یکسان سازی پیامک های رمز دوم پویا از امروز هشتم دی ماه جاری در تمامی بانک ها اجرایی می شود.

به گزارش برات نیوز، مرحله سوم طرح رمز دوم پویا در راستای استانداردسازی الگوی پیامک های رمز دوم پویا در تمام بانک‌ها اجرا می‌شود.

 بر اساس اعلام بانک مرکزی، این طرح با هدف افزایش امنیت تراکنش‌های اینترنتی مبتنی بر رمز دوم پویا اجرایی می شود.

در همین راستا، از این پس پیامک‌های ارسالی رمز دوم پویا برای مشتریان حاوی اطلاعات کامل تراکنش اعم از نوع تراکنش، مبلغ تراکنش و دریافت کننده وجه خواهد بود.

در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است که رمز دریافتی در بازه زمانی محدود و فقط برای همان تراکنش درخواستی معتبر است .

 همچنین از تاریخ 10 دی ماه جاری  در صورتی که هریک از اقلام تراکنش (نوع، مبلغ و دریافت کننده وجه) تغییر کند، رمز دریافت شده معتبر نبوده و تراکنش انجام نخواهد شد.

کاهش 85 درصدی تراکنش های مشکوک بانکی از سال گذشته

بانک مرکزی اعلام کرد: این اقدام در راستای افزایش امنیت تراکنش‌های مبتنی بر رمز دوم پویا انجام شده و نقش مهمی در کاهش جرایمی همچون فیشینگ و سایر اقلام کلاهبرداری مبتنی بر تراکنش دارد.

بر اساس اعلام بانک مرکزی با اجرای طرح رمز دوم پویا از سال گذشته تاکنون آمار تراکنش‌های مشکوک بیش از ۸۵ درصد کاهش یافته است.

درحالی که یکسال از اجباری شدن ارسال رمز پویا در انجام تراکنش های بانکی می گذرد کارشناسان بانکی و مسوولان معتقدند که تاثیرگذاری این طرح در کاهش تخلفات بانکی بسیار مثبت بوده است.

اعمال امکانات جدید پیامک های رمز دوم پویا

طرح ارسال پیامک های رمز دوم پویا از بهمن ماه سال گذشته اجرایی شد و بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای تمامی بانک‌ها را ملزم به قطع رمز دوم ایستا و الزام به استفاده از رمز پویا یا یکبار مصرف کرد.

حال اینکه این بانک درنظر دارد تا فاز دیگری از طرح رمز دوم پویا را از 8 دی ماه جاری اجرایی کند .

به طوری که امکانات جدیدی را در سرویس دریافت رمز یکبارمصرف برای تراکنش‌های غیرحضوری اعمال کرده‌اند که بر اساس آن، نوع تراکنش، مبلغ و گیرنده وجه نیز به پیامک رمزپویا اضافه خواهد شد.

بانک مرکزی بر این باور است که ‏پس از گذشت یک سال از اجرای رمز دوم پویا، آمار حکایت از موفقیت‌آمیز بودن این سیستم در کاهش جرایم بانکی ناشی از کلاهبرداری‌ها و فیشینگ دارد.

اطلاع رسانی بانک ها در فاز جدید پیامک های رمز دوم پویا

اطلاعات دریافتی از برخی شعب بانکی حکایت از آن دارد که برخی بانک‌ها به منظور استفاده از روش‌های نوین در اطلاع‌رسانی به مشتریان، این سرویس‌ها را به پیامک رمز پویا اضافه کرده‌اند .

با اجرای این طرح اگر وجهی از کارت بانکی فردی که تقاضای دریافت رمز پویا کرده است، کسر می‌شود؛ دقیقاً به همان مقصدی منتقل شود که مدنظر دریافت‌کننده رمز پویا است.

تسریع در ردیابی تراکنش‌های مشکوک

بر اساس این گزارش، با اجرای این طرح درصورتی که مبلغی اشتباه به حساب فردی واریز شده باشد، آنگاه می‌توان بر اساس پیامک های رمز دوم پویا آن را ردیابی و به نوعی مبلغ منتقل شده را بازیابی کرد.

همچنین اجرای این طرح موجب می‌شود چنانچه برخی در عملیات فیشینگ، به صورت لحظه‌ای در برخی حساب‌ها پول واریز و برداشت می‌کنند؛ کاملاً برای دارنده کارت مشخص باشد که پول به چه مقصدی رفته و این امر، کار رصد و ردیابی تراکنش‌های مشکوک را سرعت می‌بخشد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *