با وجود واهمه های زیاد از شیوع ویروس کرونا و چشم انتظاری مردم به ساخت واکسن، حالا وزارت بهداشت احتمال می دهد تا یک سال آینده به واکسن کرونا دسترسی نباشد.

به گزارش برات نیوز، بعد از شیوع ویروس کرونا در جهان، تلاشهای زیادی برای تولید واکسن این ویروس انجام شده است. از کشورهای درگیر برای یافتن واکسن ویروس کرونا، هند، روسیه و انگلیس مهمترینها هستند.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ایران، هند با کمک انگلستان در حال کارآزمایی بالینی واکسن کرونا هستند و روسیه هم این اقدام را انجام می‌دهد.

اما سیما سادات لاری با اعلام خبر فوق احتمال می دهد که این واکسن تا یک سال آینده در دسترس نباشد.

نکته تاسف بار دیگر اینکه به گفته این مسئول حتی اگر واکسنی هم تولید شود، قطعا چندین سال تولید می‌کشد که بتواند تمام جمعیت جهان را در بر بگیرد.

بنابراین اگر واکسن هم تولید شده و وارد بازار شود، ممکن است فقط 20 درصد جمعیت کشور را در بر بگیرد.

مشکل تبادلات ارزی برای پیش خرید واکسن کرونا

از موارد مهمی که کشور ما برای پیش خرید واکسن کرونا با آن مواجه است، مشکل تبادلات ارزی است.

لاری درباره وضعیت پیش پرداخت ایران برای پیش خرید واکسن کرونا به مجموعه کووکس سازمان بهداشت جهانی، گفت: درباره کووکس متاسفانه مشکلات تبادلات ارزی بر روی این موضوع هم تاثیر گذاشته است.

ما همچنان در حال حل این مشکل هستیم، اما مذاکرات وجود دارد و فرصت‌مان را از دست نداده‌ایم. به محض رفع مشکل تبادلات ارزی، انتقال ارز برای مشارکت جدی تر و عملیاتی تر انجام می‌شود.

شرکتهای ایرانی در مرحله تزریق حیوانی

بر اساس این گزارش، ایران نیز از کشورهایی است که باید در انتظار ورود این واکسن بماند.

با اینکه سخنگوی وزارت بهداشت از وجود حدودا هشت شرکت در کشور در حال کار بر روی واکسن کرونا خبر داده است اما این شرکتها همچنان در حال آزمون و خطا هستند.

به گفته لاری، حدودا هشت شرکت در کشور در حال کار بر روی واکسن کرونا هستند و برخی نسبت به دیگری پیشی گرفتند.‌

ما در مرحله تزریق حیوانی هستیم و تا تزریق واکسن بر میمون پیش‌ رفته‌ایم و امیدواریم تا پایان پاییز بشود نمونه انسانی را تزریق کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *