توزیع ماسک زیرزمینی و واردات مازاد بر مصرف باعث شده کارخانه ها با چالش تولید ماسک روبرو شوند و در آستانه تعطیلی قرار گیرند.

به گزارش برات‌نیوز ، نمایندگان تولیدکنندگان ماسک با حضور در نشستی از توزیع ماسک زیرزمینی و واردات سه میلیارد ماسک گلایه کردند.

به گفته این نمایندگان برخی از کارخانه‌ها به دلیل عدم ادامه تولید در این شرایط مجبور به تعطیلی شدند.

بعد از آغاز شیوع بیماری کرونا و کمبود و ماسک و افزایش قیمت آن، تولیدکنندگان پوشاک نیز خطوط تولید خود را تغییر کاربری داده و شروع به تولید ماسک کردند.

این مهم کمک کرد تا هم فراوانی ماسک در سطح شهرها به حد مطلوب برسد و هم قیمت آن کاهش یابد.

انحصار در بازار تولید ماسک

حالا با گذشت چند ماه از این ماجرا، به دلیل واردات و ایجاد انحصار در بازار داخلی، تولیدکنندگان در چرخه توزیع و تهیه مواد اولیه دچار مشکل شده‌اند و کارخانه‌های مربوطه تعطیل شده‌اند.

در این نشست در خبرگزاری بسیج، ناصر افتخاری یکی از تولیدکننندگان ماسک در خصوص چالش تولید ماسک اظهارداشت: نیمه اسفندماه ما شروع به تولید ماسک کردیم و تا امروز در حال تولید هستیم. مشکل اصلی ما مواد اولیه است.

ما مجبور هستیم که مواد اولیه را از شرکت «بافتینه» بگیریم. این شرکت در مقطعی قیمت‌های خودش را تا ۷۰ درصد افزایش داد.

وی همچنین افزود: الان می‌توانم بگویم که از چهارم شهریورماه سه مرتبه به تقاضای بنده پاسخ ندادند و با عدم تخصیص مواد اولیه در تولید خلل وارد می‌کنند.

درحالیکه این مواد نزد آن‌ها موجود است و درحال تولید هستند و ورودی و ظرفیت تولید شرکت آن‌ها دقیق مشخص است.

بیشتر بخوانید: ماسک ارزان شد

دوستان دیگر هم ۴۵ روزه که فاکتوری برایشان صادر نشده و این طور که پیداست یک قصد و غرضی در آن پیدا است؛ زیرا به طور رسمی مواد به دست ما نمی‌رسد در حالیکه به طور غیر رسمی و زیرمیزی این مواد وجود دارد و در بازار این مواد به وفور و با قیمت خیلی بالاتر وجود دارد.

عدم تخصیص مواد اولیه، مهمترین چالش تولید ماسک

صدیقه کوهساریان نیز از دیگر تولیدکنندگان ماسک، از عدم تخصیص مواد اولیه برای اسفاده در تولیدی‌ها گلایه کرد و اظهار کرد: ما برای سود وارد این کار نشدیم و برای کمک به نیاز کشور ورود کردیم.

اوایل شهریور درخواست پارچه دادیم، اما یک ماه و نیم طول کشید که جواب درخواست ما را بدهند و با توهین مواجه شدم و گفتند که به بسیج اصناف هم بگویید و هرکاری که دلشان می‌خواهند بکنند.

بعد از دو هفته از این تلفن پارچه را دادند، اما ناقص و این دو پارت پارچه که دادند نزدیک به سه ماه طول کشید. الان هم از ۱۵ مهر درخواست دادیم و جوابی به ما ندادند.

وی همچنین افزود گفت: این‌ها سهمیه می‌گیرند و به طور صحیح توزیع نمی‌کنند. به فکر سلامتی مردم نیستند و به فکر جیب خودشان هستند؛ در تمام داروخانه‌ها و مترو‌ها ماسک نامرغوب دست مردم می‌دهند. یکی از عوامل افزایش امار کرونا می‌توانند همین ماسک‌های نامرغوب باشد.

سعید الله وردی نیز از دیگر تولید کنندگان ماسک، طی سخنانی در ادامه نشست چالش تولید ماسک با بیان اینکه تولیدکننده داخلی درحال رقابت با محصول خارجی‌ست گفت: بسیج اصناف از بازاریان و کسبه درخواست کرد برای متعادل نگه داشتن قیمت ماسک به تولید این محصول ورود کنند و قول داد که پارچه را ما به شما می‌دهیم و بر پخش آن نظارت می‌کنیم.

دلالها و کمبود پارچه برای ماسک

به گفته وی از ابتدا قیمت پارچه ماسک با متری ۱۰۰ تومان شروع شد که به ۳۰۰ تومان رسید و سند‌ها و فاکتور‌ها هم موجود است.

اما شرکت بافتینه با افراد دلال و… همکاری کرد؛ حدود سه ماه هست که یک متر پارچه نگرفته ایم و به تولیدی‌های تحت نظر بسیج به سختی پارچه می‌دهد.

وی در رابطه با شرکت بافتینه نیز اظهار کرد: نظارت بر روی شرکت بافتینه و کلا ماسک وجود ندارد.

الان سه یا چهار شرکت داریم که ماسک غیربهداشتی و غیراستاندارد در جامعه پخش می‌کنند.

الان ما اسلحه رو (ماسک) به مردم دادیم، اما فشنگ ندارد؛ در فروش ماسک و حتی توزیع مواد اولیه هم نظارت وجود ندارد.

قیمت ماسک در بیشتر داروخانه‌ها بالای هزار و سیصد تومان است و سیب سلامت ندارد. عمده مشکلات ما به واردات ماسک هم برمی گردد.

واردات 3 میلیاردی، چالش تولید ماسک

در حال حاضر حدود ۳ میلیارد ماسک به کشور وارد شده است. در تولید ماسک به خودکفایی رسیدیم، اما ماسک چینی وارد کردند که ممکن است آلوده هم باشد و قیمت ان حدود ۶۰۰ و ۷۰۰ تومان است.

الان تولید کننده ما قیمت ماسک را از ۱۳۰۰ مصوب به ۱۰۵۰ هم رسانده، ولی باز هم توان رقابت ندارد.

وی همچنین بر این موضع تاکید کرد که شرکت بافتینه پارچه ماسک ندارد و گفت: شرکت بافتینه با وجود عدم در اختیار داشتن پارچه ماسک، تولید بدنه دارد و این موضوع تعجب برانگیز است.

الان عمده مشکل انحصار شرکت بافتینه هست و هر پارامتر یک انحصارگر را دارد؛ مثل اینکه هر قیمتی که می‌خواهد ارائه می‌کند و به هر که می‌خواهد عرضه می‌کند.

صد‌ها تن ملت بلون (نوعی پارچه ماسک) در گمرک متوقف شده است و همین شرکت باعث توقف آن شده است. مواد اولیه باید در یک بازار منطقی باشد و برای همه دسترسی به آن ازاد باشد.

ماسک قاچاق تاریخ مصرف گذشته

در حال حاضر در کشور ماسک قاچاق تاریخ مصرف گذشته هم به وفور وجود دارد که از فیلتر‌های استاندارد نگذشته است.

تولید کننده دیگری در رابطه با انحصار طلبی شرکت بافتینه اظهار کرد: این پارچه اس ام اس مشخص نیست از کجا سفارش شده و ترجیح داده شده و کارخانه بافتینه انحصار طلبی کرده و نگذاشته که پارچه ملت وارد شود و این پارچه در مرز‌ها متوقف شده است.

با پیگیری‌های دکتر حسن پور مشخص شد که بافتینه پارچه بایکو را که قیمتش یک پنجم پارچه اس ام اس است با قیمت بیشتر از این پارچه به دست تولید کننده می‌رساند.

این‌ها همه وارد کننده هستند و با تولید میانه خوبی ندارند و مخالفت‌ها با تولید زیاد شده، زیرا منافع آن‌ها در خطر است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *