بر اساس بررسی های انجام شده مشخص شد، هزاران میلیارد تومان از پروژه های رها شده شهرداری بلا تکلیف است.

به گزارش برات نیوز، با توجه به بررسی گزارش وضعیت پروژه های مشارکتی شهرداری مشخص شد که صدها پروژه با ارزش مالی هزاران میلیارد تومانی بلاتکلیف رها شده است .

این درحالی است که با توجه به رها شدن این پروژه ها و بلاتکلیفی آن، نماینده مردم تهران اعلام کرد: ساختمان ها، اراضی و پروژه‌های نیمه تمام رها شده، در سطح شهر زیاد است.

وی نسبت به تعیین تکلیف این پروژه ها و ساختمان ها هشدار داد و اعلام کرد: در صورت رهاسازی این پروژه ها می تواند منبع مناسبی برای ایجاد اشتغال و رونق کسب و کار باشد.

تعیین تکلیف پروژه های رها شده به نفع اشتغالزایی

اقبال شاکری تصریح کرده بود: پرونده‌های سنگینی در خصوص اختلافات بین اشخاص و ارگان های مختلف با شهرداری وجود دارد.

وی ادامه داده بود: علاوه بر ساختمان‌ها، پروژه‌های نیمه تمام رها شده هم در سطح شهر زیاد است که در صورت تعیین تکلیف میتوان منبع مناسبی برای ایجاد اشتغال و رونق کسب و کار فراهم نمود.

در همین راستا رئیس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران اعلام کرد: تعداد پروژه‌های مشارکتی شهرداری شناسایی شده تاکنون به غیر از پروژه‌هایی که ما داریم، ۱۰۰ مورد است.

شکرالله بنار ضمن اشاره به تهیه گزارشی از وضعیت پروژه‌های مشارکتی شهرداری تهران اظهار کرد:پروژه‌های سازمان در حدود ۸۰ پروژه است که شناسنامه دارند و در حال فعالیت هستند.

وی ادامه داد: اما به غیر از این پروژه های شناسنامه دار، ۱۰۰ پروژه دیگر در تهران رها شده که از سال ۸۲ تا به حال در این وضعیت قرار گرفته‌اند.

عدم انعقاد قرارداد نادرست در شهرداری از سال 95 به بعد

بنار خاطر نشان کرد: در ۴ سال گذشته و از زمانی که سازمان سرمایه‌گذاری حرفه‌ای‌تر وارد کار شد، قرارداد اشتباهی بسته نشده است.

وی افزود: اما پیش ازانعقاد قراردادهای درست،پروژه های دیگری از جمله پروژه صبا در منطقه ۶، برج طغرل در منطقه ۲۰ وپروژه تیراژه در منطقه ۵ وجود داشته است.

 رئیس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران تصریح کرد:به هریک از این پروژه ها که ورود شود شاهد این خواهیم بود که حداقل هزار میلیارد تومان اموال شهرداری در آن‌ها رها شده است.

وی خاطر نشان کرد: از محل تبصره ۳۲ بودجه سال ۹۲ قرار شد که حدود ۱۰۰ پروژه مشارکتی در زیرمجموعه سازمان سرمایه‌گذاری فعالیت کنند.

فسخ قراردادهای مشکل دار به نفع سازمان سرمایه گذاری

بنار ادامه داد: برخی از این پروژه‌ها به سازمان آمد و برخی توسط شهرداری‌های مناطق حفظ شد و متاسفانه دچار تخلف شدند.

وی درباره‌ عدم آورده مالی پروژه‌های مشارکتی شهرداری تهران برای شهر گفت: رویکرد سازمان سرمایه‌گذاری مبنی بر فسخ قراردادهای مشکل دار است.

این مقام مسوول اظهار کرد: به طوری که درصورت توقیف پروژه،مشکلات اقتصادی یا ورثه ای و مواردی از این دست قرار داد را فسخ می کند.

بنار تاکید کرد: برای این سازمان مقدور نیست که زمین و پروانه رایگان به افراد بدهد و شریک ما بشوند و بعد هم پروژه پیشرفتی نداشته باشد.

تخلف در  پروژه‌های مشارکتیِ در دست مناطق شهرداری

وی به تعدادی از پروژه‌های مهم در مناطق شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: پروژه ساحل در منطقه ۲۲، پروژه مدائن در منطقه ۱۸، پروژه خلیج فارس در منطقه ۲۰و پروژه باران در منطقه ۴ از جمله پروژه‌هایی است که قرارداد آن ها به نفع شهرداری فسخ شده است.

بنار خاطر نشان کرد: تصمیم ما بر این است تا اموال رها شده شهرداری را بازگشت داده و تمام تلاش خود را دراین خصوص انجام می دهیم.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران به اظهارات رییس کمیته اقتصادی شورا واکنش نشان داد و اعلام کرد: از محل تبصره ۳۲ بودجه سال ۹۲ تعیین شد که حدود ۱۰۰ پروژه مشارکتی در زیرمجموعه سازمان سرمایه‌گذاری فعالیت کنند.

وی ادامه داد: برخی از این پروژه‌ها به سازمان آمد و برخی توسط شهرداری‌های مناطق حفظ شد و متاسفانه دچار تخلف شدند.

بنار تصریح کرد:رئیس کمیته اقتصادی شورا اعلام کرده بود که بیش از ۱۸۰ پروژه مشارکتی در شهرداری وجود دارد که از سال ۹۰ تاکنون قفل شده‌اند و ۱۰۰ میلیارد هم برای شهرداری آورده مالی نداشته‌اند.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران ادمه داد: برای مثال تخلفی که سازمان بازرسی در منطقه ۵ اعلام کرده و در آن ۱۵۰۰ میلیارد تومان تخلف رخ داده، ناشی از مداخله نابجای برخی از مدیران در پروژه سرمایه‌گذاری بوده است.

عدم دسترسی به پروژه ها و عدم پیگیری حقوقیِ پروژه‌های مشارکتی

این مقام مسوول ضمن گلایه از عدم همکاری در ساماندهی پروژه‌ها گفت: متاسفانه در این زمینه با ما همکاری نمی‌شود تا این پروژه‌ها سر و سامان پیدا کند.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران اعلام کرد: پیگیری حقوقی پروژه های رها شده و بلاتکلیف در دست سازمان شهرداری نیست تا بتواند حق مردم تهران را پیگیری کند.

وی افزود: این پروژه ها باید به سازمان سرمایه‌گذاری برگردند تا بتوانیم پیگیری حقوقی آن‌ها را انجام دهیم.

بنار اعلام کرد: پروژه‌های مشارکتی شهرداری بیشتر در مناطق رها شده‌اند.

وی ادامه داد: عمر مدیریت‌ها کوتاه است و تا می‌خواهیم به پروژه‌ای بپردازیم عمر مدیریت به پایان رسیده و در نتیجه بر زمین مانده‌اند.

 این مقام مسوول درباره سند جامع سرمایه‌گذاری تهران اظهار کرد: در این سند جامع ذکر شده است که تمام پروژه‌های بالای ۵۰ میلیارد تومان باید در سازمان سرمایه‌گذاری باشند.

وی افزود: اما یک دستگاه نظارتی وجود ندارد که بر فرایند آن نظارت کند و اجازه  دخالت در پروژه‌هایی که باید در اختیار سازمان سرمایه‌گذاری قرار گیرند را ندهد.

ارزش ۳۰ هزار میلیاردی چندین پروژه قفل شده شهرداری

بنار خاطر نشان کرد: به دنبال ابقای اختیارات سازمان سرمایه‌گذاری با فشار زیاد هستیم و در این زمینه دستورالعمل زده‌ شده و نامه‌نگاری کردیم، اما کسی به آن گوش نمی‌دهد.

 رئیس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران درباره ارزش ریالی این پروژه‌ها گفت: پروژه‌های رها شده‌ای به ارزش حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان از چندین پروژه قفل شده شهرداری از دوره‌های پیشین مدیریت شهری تاکنون وجود دارد.

وی تصریح کرد:  ارزش ریالی ۸۰ پروژه دیگر نیز نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که بر روی آن مشغول به کار هستیم.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *