شرکت AMD به تازگی از نسل جدید پردازنده Ryzen و به نوعی پردازنده‌های مرکزی (CPU) جدید خود رونمایی کرده که باعث شده بازی‌بازان و البته علاقه مندان در زمینه سخت افزار، به وجد آمده و خوشحال شوند. با این حال، قطعا اطلاعات بسیاری در مورد این پردازنده‌های نسل جدید وجود دارد که دانستن آن‌ها برای کسانی که قصد خرید پردازنده جدید دارند یا به صورت کلی، به دنبال افزایش دانش سخت افزاری خود هستند، مفید محسوب می‌شود. امروز در برات نیوز همراه شما هستیم تا نکات و اطلاعات مهمی که باید درباره نسل جدید پردازنده Ryzen بدانید را به اطلاع شما عزیزان برسانیم.

اگر یادتان باشد در روزها و هفته‌های گذشته، شرکت AMD به صورت رسمی از نسل جدید پردازنده‌های مرکزی یا CPU های خود رونمایی کرد و ما در برات نیوز، طی یک خبر جامع، این واقعه را به اطلاع شما رسانیم. با این که در آن خبر به صورت اجمالی به اطلاعات منتشر شده از سری جدید پردازنده Ryzen پرداختیم، اما قطعا جزئیات و موارد بسیاری باقی می‌ماند که می‌خواهیم در این مطلب به سراغ آن‌ها برویم.

پردازنده شرکت AMD
نکات مهمی که باید درباره نسل جدید پردازنده‌ Ryzen بدانید

سری Ryzen 5000 شرکت AMD، در یک کلام هیجان انگیز و ترغیب کننده به نظر می‌رسد. این پردازنده‌های سری جدید، از معماری جدید و بسیار پیشرفته Zen 3 استفاده می‌کنند که روی گره‌ی 7 نانومتری ارتقا یافته بنا شده‌اند.

با در نظر گرفتن این موارد، می‌توانیم بگوییم که این نسل از پردازنده‌ Ryzen پتانسیل این را دارد که به یکی از رقابتی‌ترین و بهترین محصولات AMD در یک دهه اخیر تبدیل شود.

با نگاه کردن به بنچمارک‌ها و آمار و نتایجی که از پردازنده‌های نسل جدید Ryzen به دست آمده، می‌توانیم بگوییم که این قطعات پردازشی، عملکرد بهتری نسبت به رقیب خود، یعنی سری Comet Lake S داشته‌اند. البته این آمارها و نتایج برای بخش گیمینگ و تجربه بازی‌های ویدیویی است و هنوز اطلاعات دقیقی از تست‌های دیگر این پردازنده‌های جدید در دسترس نیست.

از آن جایی که شرکت اینتل (Intel) نیز در حال عرضه یک نسل و سری جدید از پردازنده‌های مرکزی خود است، بد نیست برای مشاهده کارت‌های درون دستِ این شرکت نیز منتظر بمانیم و به مقایسه آماری درستی با پردازنده‌های AMD دسترسی پیدا کنیم. با این حال، تا آن زمان، بد نیست اطلاعات خود را از سری جدید پردازنده Ryzen بالا ببریم. با ما در ادامه همراه باشید.

پردازنده Ryzen 5000؛ چهارمین نسل از Ryzen

واقعیت بزرگی که در مورد پردازنده‌های مرکزی شرکت AMD وجود دارد این است که این شرکت در سال‌ها و نسل‌های گذشته به مانند امروز، رقیب سرسختی برای شرکت اینتل به حساب نمی‌آمد و قطعاتی که تولید می‌کرد، معمولا توسط بازی‌بازان و مصرف کنندگان، به خوبی این روزها تحویل گرفته نمی‌شود.

با این حال، AMD از زمانی که ساخت سری پردازنده Ryzen را آغاز کرد، وضعیت را برای خود به طرز چشمگیری تغییر داد. پردازنده‌های Ryzen خیلی سریع توانستند در دل بازی‌بازان و کاربران جای خود پیدا کنند و با توجه به این که نیازهای گیمر و کاربرهای دیگر را می‌شناختندو  آن‌ها را با قیمتی خوب و به صرفه برآورده می‌کردند، تبدیل به قطعه‌ و برندی مشهور و محبوب شدند و هر روز به رقیبی سخت‌تر برای اینتل بدل می‌گردند.

حال، باید اعلام کنیم که سری جدید پردازنده‌های AMD که با نام Ryzen 5000 شناخته می‌شوند، در واقع چهارمین نسل از Ryzen و خانواده Zen هستند که از معماری یا ساختار جدید Zen 3 و گره ارتقا یافته 7 نانومتری شرکت TSMC بهره می‌برند.

نکته مهم درباره نسل این سری پردازنده این است که توجه کنید نسل پنجم محسوب نمی‌شوند و در واقع نسل چهارم هستند. این کار به این دلیل انجام شده تا نامگذاری APU و CPU همتراز شوند. به عنوان مثال، در APU های Ryzen 4000، ساختار و معماری هسته دقیقا به مانند CPUهای Ryzen 3000 یا همان معماری Zen بود.

سری Ryzen
سری جدید پردازنده‌های AMD که با نام Ryzen 5000 شناخته می‌شوند، در واقع چهارمین نسل از Ryzen و خانواده Zen هستند که از معماری یا ساختار جدید Zen 3 و گره ارتقا یافته 7 نانومتری شرکت TSMC بهره می‌برند

طراحی و معماری کاملا جدید با Zen 3

اگر در ماه‌ها و مدت اخیر، اخبار سخت افزاری مربوط به کنسول‌های نسل بعدی را دنبال کرده باشید و از مشخصات سخت افزاری پلی استیشن 5 (PlayStation 5) و ایکس باکس سری ایکس (Xbox Series X) با خبر باشید، حتما نام Zen 2 به دفعات به گوش شما خورده است. Zen در واقع نام معماری های مختلفی است که شرکت AMD در سال‌های اخیر برای ساخت پردازنده‌های مرکزی خود از آن‌ها استفاده کرده است.

در حالی که کنسول‌های نسل بعدی دارای پردازنده با معماری Zen 2 هستند، پردازنده‌های نسل جدید Ryzen که به تازگی معرفی شده‌اند، معماری کاملا جدید Zen 3 دارند که طبیعتا پیشرفته تر از معماری‌های پیشین به حساب می‌آید.

با این حال، باید تاکید کنیم که Zen 3 در واقع یک معماری و طراحی کاملا جدید است و برخلاف معماری Zen+ که پیش از این آن را دیده بودیم، یک گره کوچک شده به حساب نمی‌آید. با این که هنوز به صورت دقیق و فوق تخخصی از معماری Zen 3 و قابلیت‌های مخصوص به آن خبر نداریم، اما این موضوع را می‌دانیم که تغییرات اصلی در نسل جدید، وجود موتور بارگذاری و ذخیره سازی سریع‌تر است (احتمالا دو بارگذاری و دو ذخیره سازی در هر چرخه یا Cycle).

همچنین پیش بینی شاخه‌ها یا branch prediction نیز با بهبود مواجه شده و احتمالا با یک پیش بینی کننده‌ی کاملا جدید و نو طراحی شده‌ی HP طرف هستیم. با توجه به تغییرات و پیشرفت‌هایی که در ساختار و معماری تراشه‌های نسل جدید Zen 3 ایجاد شده، به نظر می‌رسد که قابلیت رمزنگاری یا همان Decode به جای 4 راه، از روش 5 راهی استفاده نماید.

نسل جدید معماری Zen 3
باید تاکید کنیم که Zen 3 در واقع یک معماری و طراحی کاملا جدید است و برخلاف معماری Zen+ که پیش از این آن را دیده بودیم، یک گره کوچک شده به حساب نمی‌آید

پردازنده‌های Ryzen 5000 بر اساس گره پردازشی پردازنده‌های 3000XT هستند

نکته بسیار مهم برای نسل جدید پردازنده‌های شرکت AMD این است که پردازنده‌های سری Ryzen 5000 در واقع بر اساس گره N7 که پیش از این برای پردازنده Ryzen 3000XT استفاده شده بود، ساخته شده‌اند.

البته باید بگوییم که گره یا Node اصلی در این جا، کامل تر از گره‌ای است که برای اوایل نسل چیپ‌های Zen 2 استفاده شده بود و بیشتر شبیه گره‌ N7P به نظر می‌رسد که دنباله فناوری N7 هستند. اما شاید بپرسید که در پشت تمام این اطلاعات فنی و تخصصی، چه تفاوتی قرار است برای کاربران و بازی‌بازان به وجود بیاید و در واقع گره‌ی جدید و پیشرفته‌تر قرار است چگونه به آن‌ها کمک کند؟

باید بگوییم که ویژگی‌های اصلی گره جدید، وضعیت بهتر سرعت یا کلاک در حالت بوست (Boost)، زمان‌های بوست طولانی تر و قابلیت‌های بیشتر برای بحث اورکلاک کردن (Overclocking) به حساب می‌آیند.

همچنین جالب است بدانید که پردازنده‌ کنسول‌های نسل بعدی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس نیز بر اساس این نوع پردازش هستند که خبر خوبی برای بازی‌بازان کنسولی به حساب می‌آید.

CPU رایزن
ویژگی‌های اصلی گره جدید، وضعیت بهتر سرعت یا کلاک در حالت بوست (Boost)، زمان‌های بوست طولانی تر و قابلیت‌های بیشتر برای بحث اورکلاک کردن (Overclocking) به حساب می‌آیند

خرید یک خنک کننده‌ی جداگانه؛ یک خرید هوشمندانه

اگر حتی کمی با سخت افزارهای پردازشی و مربوط به گیمینگ آشنایی داشته باشید، حتما می‌دانید که چیپ‌ها یا تراشه‌های پردازنده که در پردازنده‌های مرکزی و کارت های گرافیکی استفاده می‌شوند، در هنگام کار و فعالیت، به شدت داغ می‌شوند و دمای تولید شده توسط این چیپ‌های کوچک، باید به وسیله یک خنک کننده به طرق مختلف خنثی شود؛ در غیر این صورت، عملکرد نهایی شما برای انجام کار یا تجربه بازی‌های ویدیویی، پایین می‌آید. در مورد نسل جدید پردازنده Ryzen باید بگوییم که بهتر است به فکر خرید یک خنک کننده جداگانه و قابل برای پردازنده خود باشید.

سری Ryzen 5000 قطعا نیاز به خنک کننده‌های ترد پارتی و جداگانه دارند و با این که مدل‌های ارزان‌تر و سطح پایین‌تری مانند Ryzen 5 5600X با یک فن خنک کننده‌ی مخفی عرضه می‌شود، اما پیشنهاد می‌کنیم که حتما پس از خرید پردازنده، برای آن یک هیت سینک (فلزی که گرمای پردازنده را به خود جذب می‌کند) خریداری نمایید.

نتایج همیشه به ما نشان داده که پردازنده‌های XT می‌توانند با سرعت بالا و البته دمای بالا کار کنند و اگر به شکل جدی به فکر خنک سازی این پردازنده‌های نباشید، قطعا عملکرد قابل توجهی را از دست خواهید داد.

برای یک مدل بالا رده‌تر مانند Ryzen 9 3900X و حتی Ryzen 7 5800X، پیشنهاد می‌شود که یک خنک کننده‌ی AIO یا همه کاره تهیه کنید تا حتی در سخت‌ترین و پرفشارترین لحظات نیز پردازنده خود را در رنج دمای خوب و قابل قبولی نگه دارید.

پردازنده رایزن
نتایج همیشه به ما نشان داده که پردازنده‌های بالا رده می‌توانند با سرعت بالا و البته دمای بالا کار کنند و اگر به شکل جدی به فکر خنک سازی این پردازنده‌های نباشید، قطعا عملکرد قابل توجهی را از دست خواهید داد

سری Ryzen 5000 از مادربردهای سری 400 پشتیبانی می‌کند

شرکت AMD همیشه نشان داده که از نسل‌های گذشته به خوبی پشتیبانی می‌کند و کمتر پیش آمده که برای یک پردازنده، کاربران را مجبور به خرید یک مادربرد (Motherboard) کاملا جدید کند.

یکی از چالش‌های جدی کاربران حرفه‌ای رایانه‌های شخصی این است که آیا برای خرید پردازنده مرکزی یا CPU جدید، مجبور به تعویض مادربرد خود هستند و آیا سوکت قدیمی مادربرد آن‌ها، با پردازنده جدید همخوانی دارد یا خیر؟

خبر خوب این است که سری Ryzen 5000 با وجود تمام پیشرفت‌های خود، همچنان از مادربردهای سری 400 پشتیبانی می‌کند. با این حال، توجه داشته باشید که سری Ryzen 5000 احتمالا آخرین نسل از پردازنده‌های اصلی شرکت AMD خواهد بود که با مادربردهای سری 400 سازگاری دارد و روی سوکت‌های AM4 سوار می‌شود.

طبق پیش بینی‌ها، محصول بعدی AMD قطعا تنها روی مادربردهای سری 500 نصب می‌شوند و دیگر خبری از پشتیبانی از نسل‌های قدیمی تر نخواهد بود. با این حال، همچنان سازگاری سری پردازنده جدید Ryzen 5000 با مادربردهای قدیمی‌تر، جالب و امیدوار کننده است.

مادربردهای جدید و Ryzen
سری Ryzen 5000 احتمالا آخرین نسل از پردازنده‌های اصلی شرکت AMD خواهد بود که با مادربردهای سری 400 سازگاری دارد و روی سوکت‌های AM4 سوار می‌شود

فعلا خبری از موجودی 65 واتی Ryzen 5000 نیست

خبر نه چندان خوشحال کننده این که فعلا خبری از پردازنده‌های Ryzen 5 5600 و Ryzen 7 5700X شصت و پنج واتی نیست اما به احتمال زیاد، زمانی که شرکت اینتل در سال آینده میلادی اقدام به عرضه سری جدید Rocket Lake-S خود کند، شاهد عرضه آن مدل‌ها نیز خواهیم بود.

واقعیت این است که در حال حاضر، ظرفیت 7 نانومتری شرکت TSMC (کارخانه تولید چیپ) به شدت پر است و تمام مشتری‌های اصلی که سفارش‌های خود را به این شرکت و کارخانه می‌دهند، انتظار تحویل در زمان مقرر شده را دارند. این شرکت‌های سفارش دهنده، شامل شرکت‌های سونی و مایکروسافت نیز می‌شوند که کنسول‌های بازی جدیدشان به زودی در دسترس قرار می‌گیرند و از آن جایی که گره پردازند آن‌ها نیز مشابه به سری جدید AMD است، فشار روی بخش تولید هر چه بیشتر می‌شود.

این موضوع حتی ممکن است روی بحث در دسترس بودن سری Ryzen 5000 نیز اثر بگذارد اما در حال حاضر فکر می‌کنیم که شرکت AMD بتواند مشکلات مربوط به موجودی TSMC را با میزان تولید کمتری از پردازنده‌های رده بالا، مدیریت نماید. با این حال، احتمالا باید برای خرید یک پردازنده فوق‌العاده سری Ryzen 5000 که بتواند در زمینه‌های قیمت و عملکرد به بهترین شکل عمل کند، کمی صبر کنید.

مشخصات پردازنده‌های Ryzen
شرکت‌های مختلفی برای ساخت و تولید چیپ‌های پردازنده به کارخانه TSMC وابسته هستند و این فشار را روی آن‌ها افزایش می‌دهد.

عملکرد گیمینگ از Comet Lake S بالاتر خواهد بود

اما برای کسانی که پردازنده‌های مرکزی و گرافیکی را تنها برای تجربه بازی‌های ویدیویی می‌خواهند و گیمینگ برای آن‌ها در جایگاه اول قرار می‌گیرد، باید توضیحاتی را ارائه کنیم. در زمینه عملکرد گیمینگ پردازنده‌های جدید Ryzen 5000، باید بگوییم که این پردازنده‌های جدید در مقایسه با مدل‌های نسل قبلی‌شان (معماری Zen 2)، افزایش عملکرد 20 تا 30 درصدی را ارائه می‌دهند که به نظر فوق‌العاده می‌رسد.

علاوه بر این، می‌توانیم بگوییم که سری Ryzen 5000 نسبت به مدل‌های نسل 10 شرکت اینتل، تقریبا 5 تا 7 درصد عملکرد بالاتری دارند. این افزایش عملکرد نسبت به غول‌های شرکت اینتل، به دو دلیل مهم و قابل توجه در زمینه‌های فنی است.

اولین دلیل، بهبود زمان تاخیر با یکپارچه شدن ساختار کشِ ال3 (L3 cache) محسوب می‌شود و دومین دلیل، سرعت یا کلاک بالاتر و البته ثابت‌تر پردازنده‌های AMD به حساب می‌آید. در نتیجه می‌توانیم بگوییم که پردازنده‌های جدید AMD، بهترین مدل‌ها برای تجربه بازی‌های ویدیویی هستند و برای رقابت جدی و هیجان انگیز، باید منتظر پردازنده‌های نسل جدید شرکت اینتل بمانیم.

گیمینگ با پردازنده Ryzen
در زمینه عملکرد گیمینگ پردازنده‌های جدید Ryzen 5000، باید بگوییم که این پردازنده‌های جدید در مقایسه با مدل‌های نسل قبلی‌شان (معماری Zen 2)، افزایش عملکرد 20 تا 30 درصدی را ارائه می‌دهند

عملکرد بهتر برای تولید کنندگان محتوا

این نکته بسیار واضح است که همه افراد از پردازنده‌های مرکزی خود برای تجربه بازی‌های ویدیویی و به صورت کلی، بحث گیمینگ استفاده نمی‌کنند، بلکه بسیاری از کاربران به صورت مرتب در حال تولید محتوا و خروجی گرفتن از ویدیوهای تدوین شده‌ی خود هستند. حال، وضعیت برای این افراد به چه گونه‌ای است؟

با پردازنده‌های جدید سری Ryzen 5000 می‌توانیم بگوییم که در فضای تولید محتوا، یک رشد 15 تا 50 درصدی را نسبت به گذشته شاهد خواهیم بود! اپلیکیشن‌هایی مانند Cinebench و Blender با بهبود‌های کوچکتری همراه خواهند شد، چرا که تعداد هسته‌ها نسبت به گذشته تغییری نداشته و یکسان باقی مانده است.

با این حال، اپلیکیشن‌هایی مانند POV از آن دسته برنامه‌هایی است که قرار است با پیشرفت قابل توجهی در زمینه عملکرد رو به رو شود و حدودا بین 50 تا 60 درصد نسبت به گذشته با رشد سرعت و عملکرد همراه باشد. البته بد نیست اشاره کنیم که این پیشرفت‌ها به هیچ عنوان به بحث گیمینگ و رشد عملکرد در اجرای بازی‌های ویدیویی ندارند اما مصرف کنندگانی که به دنبال تدوین فیلم و ویدیو و تولید محتوا هستند، قطعا از سری Ryzen 5000 راضی خواهند بود.

مشخصات Ryzen
بسیاری از برنامه‌های تدوین و ساخت محتوا، می‌توانند از ساختار و معماری جدید پردازنده‌های جدید رایزن استفاده کنند و سرعت بیشتری را در اختیار کاربران و تولید کنندگان محتوا قرار دهند.

بهبود چشمگیر در IPC

اول از همه باید توضیح دهیم که IPC چیست؟ IPC در واقع مخفف شده‌ی عبارت instructions per cycle است و به این معنی است که یک پردازنده مرکزی در هر چرخه، چند دستور را دریافت و آن‌ها را انجام می‌دهد.

در زمینه IPC باید بگوییم که AMD قول پیشرفت و رشد 19 درصدی را در تعداد دستورها در هر چرخه داده است. بد نیست بدانید که برای اندازه گیری IPC و مقایسه آن‌ با پردازنده‌های دیگر، توان عملیاتی یک هسته را با هر هسته دیگری از پردازنده دیگر (بدون در نظر گرفتن معماری آن پردازنده) در یک سرعت کلاک همسان و معین، اندازه گیری می‌کنند.

بنابراین طبق اطلاعاتی که شرکت AMD به ما داده، چیپ‌های حدید سری Ryzen 5000 در یک فرکانس و سرعت کلاک یکسان، 15 تا 20 درصد نسبت به سری‌های قبلی سریع‌تر هستند و در واقع سرعت انجام دستور آن‌ها در هر چرخه، 15 تا 20 درصد بیشتر است.

البته توجه کنید که سرعت یا فرکانس هر پردازنده نیز در انجام دستورها دخیل است و هر چه فرکانس بالاتر باشد، سرعت انجام دستورها نیز بیشتر می‌شود. با در نظر گرفتن افزایش فرکانس پردازنده‌های جدید Ryzen 5000، می‌توانیم انتظار پیشرفت 20 تا 30 درصدی را به شکل میانگین داشته باشیم.

سرعت بوست پردازنده‌های جدید معرفی شده، هنوز وارد محدوده‌ی 5 گیگاهرتز نشده اما یک پردازنده بالا رده مانند Ryzen 9 5950X به شدت به این عدد نزدیک می‌شود. این بهبود چشمگیر در IPC، می‌تواند یکی دیگر از برگ‌های برنده‌ی Ryzen 5000 دربرابر Comet Lake S اینتل باشد.

سری جدید Ryzen 5000
در زمینه IPC باید بگوییم که AMD قول پیشرفت و رشد 19 درصدی را در تعداد دستورها در هر چرخه داده است.

تاثیر طراحی جدید هشت هسته‌ای MCM در کاهش تاخیر

یکی از بزرگترین و واضح‌ترین تغییرات در طراحی MCM این است که به جای استفاده از CCX های چهار هسته، از چیپلت‌های 8 هسته‌ای در هر CCD استفاده شده است. این بدان معنی است که هر هسته به جای متصل شدن به 4 هسته، به صورت مستقیم به 7 هسته دیگر متصل می‌شود و این بزرگترین تفاوتی است که با معماری‌ Zen 3 نسبت به معماری Zen 2 به وجود می‌آید.

علاوه بر این، میزان کَش L3 بزرگ و قابل توجهی که هم‌اکنون وجود دارد، بدان معنی است که هر هسته به سطوح بالاتری از کش نسبت به گذشته دسترسی دارد. به عنوان نتیجه گیری باید بگوییم که در نهایت، میزان تاخیر یا Latency نسبت به گذشته کاهش پیدا خواهد کرد.

نسل جدید پردازنده‌های AMD
هر هسته به جای متصل شدن به 4 هسته، به صورت مستقیم به 7 هسته دیگر متصل می‌شود و این بزرگترین تفاوتی است که با معماری‌ Zen 3 نسبت به معماری Zen 2 به وجود می‌آید.

سری Ryzen 5000 موثرتر و کم‌ مصرف‌تر است

همیشه وقتی مشخصات یک محصول را بررسی می‌کنیم، شاید میزان مصرف آن، اولین فاکتور برای بسیاری ما نباشد و بیشتر روی موارد فنی و کارآیی‌های آن محصول تمرکز می‌کنیم. با این حال، همه ما می‌دانیم که میزان مصرف یک قطعه سخت افزاری می‌تواند بسیار مهم باشد و حتی در مواقعی تعیین کننده ظاهر شود.

به عنوان مثال، اگر در هنگام خرید محصولی با مصرف برق بالای آن مواجه شوید و به میزان توان منبع تغذیه خود نگاه کنید، متوجه می‌شوید که برای کار کردن با آن قطعه، باید محصول کم مصرف‌تری را انتخاب نمایید. به صورت کلی، قطعه سخت افزاری خوب و ایده‌آل، قطعه‌ای است که در عین موثر بودن و ارائه عملکرد راضی کننده، کم مصرف باشد.

در زمینه میزان مصرف برق و در واقع موثر بودن، می‌توانیم بگوییم که سری پردازنده‌های Ryzen 5000 نسبت به سری قبلی Ryzen 4000، میزان 40 درصد در مصرف برق، موثرتر هستند. این بدان معنی است که نسبت عملکرد به میزان مصرف برق این پردازنده‌های جدید، 40 درصد نسبت به نسل قبلی پیشرفت کرده است.

همچنین بد نیست اشاره کنیم که این پردازنده‌های جدید شرکت AMD، نسبت به مدل پرچمدار شرکت رقیب، یعنی اینتل که Core i9-10900K نام دارد، 3 برابر در مصرف توان موثرتر هستند. تنظیمات کش محکم‌تر، یک گره بالغ‌تر و البته پروفایل‌های بهتر تنظیم شده‌ی ACPI، از موارد و دلایلی هستند که باعث کاهش مصرف و موثر بودن سری جدید پردازنده Ryzen می‌شوند.

مشخصات پردازنده‌های جدید Ryzen
به صورت کلی، قطعه سخت افزاری خوب و ایده‌آل، قطعه‌ای است که در عین موثر بودن و ارائه عملکرد راضی کننده، کم مصرف باشد.

پردازنده‌های Ryzen 5000 از مدل‌های قبلی خود گران‌تر هستند

جالب است بدانید که سری جدید پردازنده Ryzen که به تازگی به وسیله شرکت AMD معرفی شده، نسبت به مدل‌های قبلی خود در نسل پیشین، حدودا 50 دلار گران تر هستند. با این حال، اگر پیشرفت قابل توجه و چشمگیر در زمینه عملکرد را در نظر بگریم و البته به نبود رقیب درست و حسابی از طرف اینتل نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که قیمت سری جدید پردازنده Ryzen آن قدر هم عجیب و غافلگیر کننده نیست.

همچنین بد نیست بدانید که پردازنده‌های جدید شرکت AMD همچنان از رقیب خود، یعنی سری Comet Lake-S از شرکت اینتل، ارزان تر هستند. اشاره به این نکته نیز مهم است که طبق اطلاعاتی که در دست داریم، عرضه پردازنده‌های جدید اینتل با معماری Rocket Lake S تا سال آینده میلادی طول خواهد کشید و این بدان معنی است که سری Ryzen 5000 تا آن زمان، در صدر فهرست عملکرد قرار خواهد گرفت و مدتی را به حکمرانی بی چون و چرا ادامه خواهد داد.

پردازنده
با وجود گران تر بودن پردازندهای جدید AMD نسبت به نسل قبلی، سری جدید پردازنده Ryzen همچنان از رقیب خود، یعنی سری Comet Lake-S از شرکت اینتل، ارزان تر هستند

احتمال کمبود موجودی پس از عرضه

همیشه زمانی که شرکت‌های بزرگ، قصد عرضه محصولات پر طرفدار و مورد انتظار خود را دارند، مشکل کمبود موجودی در زمان عرضه و حتی پس از عرضه نیز وجود دارد. از آن جایی که شرکت‌ها نمی‌توانند در اولین سری تولید محصولات جدید خود، قطعه‌های بی شماری را وارد بازار نمایند و از طرفی، کاربران نیز برای خرید روز اول قطعه‌های سخت افزاری و به صورت کلی، محصولات، برنامه ریزی می‌کنند، احتمال کمبود موجودی، حتی برای بزرگترین شرکت‌ها نیز عادی محسوب می‌شود. این داستان و قضیه دقیقا برای پردازنده‌های جدید شرکت AMD، یعنی سری Ryzen 5000 نیز وجود دارد؛ سری جدیدی که قرار است تا تاریخ 5 ماه نوامبر سال 2020 میلادی، در سراسر جهان در دسترس قرار بگیرد.

در همین سال 2020، پیش از این مشاهده کردیم که شرکت‌هایی مانند انویدیا (Nvidia) یا سونی (Sony) و مایکروسافت (Microsoft)، برای عرضه و یا پیش فروش محصولات خود، با مشکل مواجه شدند. به عنوان مثال، مشاهده کردیم که کارت‌ گرافیک جدید RTX 3080 پس از عرضه با کمبود موجودی شدید مواجه شد یا کنسول‌های پلی استیشن 5 (PlayStation 5) و ایکس باکس سری ایکس (Xbox Series X) در اولین روزهای پیش فروش، با اتمام موجودی دست و پنجه نرم کردند.

حال، این احتمال وجود دارد که چنین سرنوشتی را برای پردازنده‌های مرکزی جدید شرکت AMD نیز شاهد باشیم و موجودی فروشگاه‌ها در عرضه چند دقیقه به اتمام برسد! با این حال، پیش بینی می‌کنیم که AMD بتواند پس از اتمام موجودی در روز عرضه، موجودی بیشتری را برای فروشگاه‌ها و البته مردم و کاربران، در دسترس قرار دهد.

چیپ پردازنده
احتمال کمبود موجودی، حتی برای بزرگترین شرکت‌ها نیز عادی محسوب می‌شود و این داستان و قضیه دقیقا برای پردازنده‌های جدید شرکت AMD، یعنی سری پردازنده Ryzen 5000 نیز وجود دارد

دریافت به‌روزرسانی‌های BIOS برای مادربردهای سری 500

برای کسانی که از مادربردهای جدید سری سری 500 استفاده می‌کنند و نگران دریافت به روزرسانی Bios برای مادربرد خود هستند، باید اعلام کنیم که جای نگرانی وجود ندارد. بیشترِ مادربردهای سری 500، شامل X570 ،B550 و A520، تا کنون به روزرسانی‌‌های BIOS مربوط به سری پردازنده Ryzen 5000 را دریافت کرده‌اند و دیگر مدل‌های سری 500 نیز باید به روزرسانی BIOS مخصوص خود را در روزها و هفته‌های آتی دریافت نمایند.

اگر برنامه دارید پردازنده‌های جدید Ryzen 5000 را خریداری نمایید، حتما از به روزرسانی شدن BIOS مادربرد سری 500 خود اطمینان حاصل نمایید و در واقع با به روزرسانی برد اصلی خود، آن را آماده‌ی پردازنده‌های جدید AMD نمایید.

معرفی سری جدید Ryzen
به روزرسانی‌ BIOS مخصوص سری جدید پردازنده Ryzen برای مادربردهای سری 500 هم‌اکنون موجود هستند.

تاخیر در به‌روزرسانی مادربردهای قدیمی‌تر

اما وضعیت برای کسانی که مادربردهای جدیدتر 500 را در اختیار ندارند و هنوز به بردهای سری 400 خود بسنده کرده‌اند، چگونه پیش خواهد رفت؟ برای کسانی که مادربردهای قدیمی‌تر، مانند B450 یا X470 را در اختیار دارند نیز قرار است به روزرسان خاصی منتشر شود و AMD در ماه ژانویه سال 2021 میلادی، این به روزرسان BIOS را به صورت بتا منتشر خواهد کرد.

کاربران باید پیش از دریافت و دانلود به روزرسانی، پردازنده سری Ryzen 5000 خود را ثابت نمایند. نکته‌ مهمی که در این جا وجود دارد، این است که اگر به روزرسانی BIOS را دریافت نمایید، پشتیبانی مادربرد خود را برای یک سری از پردازنده‌ها و چیپ‌های قدیمی‌تر Ryzen، مانند APU ها از دست خواهید داد.

همچنین توجه داشته باشید با این که بردهای قدیمی‌تر AM-4 از پردازنده‌های جدید سری Ryzen 5000 یا حتی کارت‌های گرافیک نسل بعد AMD، یعنی Big Navi پشتیبانی می‌کنند، اما قرار نیست از تمام ویژگی‌ها و قابلیت‌های مدرن بهره بگیرید. به عنوان مثال، ویژگی‌های PCIe 4.0 که به صورت مستقیم در زمینه ذخیره سازی و سرعت ورودی و خروجی (I/O) نقش دارند، با مادربردهای قدیمی‌تر از بین می‌روند و شاید نتوان با استفاده از‌ آن‌ها، از تمام پتانسیل‌های پردازنده‌های جدید استفاده کرد.

تصویری از پردازنده جدید Ryzen
شرکت AMD در ماه ژانویه سال 2021 میلادی، به روزرسان BIOS را به صورت بتا برای مادربردهای قدیمی تر سری 400 منتشر خواهد کرد.

در این مطلب سعی کردیم تا تمام اطلاعات و نکاتی که درباره نسل جدید پردازنده‌های شرکت AMD وجود دارد را به اطلاع شما عزیزان برسانیم. قطعا بازار سخت افزار با عرضه نسل جدید سری پردازنده Ryzen، نسل جدید کارت‌های گرافیک شرکت انویدیا (Nvidia) و همچنین عرضه پردازنده های مرکزی نسل جدید شرکت اینتل (Intel)، بسیار هیجان انگیز و پر رفت و آمد دنبال خواهد شد و یک فضای بسیار عالی را برای علاقه مندان به سخت افزار (مخصوصا سخت افزار مربوط به گیمینگ) و البته مصرف کنندگان و بازی‌بازان به وجود خواهد آورد. پردازنده‌های نسل جدید شرکت AMD، بدون شک پتانسیل این را دارند تا محصولات شرکت رقیب، یعنی اینتل را تحت فشار قرار دهند و از آن جایی که AMD معمولا از نظر اقتصادی و قیمت گذاری، بهتر از اینتل عمل می‌کند، شاید بازی‌بازان در نسل جدید، پردازنده‌های مرکزی AMD را راحت‌تر خریداری نمایند.

اگر به پردازنده‌ها و به صورت کلی، مطالب دقیق و تخصصی سخت افزار علاقه دارید و می‌خواهید بدانید که پردازنده‌ها به صورت کلی چگونه ساخته می‌شوند، مطلب زیر را به هیچ عنوان از دست ندهید:

نظر شما در مورد نسل جدید پردازنده Ryzen چیست؟ آیا پردازنده‌های مرکزی نسل جدید شرکت AMD را هیجان انگیز و کارآمد در نظر می‌گیرید؟ نظرات خوب خود را با رسانه برات نیوز به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *