فناوری

پنهان‌ کاری آمازون علت درگذشت هفتمین کارمند آن در اثر کرونا است

پنهان کاری شرکت آمازون علت درگذشت هفتمین کارمند آن در اثر بیماری کووید-۱۹ است

کارمندان می‌گویند که در شرکت آمازون در مورد مرگ‌ و میر ناشی از ویروس کرونا به آن‌ها اطلاع‌رسانی نمی‌شود. این شرکت تایید کرد که یک کارگر انبار در ایندیاناپولیس، ایندیانا، در اثر بیماری کووید-۱۹ درگذشت. این مرگ، تعداد مرگ‌ومیر ناشی از کووید-۱۹ در انبارهای آمازون را به ۷ مورد ‌رساند، اما فرآیند پنهان‌ کاری آمازون ، تعیین تعداد واقعی را دشوار می‌سازد. چند کارگر در IND8 برای اولین‌بار شایعاتی از این مرگ‌ومیر شنیدند و دریافتند که در اطلاع‌رسانی به کارمندان پنهان‌کاری می‌شود. آن‌ها می‌گویند مدیریت پس از مواجهه با این شایعات شروع به آگاه‌کردن کارمندان کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با برات نیوز همراه باشید.

یک کارگر در IND8 که از ترس مجازات می‌خواست ناشناس بماند، می‌گوید:

گر کارمندان سوال نمی‌کردند، مدیران نمی‌خواستند چیزی بگویند

پنهان ‌کاری شرکت آمازون در مورد بیماران مبتلا به کووید-19

پنهان ‌کاری آمازون بارها و بارها مشخص شده است. دیو کلارک (Dave Clark) نایب رئیس ارشد شرکت آمازون در مصاحبه با « Minutes60» که یکشنبه پخش شد، آمار مربوط به مبتلایان ویروس کرونا در این شرکت را تعداد درستی ندانست. روز سه‌شنبه، دادستان‌های کل ۱۳ ایالت به آمازون نامه نوشتند و از این شرکت خواستند که تعداد دقیق کارگرانی را اعلام کنند که به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند یا در اثر آن درگذشتند.

سخنگوی آمازون گفت این شرکت در تاریخ ۳۰ آوریل از مرگ کارمند ایندیانا مطلع شده و بلافاصله به کلیه کارمندان داخل موسسه اطلاع داده است.

این شرکت در بیانیه‌ای گفت:

ما بابت از دست‌دادن یک همکار در شرکت خود در ایندیاناپولیس، ناراحت هستیم. ما به فکر خانواده و عزیزان او هستیم و در روزهای آینده از همکاران او پشتیبانی می‌کنیم.

در ماه مارس، کارگران به دلیل پنهان‌ کاری آمازون از این شرکت، انتقاد کردند. این شرکت اکنون هنگام تشخیص ابتلای یک کارگر، هشدارهای متنی یا تماس‌های خودکار ارسال می‌کند، اما هشدارها معمولا تنها به «چند مورد جدید» مربوط می‌شوند، بنابراین در مورد شیوع ویروس کرونا در موسسه آن‌ها به‌طور کامل هشدار داده نمی‌شود. کارگران در IND8 معتقدند که این تعداد در حدود ده‌ها نفر است. جانا جامپ (Jana Jumpp)، کارگر انبار آمازون در ایندیانا، در حال جمع‌آوری هشدارهایی است که برای کارگران در سراسر کشور ارسال می‌شود و می‌گوید حداقل ۸۰۰ کارگر انبار آمازون به این ویروس مبتلا شده‌اند.

پنهان‌ کاری آمازون در مورد بیماران مبتلا به کووید-19

دومین مورد فوت شناخته‌شده در شرکت آمازون

مورد ایندیاناپولیس پس از تایید مرگ یک کارگر در جفرسون ویل، دومین مرگ شناخته‌شده یک کارگر انبار آمازون در این ایالت بوده و این هفتمین مورد در ایالات متحده است. همچنین، کارگرانی در استاتین آیلند، نیویورک؛ بث پیچ، نیویورک؛ ووکگان، ایلینویز؛ هاثورن، کالیفرنیا و تریسی، کالیفرنیا درگذشتند. هنوز مشخص نیست که چگونه این کارگر به ویروس کرونا مبتلا شده و حتی نام او هم منتشر نشده است. آمازون می‌گوید او آخرین بار در نوزدهم آوریل در ساختمان شرکت حضور داشته است.

شرکت آمازون مصمم است که در طول این همه‌گیری، همه چیز را شبیه عملیات عادی جلوه دهد. این شرکت در مواجهه با افزایش سفارش‌ها، ۱۷۵۰۰۰ کارگر جدید را استخدام کرد و در مقابل بستن انبارهای ایالات متحده مقاومت کرد که البته تست کارگران آن مثبت بود. تاکنون فقط یک انبار در ایالات متحده، یک مرکز پردازش کالاهای برگشتی‌ در کنتاکی، پس از دستور فرماندار، بسته شده است. پس از توقف موقت تحویل کالاهای غیرضروری به انبارهای آمازون، این شرکت اکنون محدودیت‌ها را برداشته و می‌گوید زمان تحویل آغاز شده است تا تحویل‌ها را به‌میزان قبل از همه‌گیری ویروس کرونا برساند.

به‌هرحال، نگرانی کارگران، فعالان و قانون‌گذاران در مورد ایمنی انبارهای شرکت افزایش یافته است. از اواخر ماه مارس، کارمندان انبار اقدام به راهپیمایی کردند و خواستار بسته‌شدن موسسه‌ها و ضدعفونی آن‌ها پس از مثبت‌شدن تست کارکنان شدند. آمازون چند کارگر معترض را اخراج کرد و هفته گذشته، سناتورها نامه‌ای نوشتند و خواستار خاتمه این جریان شدند. در اوایل ماه جاری، یک مهندس ارشد و یک نایب رئیس ارشد به‌دلیل اخراج کارگران خواستار بهبود شرایط انبار، استعفا دادند.

دومین مورد فوت شناخته‌شده در شرکت آمازون

اقدامات آمازون برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

آمازون اقدامات جدید ایمنی از جمله سنجش درجه حرارت بدن، تامین ماسک‌ و افزایش ضدعفونی را اعمال کرده است.

این شرکت در بیانیه‌ای گفت:

نگرانی اصلی ما اطمینان از سلامتی و ایمنی کارکنان ما است و انتظار داریم از آوریل تا ژوئن حدود ۴ میلیارد دلار در نوآوری‌های مرتبط با کووید-۱۹ سرمایه‌گذاری کنیم تا محصولات را به مشتریانمان برسانیم و کارکنانمان را ایمن نگه داریم.

همچنین، شرکت آمازون می‌گوید میزان آلودگی در انبارهای آن برابر یا پایین‌تر از جوامعی است که این انبارها در آن قرار دارند. با این حال پنهان‌ کاری آمازون باعث اعتراض گروه زیادی از کارمندان این شرکت شده است.

اما کارگران در IND8 و مناطق دیگر می‌گویند تمیز کردن و ضدعفونی یکسان نبوده است و غالبا شرایط، شلوغ‌تر از آن است که امکان ایجاد فاصله مناسب اجتماعی را فراهم کند. بسیاری نگران هستند که تغییرات اخیر سیاست شرکت، آن‌ها را در معرض خطر بیشتری قرار دهد. در این ماه، آمازون سیاستی را برداشته است که در ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا اتخاذ کرده بود و به کارگران اجازه می‌داد تا بدون دریافت دستمزد، مدت نامحدودی را مرخصی بگیرند. آمازون می‌خواهد در تاریخ اول ژوئن به سیاست دیگری در رابطه با ویروس کرونا، یعنی ۲ دلار اضافی به‌ازای هر ساعت پرخطر پایان دهد.

خارج‌شدن از این سیاست باعث شد تا کارگران نگران امنیت خود باشند. آن‌ها می‌توانستند بدون دریافت حقوق، بدون اخراج‌شدن، بیش از سهم سه ماهه خود و به‌مدت ۲۰ ساعت بدون حقوق مرخصی گرفته و در خانه بمانند. کارگران می‌گویند وقتی این سیاست در اول ماه مه به‌پایان رسید، شرکت آن‌ها بسیار شلوغ‌تر شده است.

اقدامات شرکت آمازون برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

نظر کارگران در مورد سیاست‌های آمازون در قبال کرونا

یک کارگر در IND8 گفت:

قبل از UPT (مرخصی بدون حقوق) اگر افراد احساس امنیت نمی‌کردند، مجبور نبودند سرکار بروند». وی گفت: «وقتی این سیاست برداشته شد، ما از صدوبیست‌وپنج نفر به چهارصد تا پانصد نفر در هر شیفت تبدیل شدیم که واقعا شرایط شلوغی است.

این کارگر و سایر کارمندان نگران هستند که سرانجام پایان‌دادن به این سیاست مرخصی، فشار آوردن به افرادی است که احساس بیماری می‌کنند و باید به سرکار بیایند. شرکت آمازون برای افرادی که مبتلا به کووید-۱۹ باشند، مرخصی باحقوق می‌دهد و برای افراد مبتلا به تب، بدون نتیجه مثبت تست، مرخصی با کسر حقوق، اما عموما مرخصی استعلاجی در کار نیست. طی این هفته، کارگران IND8 زمانی که نتیجه تست یک کارگر مثبت شد، فورا به خانه فرستاده شدند.

شرکت ضدعفونی شد، اما شیفت بعدی طبق معمول کارش را انجام داد.

یک کارگر گفت:

کار ما ضروری نیست. همه مثل هم هستند، چرا ما تعطیل نیستیم؟

آن کارگر ۶ اطلاعیه در مورد موارد مثبت در این مرکز دریافت کرده است، اما مشخص نیست این هشدارها در مورد چه تعداد از افراد باشد. وی درVoice of the Associate board ، خبرنامه‌ای را برای کارگران تهیه کرد تا تعداد دقیق موارد ابتلا در انبار مشخص شود. او هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده است. به نظر می‌رسد که پنهان‌ کاری آمازون درباره شیوع ویروس کرونا جان کارگران این شرکت بزرگ را به خطر انداخته است.

منبع: theverge

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید