چترهای وای فای در کشورهای مختلف دنیا جایگاه خود را پیدا کرده و با پوشش این چترها کاربران می توانند درمکان های عمومی به سرویس اینترنت دسترسی پیدا کنند. از چندی پیش نیز درکشور ما نیز پوشش چتر وای فای در تهران به صورت پایلوت اجرایی شد ولی اجرای این طرح با موفقیت چندانی روبرو نشد. چتر وای فای در تهران برای مدت کوتاهی در برخی از نمایشگاه های بین المللی اجرایی شد اما از سال گذشته دیگر سازمان فاوای شهرداری به طور جد تصمیم به اجرای این طرح همه گیر گرفت و اعلام داشت که چتر وای فای در تهران را در پنج نقطه شهر عملیاتی می کند.

در این راستا سازمان شهرداری و مرکز فاوای آن با همکاری وزارت ارتباطات در نظر دارند تا طرح پایلوت «چتر وای‌فای شهری» را تا پایان تابستان جاری اجرایی کنند.

مدیرعامل فاوای شهرداری درباره اجرای این طرح اظهار داشته است: اجرای طرح پایلوت چتر وای‌فای شهری از آن دست اقداماتی بود که باید تا الان به مرحله اجرا می‌رسید، اما شیوع کرونا از اسفند سال گذشته این مساله را تحت تاثیر خود قرار داد. چتر وای فای این امکان را فراهم می‌کند تا عده زیادی از افراد بتوانند بدون محدودیت از اینترنت استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: ایرانسل در حضور خبرنگاران از اینترنت 5G رونمایی کرد

محمد فرجود ضمن اشاره به این موضوع که چتر وای فای امکان دسترسی بدون محدودیت را برای تعداد زیادی از کاربران فراهم می کند گفته است : برای اجرایی شدن چتر وای‌فای شهری فراخوانی داده شد و از کسانی که در این حوزه فعالیت دارند درخواست شد در این طرح مشارکت کنند. ابتدا قصد داشتیم این کار را با تعامل وزارت ارتباطات انجام بدهیم اما با توجه به این‌که برخی از دارندگان پروانه مجوز ایجاد چنین چیزی را دریافت کرده بودند، تصمیم گرفته شد تا فراخوان داده شود.

وی افزوده است : برای اجرایی شدن این طرح پنج نقطه پایلوت در نظر گرفته شد و حتی در منطقه صادقیه تهران، تمام کارهای مربوط انجام شده، اما از آن‌جایی که مردم باید در قرنطینه می‌ماندند، نتوانستیم طرح را اجرا کنیم.

فرجود خاطر نشان کرده است چتر وای‌فای این امکان را فراهم می‌ کند تا مردم در بیرون از خانه بتوانند از اینترنت استفاده کنند در حالی که کنترل شیوع کرونا باید با در خانه ماندن مردم انجام می‌شد.

این مقام مسوول، پیرامون زمان اجرایی شدن این پروژه مهم گفته است : اقدامات لازم را برای اجرایی شدن این طرح تا پایان تابستان انجام داده ایم و درابتدای کار توسط خود سازمان فاوای شهرداری اجرایی شده و درادامه مسیر و موفقیت آن پروژه را به شرکت‌های ارائه دهنده خدمات مانند fcp ها (ارائه دهندگان خدمات ثابت) و اپراتورها واگذار می کنیم.

فرجود با بیان این‌که فاوای شهرداری در زمینه هوشمندسازی کنتورهای هوشمند شهری مسوولیت ندارد گفته است :کنتور هوشمند از آن حوزه‌هایی است که در آن مسوولیتی نداریم، اما برای ایجاد زیرساخت اینترنت اشیا برای هوشمندسازی کنتورها باید تلاش کنیم.

به گفته وی، نخستین گام اینکه در زیرمجموعه‌های مربوط به شهرداری مانند بوستان‌ها و پارک‌ها این کار را انجام و علاوه بر آن چاه‌های آب سنتی را نیز به هوشمند تبدیل کردیم.

فرجود استفاده از کنتور هوشمند را جزو شاخص‌های مهم شهر هوشمند دانست که دیگر نهادها ماند وزارت نیرو باید به صورت جدی به آن ورود کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *