کرونا، گرانی های اخیر اجاره مسکن و تحریم های ظالمانه از جمله اهداف اصلی اجرای طرح پرداخت کمک ودیعه مسکن از سوی دولت بود.

هیات دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا بنا بر مشکلات موجود در کشور و برای حمایت از مستاجران کم درآمد تصمیم به پرداخت کمک ودیعه مسکن گرفتند.

قائم مقام بانک مرکزی درباره جزئیات طرح اعطای تسهیلات بانکی به مستأجران (کمک ودیعه مسکن) اظهار کرده است : براساس تصمیمات «ستاد ملی مقابله با کرونا» مقرر شد، تسهیلات یاد شده در سقف‌های ۵۰۰ میلیون ریال در شهر تهران، ۳۰۰ میلیون ریال در سایر کلان شهرها و ۱۵۰ میلیون ریال در سایر شهرها با نرخ سود ۱۳ درصد و بازپرداخت یکساله (به نحوی که مستأجر در دوره قرارداد صرفاً سود تسهیلات را پرداخت کند و اصل تسهیلات در سررسید تسویه شود) یا با نرخ سود ۱۲ درصد و بازپرداخت ۳۶ ماهه (به نحوی که مستأجر در هر قسط اصل و سود تسهیلات را پرداخت کند)، با هدف کمک به تامین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره‌های مسکن اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر در سال جاری اعطا شود.

اکبر کمیجانی درباره دلایل پرداخت این وام گفته است : در راستای ایجاد ثبات در بازار اجاره ودر شرایط موجود اقتصادی درکشور موضوع «اعطای تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات» از محل بخشی از منابع مالی اختصاص یافته به «ستاد ملی مقابله با کرونا» در این ستاد مطرح شد.

بیشتر بخوانید: کمک ودیعه مسکن به کمک مستاجران آمد


قائم مقام این بانک درخصوص جزییات پرداخت این وام اظهار کرده است : به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و رفاه حال متقاضیانی که قصد دریافت کمک ‌هزینه ودیعه مسکن را دارند ثبت‌نام متقاضیان با استفاده از سامانه پیامکی وزارت راه‌وشهرسازی انجام گرفت.

وی در ادامه افزوده است: پس از بررسی اولیه و ارسال پیامک به متقاضی در زمان‌بندی اعلام شده از سوی وزارت راه‌وشهرسازی، متقاضیان واجد شرایط دریافت تسهیلات بانکی از سوی این وزارت می‌باید در سامانه وزارت راه و شهرسازی به آدرس tem.mrud.ir ثبت نام کنند. پس از آن مشخصات متقاضیان واجد شرایط از سوی وزارتخانه یادشده به بانک‌مرکزی و بانک‌ها منعکس و متعاقب آن دستورالعمل اجرایی به بانکهای عامل ابلاغ می‌شود. 


 وی تصریح کرده است: این وام با هدف کمک به تامین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره‌های مسکن اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر در سال جاری اعطا می‌شود.

قائم مقام بانک مرکزی همچنین درباره اینکه اعطای تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن در قالب کدام یک از عقود اسلامی امکان‌پذیر بوده، گفته است : با توجه به مشکلات موجود در کشور از جمله کرونا ، تحریم ها و افزایش قیمت اجاره بانک مرکزی  در نظر دارد تا برای کسانی که برای تامین هزینه مسکن خود ناگزیر به حذف برخی از نیازهای زندگی خود شده‌اند، درقالب شرع و قانون امکان جبران هزینه‌های پرداختی از سوی این اقشار بابت تامین مسکن را فراهم کند.

وی خاطر نشان کرده است:باتوجه به اعلام شبهه فقهی از سوی تعدادی از مراجع بزرگوار و پس از مشورت با سایر صاحبنظران، موضوع این تسهیلات از عنوان «ودیعه مسکن» خارج و مصوب شد که بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی بتوانند به مستأجرانی که براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی در شرایط کنونی دچار مشکلات اقتصادی برای تامین مخارج خود از جمله هزینه مسکن شده‌اند، تسهیلات «مرابحه خرید کالا و خدمات» اعطا کنند.

کمیجانی افزوده است :این تسهیلات پس از پالایش اطلاعات و شناسایی اقشار هدف توسط وزارت راه و شهرسازی، از سوی بانک های عامل و در قالب عقد مرابحه خرید کالا و خدمات و براساس دستورالعمل اجرایی که متعاقباً اعلام می‌شود، پرداخت می شود

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *