با توجه به بررسی های انجام شده، حدود 40 درصد از پرداخت تسهیلات ازدواج کل متقاضیان هنوز اجرایی نشده است.

به گزارش برات نیوز، مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: در 6 ماه اول سال جاری تا کنون حدود 40 درصد از کل متقاضیان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج وام خود را دریافت نکرده‌اند.

این درحالی است که با توجه به اهمیت موضوع ازدواج جوانان، دولت باید آن ها را یاری کند.

درشرایط فعلی اقتصادی بسیاری از جوانان تحت فشار تورم و گرانی مسکن، خودرو و نیازهای اولیه یک زندگی قرارگرفته اند.

به همین منظور درصورت تصمیم این جوانان به ازدواج باید دولت آن ها را یاری کند و زمینه پرداخت تسهیلات ازدواج تسهیل شود.

همچنین با توجه به افزایش قیمت ها و نرخ تورم مبلغ وام ازدواج نیز باید طوری افزایش یابد که بتواند گوشه ای از مشکلات جوانان برای تشکیل خانواده و یک زندگی اولیه را بگیرد.

عدم همیاری در پرداخت تسهیلات ازدواج

اما شواهد حاکی از این است که دولت نه تنها برنامه ای برای افزایش مبلغ وام ازدواج ندارد بلکه حتی میزان تعیین شده را نیز هنوز به بسیاری از متقاضیان پرداخت نکرده اند.

درهمین راستا مرکز پژوهش های مجلس پیشنهادی را درخصوص افزایش میزان وام ازدواج هر یک از زوج های زیر 25 سال تا  70 میلیون تومان در سال آینده مطرح کرد.

 درهمین حال مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی به بررسی بخش زنان و خانواده در لایحه بودجه 1400 پرداخت.

در بخشی از این گزارش به بررسی بند «الف» تبصره 16 لایحه بودجه سال آینده درباره اختصاص تسهیلات قرض الحسنه ازدواج قرار دارد پرداخته شده است .

بیشتر بخوانید: وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومان شد

همچنین در این گزارش آمده است:

«با توجه بند مذکور  که در آن به هدف تسهیلات قرض‌الحسنه یعنی «حمایت از ازدواج جوانان» اشاره شده، به‌نظر میرسد قرار دادن سقف سنی برای دریافت این تسهیلات در لایحه بودجه سال 1400 میتواند ایجاد مانعی برای سوءاستفاده از تسهیلات مذکور شود.

بر اساس این گزارش در بررسی عملکرد وام قرض‌الحسنه ازدواج از سوی بانک مرکزی آمده است که در سال 98 (که تسهیلات ازدواج برای هریک از زوجین سیصد میلیون ریال بوده) 12 هزار و 981 نفر بالای 50 سال از این تسهیلات استفاده کرده‌اند.

تعیین شرط سنی و از بین رفتن فرصت پرداخت تسهیلات ازدواج

درادامه گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده است:

وابسته کردن تعیین شرط سنی به پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان و بانک مرکزی و سپس تصویب در هیئت وزیران ظرف مدت یک ماه می‌تواند بر روند دریافت تسهیلات تأثیرگذار باشد.

همچنین دراین گزارش اعلام شده است بررسی عملکرد وام ازدواج طی 6 ماهه اول سال99 ، حاکی از این است که نزدیک به 40 درصد از کل متقاضیان تسهیلات قرض‌الحسنه هنوز وام خود را دریافت نکرده‌اند.

بنابراین می توان گفت که موکول کردن تعیین شرط سنی به نهاد دیگری مشمول زمان خواهد شد و فرصت اعطای تسهیلات از بین خواهد رفت.

طرح پیشنهاد تعیین میزان وام ازدواج به صورت پلکانی

براساس این گزارش، در راستای تشویق جوانان به امر ازدواج در سنین پایین‌تر و با توجه به تورم موجود، پیشنهاد می‌شود، میزان وام مذکور به‌صورت پلکانی تعیین شود.

به‌گونه‌‍‌ای که هریک از زوجهای زیر 25 سال مبلغ هفتصد میلیون ریال و هریک از زوجهای 25 تا 50 سال تمام پانصد میلیون ریال دریافت کنند.

استان اردبیل کمترین دریافت کننده وام ازدواج در 6 ماهه اول سال جاری

در نامه وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به نامه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام شده،  تنها 62 درصد متقاضیان وام در 6 ماهه اول سال 99 قادر به دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج شده‌اند.

 استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با 42 درصد، خراسان شمالی با 48 درصد، کرمان با 52 درصد، خوزستان با 55 درصد و اردبیل با 56 درصد به ترتیب کمترین درصد دریافت‌کنندگان وام را به خود اختصاص داده اند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *