سجاد کمالی پور، معاون اقتصادی شهر فرودگاهی امام خمینی از راه اندازی پروژه ایرتاکسی در این فرودگاه با زمینی به مساحت 6 هکتار و سرمایه گذاری ۱۱۰ میلیارد تومانی از سوی یکی از شرکت های هواپیمایی خبر داد.

پروژه ایرتاکسی چیست؟

به گزارش برات نیوز، دو سال پیش خبر راه اندازی تاکسی های پرنده در ایران منتشر شد. سرانجام این پروژه که موسوم به ایرتاکسی است ماه پیش مجوز گرفت و قرار است اولین پرواز بهمن ماه سال جاری از آسمان فرودگاه مهرآباد انجام شود.

 پروژه ایرتاکسی قرار است در منطقه هوانوردی عمومی شمالی و در محوطه ای مستقل از ترمینال های موجود فرودگاه استارت بخورد.

جزئیات اجرایی

در همین رابطه، سجاد کمالی پور اظهار داشت: در شرایط فعلی اقتصادی در جهان، ورود به بازار های جدید، نیاز تمامی کسب و کارهای کوچک و بزرگ است.

 ایشان با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تاثیر 10 ماهه آن بر افت شدید درآمدهای صنعت هوانوردی و لزوم کشف بازارهای جدید درآمدی گفت: تاکسی هوایی یا  “ایرتاکسی” از جمله این بازارها است که باید به سرعت در جهت توسعه و گسترش آن دست به کار شویم.

بیشتر بخوانید: ایرتاکسی راه‌اندازی می‌شود

معاون امور اقتصادی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در خصوص اقدامات صورت گرفته برای توسعه این صنعت در شهر فرودگاهی افزود: پروژه ایرتاکسی در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در زمینی به مساحت 6 هکتار در منطقه هوانوردی عمومی شمالی و در فضایی مستقل از ترمینال های موجود کلید خورده است.

مزایای استفاده از تاکسی هوایی

وی در مورد مزایای استفاده از تاکسی هوایی افزود: استفاده از هواپیما در مسیرهای مختلف پرواز، بدون استفاده از برنامه پروازی که با صرفه جویی در زمان و هزینه، نیازهای بخش های مختلف را پوشش می‌دهد و همچنین  سرعت بالای حرکت، پرسنل کم و بهره وری زیاد، مصرف سوخت پایین، انعطاف پذیری بالا و سوق دادن صنعت هوانوردی به همه مناطق کشور و منطقه از جمله مزایای استفاده از این صنعت است.

سرمایه گذاری میلیاردی برای پاسخگویی به نیازهای ایرتاکسی

شرکت هواپیمایی پویا ایر سرمایه گذاری این پروژه است و میزان 1100 میلیارد ریال نیز برای آن کنار گذاشته است. کمالی پور در خصوص اختصاص این سرمایه و مجری آن نیز چنین اظهار داشت: این پروژه با سرمایه گذاری شرکت هواپیمایی پویا به ارزش 1100 میلیارد ریال و با ظرفیت مناسب جهت پاسخگویی به نیازهای ایرتاکسی شکل گرفت.

 در حال حاضر فعالیت های مربوط به طراحی و مهندسی طرح، در حال انجام و تکمیل بوده و به زودی با طی مراحل ساخت و تجهیز، بهره برداری از این پروژه در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) آغاز می‌شود.

توسعه ناوگان هوایی پروژه ایرتاکسی

کمالی پور در خصوص توسعه ناوگان این پروژه برای پوشش دهی نیازها بیان کرد: با توسعه ناوگان ایرتاکسی توسط هواپیمایی پویا، دو فروند هواپیمای امبرائر با ظرفیت 50 نفر و یک فروند چلنجر 604 با ظرفیت 9 نفر خریداری و در کوتاه مدت از سه فروند به 4 فروند افزایش یافته و توان و ظرفیت مجموعه را افزایش خواهد داد.

نرخ گذاری و نحوه استفاده از تاکسی های پرنده هنوز به شکل دقیق از سوی مقامات اعلام نشده است. همچنین در خصوص مسیرهای حرکت این تاکسی ها قرار است در ماه جاری تصمیم گیری شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *