سازمان FAO (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) از پشتیبانی کارشناسان ایرانی در زمینه تدوین و ارزیابی پروژه‌های سبز خبر داده است.

برگزاری دوره آموزشی برای کارشناسان ایرانی

به گزارش برات نیوز، دفتر نمایندگی این سازمان در ایران، روز گذشته دوره‌ای آموزشی را برای کارشناسان ایرانی برگزار کرد.

این دوره در راستای حمایت از ارتقای ظرفیت ملی ایران در زمینه سازگاری و کاهش تغییرات اقلیمی برگزار شد.

هدف این دوره تقویت دانش و مهارت‌های کارشناسان ایرانی جهت ارتقای سرمایه‌گذاری مبتنی بر تغییرات اقلیمی در توسعه کشاورزی و روستایی است.

همچنین بر مشارکت با نهادهای بین‌المللی تامین مالی و ایجاد مسیرهایی مناسب برای تحقق توسعه تاب‌آور به تغییرات اقلیمی تاکید می‌کند.

جزئیات کارگاه آموزشی

این کارگاه ۵ روزه بود و کارشناسان و نمایندگان بیش از ۲۰ نهاد و سازمان دولتی و خصوصی ایرانی در آن شرکت کردند.

شرکت کنندگان این دوره، آموزش‌ها و دانش لازم در خصوص مباحثی چون ابزارها و آموزش‌های عملی برای تدوین بخش‌های مختلف سند پروژه – ناظر به تغییرات اقلیمی- شامل اهمیت مساله، گردآوری داده‌ها و اطلاعات، ارزیابی ایده اصلی پروژه، تهیه خلاصه سند و همچنین تدوین کل سند پروژه را یاد گرفتند.

همچنین در این کارگاه در مورد فرآیند تصویب ملی مورد نیاز برای دسترسی به منابع مالی صندوق اقلیم سبز بحث شد.

این فرآیند ارزیابی موسوم به «رویه عدم اعتراض»، یک شیوه ارزیابی توسعه یافته برای مرجع ملی صلاحیت‌دار مستقر در سازمان حفاظت محیط زیست است.

این رویه امکان سنجش و ارزیابی خلاصه طرح‌ها و پروژه‌های ارائه شده جهت دسترسی به منابع مالی صندوق اقلیم سبز را می‌دهد.

کمک فائو به ایران در زمینه تغییرات اقلیمی

رولد بودکر، نماینده فائو در ایران نیز در جریان سخنرانی خود در این کارگاه آموزشی در جمع کارشناسان ایرانی به مشارکت این کارگزاری تخصصی سازمان ملل متحد با سازمان حفاظت محیط زیست و صندوق اقلیم سبز اشاره کرد.

او تصریح کرد:‌ «فائو متعهد به حمایت از مرجع صلاحیت‌دار ملی ایران و دیگر دست‌اندرکاران مرتبط برای تعامل با نهادهای بین‌المللی و دسترسی به منابع تأمین مالی اقلیمی جهت محدود کردن یا کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، سازگاری با تأثیرات تغییرات اقلیمی و تقویت توسعه تاب‌آور به تغییرات اقلیمی در کشور است.»

بودکر تاکید کرد فائو آماده کمک به جمهوری اسلامی ایران در زمینه اقدامات مرتبط با تغییرات اقلیمی است.

او ادامه داد: «این سازمان از طریق همکاری نزدیک با همتایان ملی و بین‌المللی خود تلاش دارد تا برداشت مناسبی را در زمینه چگونگی و معیارهای فرآیند تصویب پروژه‌های مرتبط با تغییرات اقلیمی، در دست‌اندرکاران این امر در کشور ایجاد کند.»

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *