با توجه به پایه‌های ضعیف حاکمیتی دلار، به نظر می‌رسد که روزهای تاریک این ارز نزدیک باشد و کاهش ارزش دلار یکی از پیش بینی‌هایی است که طی سال‌های آینده وقوع آن دور از انتظار نیست.

به گزارش برات نیوز، اریک رابرتسن، رئیس تحقیقات جهانی و تحلیلگر ارشد بانک استاندارد چارترد انگلیس، در این باره می‌گوید: ما در طی دو سال آینده شاهد روند بسیار خوبی برای کاهش ارزش دلار خواهیم بود. وی گفت مطمئن نیست که میزان کاهش تا چه حد شدید باشد. افزایش ارزش دلار کنونی با عملکرد بهتر دارایی های آمریکا در دهه گذشته صورت گرفته است. به گفته رابرتسن، این روند ممکن است در نتیجه اوضاع در تجارت جهانی یا تغییر در سیاست داخلی آمریکا معکوس شود.

بیشتر بخوانید: صعود طلا در پی کاهش قیمت دلار

کاهش ارزش دلار به صورت عمدی؟

البته این موضوع شاید برای شرایط فعلی چندان بد نباشد. چرا که چندی پیش ستیون منوچین گزینه انتخابی دونالد ترامپ برای تصدی خزانه داری آمریکا اعلام کرده بود ارزش دلار در شرایط کنونی بسیار بالا رفته و همین امر عواقب منفی را برای اقتصاد آمریکا و تولیدات این کشور دربرداشته است. به همین دلیل خود آمریکا به دنبال پایین آوردن عمدی این ارزش است.

در دوره‌های مختلف تقویت بیش از حد دلار می‌تواند تأثیرات منفی کوتاه‌مدتی را بر اقتصاد آمریکا بگذارد. اخیراً نیز سنای آمریکا نسبت به افزایش 25 درصدی ارزش دلار در برابر ارزهایی مانند یورو ابراز نگرانی کرده بود. به دلیل بحران‌های اقتصادی اخیر در اروپا نظیر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ارزش ارزهایی مانند یورو و پوند به میزان قابل‌توجهی کاهش داشته است.

پیامدهای کاهش ارزش دلار برای آمریکا

رابترس در این باره افزود: مضاف بر این واقعیت که ایالات متحده دیگر از مزایای نرخ بهره نسبت به سایر کشورهای G-10 بهره مند نیست، من فکر می کنم شما می توانید یک توجیه بسیار قانع کننده برای کاهش ارزش این ارز طی چند سال آینده داشته باشید.

در دولت قبلی آمریکا این نگاه وجود داشت که افزایش ارزش دلار این ارز را پناهگاهی امن برای سرمایه‌گذاران خارجی تبدیل خواهد کرد، اما دولت جدید معتقد است کاهش ارزش آن می‌تواند هزینه واردات در این کشور را افزایش داده و در نتیجه واردات را کاهش دهد و همچنین کاهش ارزش دلار صادرات آمریکا را نیز افزایش خواهد داد.

کاهش ارزش دلار در سالهای آینده
به نظر پیتر شف اقتصاددان، دلار بدون توجه به اینکه رئیس جمهور آینده آمریکا چه کسی خواهد بود و چه حزبی کنترل کنگره را به دست می‌گیرد، روند نزولی خود را طی می‌کند

انتخابات آمریکا تا چه حد بر این امر تاثیرگذار است؟

رابرتسن در این باره افزود:

نتیجه انتخابات آمریکا “مسیر رسیدن به نتیجه نهایی” را تعیین خواهد کرد. اگر جو بایدن به مقام ریاست جمهوری برسد، کاهش ارزش دلار “بسیار واضح و بارز” خواهد بود.

با این حال کارشناس سرمایه دیگری این اعتقاد را ندارد و کاهش ارزش دلار را فارغ از نتیجه انتخابات آمریکا مسلم می‌داند. طبق گفته پیتر شیف که مدیرعامل یورو پسیفیک کپیتال و کهنه‌کار بازار سهام است، شاخص دلار در 2021 سقوط می‌کند: «اگر این اتفاق در 2021 نیفتد، حتما در 2022 خواهد افتاد ولی بالاخره شاخص دلار به کمتر از 60 خواهد رسید. تعجبی نخواهد داشت که شاخص دلار به کمتر از 40 هم برسد. به نظر من خطرات بسیاری وجود خواهد داشت که دلار را به پایین سوق می‌دهد». شیف ادامه داد:

«به نظر من دلار بدون توجه به اینکه رئیس جمهور آینده آمریکا چه کسی خواهد بود و چه حزبی کنترل کنگره را به دست می‌گیرد، روند نزولی خود را طی می‌کند.»

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *