سوئیفت اعلام کرده است بعد از گذشت 8 سال در حالی که میزان تراکنش‌های بانکی دلار کاهش یافته است، یورو به پرتراکنش‌ترین ارز جهان تبدیل شده است.  

به گزارش برات‌نیوز به نقل از راشاتودی، سوئیفت که به عنوان جامعه ارتباطات مالی مخابراتی بین بانکی جهان شناخته می‌شود، اعلام کرده است برای نخستین بار در 8 سال اخیر، یورو بیشترین تراکنش‌های جهان را به خود اختصاص داد.

طبق گزارشاتی که از رسانه بلومبرگ منتشر شده‌اند، آخرین بار در فوریه 2013 بود که یورو به عنوان پرتراکنش‌ ترین ارز جهان شناخته شد.

داده‌های جامعه ارتباطات مالی مخابراتی بین بانکی جهان مجموع تراکنش‌های بین بانکی بین‌المللی بیش از ۱۱ هزار بانک و مؤسسه مالی را در بیش از ۲۰۰ کشور جهان شامل می‌شود و بیانگر آن است که در ماه گذشته میلادی یورو به عنوان ارز واحد اتحادیه اروپا پرتراکنش‌ ترین ارز جهان شده است.

دلار، پوند انگلیس، ین ژاپن، دلار کانادا و یوآن چین به ترتیب در رده دوم تا ششم قرار گرفتند.

کاهش ارزش دلار در برابر دیگر ارزهای مهم

تداوم روند سقوط ارزش دلار و همچنین احتمال معرفی واکسن کرونا سبب شده است تا تمایل جهان برای دادوستد دلار کاهش یابد و در همین میان یورو پرتراکنش‌ترین ارز جهان شناخته شود.

طبق آمار منتشر شده از سوئیفت، در ماه اکتبر سال جاری میلادی، 37.8 درصد از تراکنش‌های ارزی متعلق به یورو بوده که 6 درصد از سال گذشته بیشتر شده است.

این میزان تراکنش، بالاترین سطح از فوریه  2013 تا به امروز است.

طبق این گزارش دلار آمریکا با کاهش تراکنش ۴.۶ درصدی نسبت به سال قبل در همین ماه به میزان  ۳۷.۶۴ درصد تراکنش شد.

بیشتر بخوانید: چهارمین ریزش متوالی دلار ثبت شد

رکود 11 درصدی پرتراکنش‌ ترین ارز جهان 

بلومبرگ در گزارشی اعلام می‌کند که دلار آمریکا در مقایسه با رکود ماه مارس 11 درصد در برابر دیگر ارزهای مهم کاهش داشته است.

با این وجود هنوز هم دلار به عنوان اولین ارز ذخیره دنیا شناخته شده و 61درصد از ذخایر ارزی رسمی جهان از دلار تشکیل شده‌اند.

در همین زمینه گزارش‌هایی نیز از چین به گوش می‌رسد که نشان می‌دهد این کشور یکی از بزرگ‌ترین استقراض‌های یورویی خود را انجام داده است.

طبق گزارش خبرگزاری دولتی شین هوا، کشور چین پنج میلیارد یورو اوراق قرضه صادر کرده که 750 میلیون یورو اوراق قرضه 5 ساله، دو میلیارد یورو اوراق قرضه 10 ساله و باقی‌مانده آن را اوراق قرضه 15 ساله تشکیل داده‌اند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *