امیر خوراکیان، معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی خبر داد به‌تازگی مرحله دوم حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی آغاز شده است.

به گزارش برات‌نیوز به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، معاون فرهنگی اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی، به  تصویب سند ساماندهی پیام رسان‌ها در کشور اشاره کرد. وی در رابطه با این موضوع گفت: بعد از اینکه این سند تصویب شد، استقبال بسیار خوبی از سوی مردم نسبت به پیام ‌رسان‌ های داخلی صورت گرفت، اما در ادامه ماجرا، بروز مشکلات فنی و نواقصی در ارائه خدمات و سرویس‌دهی‌ها به وجود آمد. البته بعد از رفع مشکلات، دوباره این پلتفرم‌ها مورد توجه قرار گرفتند.

بیشتر بخوانید: تماس صوتی پیامرسان های داخلی در دستور کار قرار گرفت

وی در ادامه سخنانش افزود: حمایت از پیام ‌رسان‌ های داخلی ابتدا طبق مصوبات شورای عالی فضای مجازی کشور مسلتزم برخی اقدامات بود و هم‌اکنون مرحله دوم این حمایت‌ها جهت تقویت و ارتقای این پیام‌رسان‌ها آغاز شده است.

خوراکیان همچنین به توضیح روند مرحله دوم حمایت‌ها از پیام رسان‌های داخلی پرداخت و اعلام کرد: اتصال این پلتفرم‌ها به اپراتورها، دریافت بخشی از درآمد ترافیک، اختصاص مرکز داده رایگان، تسهیل در اعطای مجوز، ارایه خدمات دولت الکترونیک، ایجاد شرایط مناسب تبلیغ در رسانه‌ها، رفع مشکلات قضایی و حقوقی و در نهایت همکاری در تمدید بازپرداخت تسهیلات مالی دریافتی اقداماتی‌ست که قرار است در مرحله دوم اجرایی شوند.

آیا ارتباطات صوتی و تصویری در پلتفرم‌های داخلی کاربردی‌ست؟

خوراکیان در رابطه با این موضوع اذعان داشت: ایجاد ارتباطات صوتی و تصویری حمایت بزرگی بود که با همکاری اپراتورها برای اتصال به پیام رسان‌ها انجام شد. به‌علاوه براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی، اپراتورها به اندازه حجم ترافیکی که پیام‌رسان‌ها بتوانند ایجاد کنند بخشی از درآمد آن را پرداخت می‌کنندو همین موضوع سبب ایجاد رقابت در جذب مخاطب و تامین نیازها و سرویس‌های مورد نیاز مردم در پیام رسان‌های داخلی خواهد شد که ارتقای کیفیت خدمات به شهروندان را درپی دارد.

وی ادامه داد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت ایجاد زیرساخت برای خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات مرکز داده شهید سلیمانی را ایجاد کرده که قرار است به صورت رایگان در اختیار پیام ‌رسان‌ های داخلی قرار گیرد. این سامانه ایجاد شد تا پیام‌رسان‌های داخلی امکان مراجعه به آن و بارگذاری اطلاعات مورد نیاز نسبت به دریافت مجوز در کوتاه‌ترین زمان ممکن را داشته باشند. این مجوز بعدها برای دریافت تسهیلات، امکانات و تعاملات ضروری‌ست.

آیا خدمات دولت الکترونیک بر روی پیام ‌رسان‌ های داخلی ارائه خواهند شد؟

معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی در پاسخ به این سوال گفت: از آنجایی که برای ارائه این خدمات نیاز به همکاری سازمان‌های بسیاری داریم، باوجود محدودیت‌های فعلی در مبارزه با کرونا، پیگیری‌های مربوطه صورت گرفته و به زودی در این رابطه با این موضوع خبرهای خوبی منتشر خواهد شد. همچنین برای رفع مشکلات قضایی پیام‌رسان‌ها کارگروهی با مشارکت قوه قضائیه و دادستانی تشکیل شده و مشکلات این پلتفرم‌ها به ویژه در زمینه تفکیک مسئولیت‌های کاربر با صاحب سرویس پیگیری خواهند شد.

کشور برای معرفی و تبلیغ پلتفرم‌های داخلی حمایت همه جانبه خود را اعمال کند

خوراکیان در ادامه سخنان خود اضافه کرد: برای تبلیغ و معرفی پیام ‌رسان‌ های داخلی به صدا و سیما درخواست دادیم که  با رفع تداخل قوانین داخلی این سازمان برای معرفی این پلتفرم‌ها به مردم شرایط مخصوصی در نظر گرفته شود. برهمگان واضح است که معرفی پیام‌رسان‌های داخلی به مردم باید همه جوره حمایت شود؛ لذا مسئولان و دستگاه‌های اجرایی حتما در اطلاع رسانی‌ها و برنامه‌هایی که دارند پیام ‌رسان‌ های داخلی را مقدم دانسته و اگر مجبور ب استفاده از پیام‌رسان خارجی هستند امکانی فراهم شود که همان محتوا در پلتفرم داخلی نیز بازنشر شود.

وی ادامه داد: ما نیاز داریم تا فعالان فضای مجازی و چهره‌های مطرح جهت حفظ منافع عمومی و ضمانت فعالیت مردم در فضای مجازی،  حضور پررنگ‌تری در پیام‌رسان‌های داخلی داشته باشند.

وی در رابطه با مشکلات، دعاوی و رسیدگی به حقوق افراد در پیام‌رسان‌های خارجی نیز گفت: رسیدگی به این مسائل به ویژه در زمینه مسائل مالی و اجتماعی قابل رسیدگی نیست به همین دلیل می‌توانیم تضمین کنیم که پیام‌رسان داخلی قابل اعتمادتر و ایمن‌تر است.

خوراکیان همچنین اضافه کرد: د رمقابل پیام ‌رسان‌ های داخلی نیز باید برای ارتقاء کیفیت ارائه خدمات خود اقدامات لازم را انجام دهند و تلاش کنند تا سرویس‌های بهتری به مردم ارائه کنند. این پلتفرم‌ها صرفا نباید به دنبال حمایت باشند. از پیام‌رسان‌های خارجی نیز دعوت می‌کنیم در ایران دفتر مرکزی ایجاد کرده و امکان تعامل و ارتباطات را ایجاد کنند زیرا ما موافق فعالیت سرویس‌های خارجی با اولویت حمایت از سرویس‌های داخلی در کشور هستیم، اما این به میزان تعامل و همکاری سرویس‌های خارجی مطابق با اصول بین المللی وابسته است.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *