1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. هشدار بانک جهانی؛ کاهش رشد اقتصادی جهان
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

هشدار بانک جهانی؛ کاهش رشد اقتصادی جهان

پیش بینی بانک جهانی در مورد کاهش رشد اقتصادی جهان

بانک جهانی پیش‌بینی رشد جهانی را برای سال‌های 2022 و 2023 کاهش داد و آن را مشکل جدی خواند.

به گزارش برات نیوز، بانک جهانی هشدار داد که افزایش تورم، بدهی و نابرابری درآمد می‌تواند بهبود اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه را به خطر بیندازد.

این بانک در گزارش «چشم‌انداز اقتصادی جهانی» خود اعلام کرد: انتظار می‌رود رشد جهانی در سال 2022 به 4.1 درصد و در سال 2023 به 3.2 درصد کاهش یابد.

دلیل این امر این است که کشورهای بیشتری سطوح بی سابقه حمایت از سیاست‌های مالی و پولی را برای مقابله با پیامدهای همه‌گیر کرونا آغاز می‌کنند.

پیش‌بینی‌ها پس از بازگشت قوی رشد جهانی به دنبال افزایش تقاضا پس از لغو قرنطینه‌های مرتبط با کرونا، افزایش یافت.

بانک جهانی تخمین زده است که اقتصاد جهان در سال 2021 رشد 5.5 درصدی داشته است.

این بانک گفت انتظار می‌رود اقتصادهای بزرگ از جمله ایالات متحده، چین و کشورهای منطقه یورو در سال جاری افت کنند.

این سازمان اضافه کرد که افزایش مجدد موارد کرونا به دلیل نوع بسیار مسری امیکرون، احتمالاً در کوتاه مدت فعالیت اقتصادی را مختل می‌کند و در صورت تداوم می‌تواند پیش‌بینی رشد را بدتر کند.

بانک جهانی هشدار داد که تنگناهای زنجیره تامین، افزایش فشارهای تورمی و افزایش سطح آسیب‌پذیری مالی در بخش‌های بزرگی از جهان می‌تواند خطرات «افول سخت» را افزایش دهد.

افول سخت به کاهش شدید رشد اقتصادی پس از یک دوره رشد سریع اشاره دارد.

بانک جهانی اولین مؤسسه بزرگ جهانی در سال جاری است که پیش‌بینی رشد خود را اعلام کرده است.

به گزارش رویترز، انتظار می‌رود صندوق بین‌المللی پول به روز رسانی چشم‌انداز اقتصاد جهانی خود را در 25 ژانویه منتشر کند.

بانک جهانی
بانک جهانی

پیش‌بینی‌های رشد بانک جهانی

به گفته بانک جهانی، رشد در چین از حدود 8 درصد در سال 2021 به 5.1 درصد در سال جاری به دلیل تأثیرات طولانی مدت همه‌گیری کرونا و همچنین تشدید مقررات اضافی از سوی پکن، تا حدی کاهش می‌یابد.

پیش‌بینی می‌شود که اقتصادهای پیشرفته از 5 درصد در سال 2021 به 3.8 درصد در سال 2022 کاهش پیدا کنند که بانک جهانی گفته است برای بازگرداندن کل تولید اقتصاد پیشرفته به روند پیش از همه‌گیری آن در سال 2023 و در نتیجه بهبود دوره‌ای آن کافی است.

از سوی دیگر، انتظار می‌رود بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه (EMDEs)، تحمل زخم‌های قابل توجهی برای خروجی ناشی از همه‌گیری داشته باشند.

بر اساس این گزارش، مسیر رشد آنها به اندازه کافی قوی نخواهد بود تا سرمایه‌گذاری یا تولید را تا سال 2023 به سطوح قبل از همه‌گیری بازگرداند.

به طور کلی، پیش‌بینی می‌شود که EMDE از 6.3 درصد در سال گذشته به 4.6 درصد در سال 2022 کاهش یابد.

به گفته این بانک، برای بعضی از کشورهای کوچک‌تر یا حتی کشورهایی که به شدت به گردشگری متکی هستند، انتظار می‌رود بازده اقتصادی کم‌تر از سطح قبل از همه‌گیری باشد.

اقتصاد شکننده جهان
اقتصاد شکننده جهان

بدتر شدن نابرابری

بانک جهانی اعلام کرد که همه گیری ویروس کرونا نابرابری درآمدی را به ویژه بین کشورها تشدید کرده است.

این به داده‌هایی اشاره می‌کند که نشان می‌دهد 60 درصد از خانواده‌های مورد بررسی در EMDE در سال 2020 با از دست دادن درآمد مواجه شده‌اند، در حالی که آن‌ها در کشورهای کم‌درآمد و در جنوب صحرای آفریقا بیشترین آسیب را دیده‌اند.

به گفته بانک، تورم که بیشترین ضربه را به کارگران کم درآمد وارد می‌کند، در سطوحی است که از سال 2008 مشاهده نشده است.

افزایش قیمت‌ها سیاست پولی را محدود می‌کند، جایی که بسیاری از اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه از حمایت خود برای مهار تورم قبل از تکمیل بهبود رشد خارج می‌شوند.

در این گزارش آمده است که این بیماری همه‌گیر همچنین کل بدهی جهانی را به بالاترین سطح در نیم قرن اخیر رساند و می‌تواند تلاش‌های هماهنگ شده برای کاهش بدهی‌های آینده را پیچیده کند.

بانک جهانی خواستار «همکاری جهانی» برای کمک به اقتصادهای در حال توسعه برای گسترش منابع مالی مورد نیاز برای توسعه پایدار شد.

دیوید مالپاس
دیوید مالپاس

خطرات کرونا

کرونا همچنان بر چشم‌انداز رشد سایه افکنده است.

به گفته دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی، اگر انواع ویروس مانند امیکرون ادامه یابد، می‌تواند پیش‌بینی‌های رشد جهانی بانک را بیشتر کاهش دهد.

او در سخنان افتتاحیه در هنگام ارائه گزارش گفت: «کشورهای در حال توسعه با مشکلات شدید درازمدت مربوط به کاهش نرخ واکسیناسیون، سیاست‌های کلان جهانی و بار بدهی مواجه هستند».

بین نرخ رشد آنها و اقتصادهای پیشرفته یک دره رو به رشد وجود دارد.

این نابرابری از نظر سرانه و درآمد متوسط، با پشت سر گذاشتن مردم در کشورهای در حال توسعه و افزایش نرخ فقر، حتی از نظر درآمد سرانه شدیدتر است.

دیوید مالپاس گفت: «ما شاهد تغییرات نگران‌کننده در فقر، تغذیه و سلامت هستیم.»

مالپاس همچنین خاطرنشان کرد که تغییر آموزش از تعطیلی مدارس تأثیری دائمی و بزرگ بر کشورهایی با درآمد پایین و متوسط خواهد داشت.

از اوایل سال 2020، بیش از 300 میلیون مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است و بیش از 5.5 میلیون نفر جان خود را از دست داده‌اند.

گسترش واکسن کم‌تر از حد عادلانه بوده است، چرا که کشورهای فقیرتر برای به دست آوردن دوزهای کافی در تلاش هستند.

اطلاعات منتشر شده توسط Our World In Data نشان می‌دهد که در حالی که تاکنون 9.49 میلیارد دوز واکسن در سراسر جهان تجویز شده است، تنها 8.9٪ از مردم در کشورهای کم درآمد حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند.

بسیاری از نهادهای بین‌المللی، از جمله بانک جهانی و همچنین سازمان بهداشت جهانی، خواستار توزیع گسترده‌تر و عادلانه‌تر واکسن‌ها شده‌اند تا همه‌گیری را تحت کنترل درآورند.

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست