در شرایطی که برای تصمیم گیری بابت ماندن در بورس یا خداحافظی با آن، از حکم یک دادگاه علیه یک اختلاس‌گر در ایران تا احتمال انتخاب بایدن در آمریکا تحت تاثیر هستیم، ادعای داشتن تحلیل درست از بازار بورس کاری بسیار ریسک گونه است.

به گزارش برات نیوز، مردم بدون قبول مرام نامه و اصول علمی بورس بدون تردید توقعات عجیب و غریبی از این بازار خواهند داشت و دلخوری مقامات و اهالی اقتصاد از این وضعیت زمانی اوج می گیرد که در سطح رسانه و جامعه این حقیقت‌نما منتشر شود که بورس ایران چندان هم جای حرفه‌ای ها نیست و حساب و کتاب جهانی چندان در آن راه ندارد.

حالا دیگر زمان آن فرا رسیده که قبول کنیم، اهالی این روزهای بازار بورس برای پیش بینی شاخص بورس در ابعاد و سطوح مختلف آن، بیشتر بدون یک بورس شاخص هستند تا شاخص بورس!

بازاری که با فراز و نشیب زیاد و غیر قابل پیش بینی بودن خود، شخصیتش را از دست بدهد، خیلی سخت می‌تواند محل پناه اقتصاد یک جامعه باشد.

چه برسد به این که به پناهگاه عمومی مردم تبدیل شده باشد، گویی آژیر خطری به گوش رسیده و مردم فوج فوج در راه آن باشند!

محمود جام ساز(اقتصاددان ): اگر بازار سرمایه یک بازار سرمایه عمیق بود و وظایف اصلی بازار سرمایه را انجام می‌داد، پول سهامی که توسط مردم خریداری می‌شد، باید توسط شرکت‌ها در تولید کارخانه‌ها و بنگاه‌ها هزینه می‌شد. در این شرایط تولید افزایش و در نتیجه تولید ناخالص داخلی افزایش می‌یابد. بنابراین زمانی که با رشد اقتصادی منفی رو به رو هستیم یعنی سرمایه‌هایی که در بورس جمع می‌شود به سمت تولید هدایت نمی‌شود و به بخش‌هایی مانند طلا و دلار می‌رود.

این واقعیت دیگر پنهان نیست که حقیقت سودهای کلان بازار تلاش دولت برای هدایت نقدینگی به سمتی درست مطمئن بوده است.

دولت به دنبال راهی بود تا نقدینگی به سمت بازارهای سوداگری ارز, طلا و مسکن نرود و دکترین اقتصادی دولت به این سمت سوق پیدا کرد که سیل نقدینگی را به سمت بورس هدایت کند.

شاخص بورس به دنبال خلق یک بورس شاخص رشد می‌کند و اقتصاد سالم یک جامعه شمانتی ارزشمند برای رشد سهام در بازار بورس است

بر اساس این گزارش طبق آمار، سهام برخی از شرکت‌ها از ابتدای سال 98 ده‌ها برابر رشد داشته است. آیا فروش این شرکت‌ها نه 10 برابر که دستکم دو برابر شده است؟

در واقع رشد سریع شاخص بورس به آن علت رخ داده که تقاضای بالایی برای سهام شرکت‌ها به صورت ناگهانی ایجاد شد. اما عرضه متناسب با آن بالا نرفت!

شاید به همین دلیل است که کارگزارهای دلسوز و منابع خبری تاثیرگذار و مردمی به تازه‌واردهای بورس توصیه می‌کنند، بدون کسب تجربه و دانش کافی با ارقام بالای سرمایه‌شان ریسک نکنند و در این خصوص با مشاوران خبره و اهالی رسانه در حوزه اقتصادی و بورس مشورت داشته باشند.

جنون ناشی از  وسوسه سودهای بورس

باید مراقب جنون احتمالی ناشی از اخبار کذب بورس باشیم، بورس محلی برای افت و خیز است و کسی که طاقت تحلیل و تحمل این همه فراز و نشیب را نداشته باشد، نباید از شاخص بورس توقع یک معجزه بی دلیل و بی موقع داشته باشد!

متاسفانه با ریزش شاخص بورس گلایه‌های سهامداران شروع شده و آنهایی که تا قبل از این فرایند نگران کننده،  داشتن استراتژی و نگاه هدفمند را فقط یک شوخی از سوی دانشجویان و اساتید دانشگاه، می‌دانستند اکنون به دنبال آن هستند تا بدانند دقیقا در این دوران ریزش چه باید کرد؟

این روزها به سهامداران دو کلمه کلیدی توصیه می شود، آموزش و صبوری، که متاسفانه هر دو کار برای مردم این روزگار ایران بسیار سخت است، بله متاسفانه بسیار سخت و نزدیک به غیرممکن است که از مردم به تنگ آمده و نگران از وضعیت اقتصادی، توقع صبوری و تن دادن به آموزش و مطالعه داشته باشیم اما واقعیت این است که جز این دو راه، راه دیگری از سوی اهل فن توصیه نمی شود.

پیش بینی شاخص بورس در فضایی در درون ابرها

نکته مهم دیگر این است که فراتر از صف های طولانی مردم و تابلوهای مشهور نشان دهنده شاخص و فراز و نشیب سهام شرکت ها، پله های شلوغ اداره مرکزی بورس و سر و صدای داخل سالن، یک فضای دیگر یک سالن مهم دیگر هم هست که همه سهامداران با آن آشنا نیستند، این سالن درون ابرها ساخته شده و حرفه ای های حوزه فین‌تک (FinTech) ترجیح می دهند با ذات و واقعیت بورس بر روی ابرها ملاقات کنند تا روی زمین. مدرنیته و تکنولوژی صبر نمی کند تا سهامداران عموم جامعه خود را به سطح آن برسانند،

نرم افزارها و سخت افزارها البته، با سرعتی خیره کننده در حال پیشروی هستند و کسانی که از الگوریتم‌ها و اپلیکیشن‌های روز جهان برای پیش بینی شاخص بورس بهره می برند، با یک بورس شاخص و مدرن روبرو هستند نه با یک فضای غیر قابل پیش بینی و عجیب.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *