نخواهد بود.

وی گفت: به طور قطع ما در روزهای آتی شاهد تثبیت بازار و کاهش قیمت برنج خواهیم شد.

براساس این گزارش، در سال ۱۳۹۸ مرکز تجارت بین الملل و پایانه صادرات برنج آمل در زمینی به مساحت بیش از ۱۷۰ هزار متر مربع در شهرستان آمل ساخته و با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری دولت دوازدهم افتتاح شد.

ایجاد مرکز تجارت بین الملل و پایانه صادرات برنج آمل به منظور ساماندهی بازار

این مرکز با بیش از  ۴۴۰ واحد حجره در دو فاز به بهره برداری رسید که سالانه برای حدود ۷۰۰ هزارتن برنج تولیدی کشور ظرفیت نگهداری و ذخیره سازی، بسته بندی، سورتینگ، برندسازی و صادرات کیفی دارد.

هدف از ایجاد این مرکز ، ساماندهی بازار فروش و عرضه برنج، برند سازی و اطمینان خاطر برای مصرف کننده جهت خرید برنج سالم و بدون ناخالصی، جلوگیری از واردات برنج، ظرفیت سازی برای صادرات و حذف دلالان و واسطه‌ها و کاهش فاصله قیمتی بین کشاورز و مصرف کننده بوده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست