سفیر جدید پاکستان در ملاقات با رئیس اتاق بازرگانی تهران از افتتاح چهار بازارچه مرزی میان ایران و پاکستان خبر داد.

به گزارش برات‌نیوز، در مذاکرات مستقیم بخش خصوصی دو کشور که به ابتکار اتاق بازرگانی ترهان درحال برگزاری‌ست، بازگشایی پایانه مرزی جدید میان دو کشور مناسبات اقتصادی دو طرف را دچار تحولی جدی خواهد کرد.

طبق گزارشات منتشر شده از اتاق بازرگانی تهران، در اواخر سال 98، در سفری که هیات اتاق بازرگانی تهران به پاکستان داشتند، رایزنی‌هایی جهت بازگشایی چهار بازارچه مرزی میان دو کشور با مقامات دولتی و بخش خصوصی کشور پاکستان در کراچی و لاهور صورت گرفت.

 در طول هفته گذشته نیز، برگزاری وبینار توسعه مناسبات تجاری تهران و لاهور با حضور صاحبان تجارت و صنعت دو کشور از اتفاقات جدید میان ایران و پاکستان محسوب می‌شود.

آن‌طور که از پیش تعیین شده است، وبیناری در هفته آینده در زمینه تجارت تهران و کراچی در اتاق تهران برگزار خواهد شد.

گسترش روابط ایران و پاکستان، محور اصلی مذاکرات

«رحیم حیات قریشی» که به تازگی سفیر پاکستان در تهران شده است، بر اهمیت گسترش و توسعه مناسبات تجاری دو کشور تاکید کرد.

وی معتقد است گسترش روابط تجاری و اقتصادی دو کشور یکی از موضوعات و محورهای اصلی مذاکرات اخیر بوده است.

به اعتقاد حیات قریشی، با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیک ایران در منطقه و فرصت‌هایی که در آینده نزدیک به وجود خواهد آمد، اتاق‌های بازرگانی ایران و پاکستان به عنوان بازوی اجرایی بخش‌ خصوصی نقش مهمی در مسیر توسعه روابط بر عهده خواهند داشت.

افتتاح چهار بازارچه مرزی 

سفیر پاکستان در رابطه با بازگشایی چهار بازارچه مرزی جدید اذعان داشت که پایانه مرزی جدید میان دو کشور ایران و پاکستان قرار است هفته آینده با حضور مقامات دو کشور افتتاح شود.

به گفته حیات قریشی، این پایانه‌های مرزی جدید می‌تواند به گسترش حجم مبادلات تجاری دوجانبه کمک به‌سزایی کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز در همین زمینه عقیده دارد که بخش خصوصی می‌تواند در توسعه مناسبات اقتصادی بسیار بیش از آنچه که وجود دارد، نقش‌آفرینی کند.

مسعود خوانساری در رابطه با ارتقا روابط اقتصادی میان دو کشور اذعان داشت: در این رابطه می‌توان در راستای ارتقای روابط اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور، با کمک سفارت پاکستان و سرکنسولگری‌های ایران در این کشور، مناسبات اقتصادی را آسیب‌شناسی کرده و راهکارهای مناسبی برای حل مشکلات به دست آورد و به اجرا گذاشت.

در همین زمینه حسام‌الدین حلاج، معاون امور بین‌الملل اتاق تهران، معتقد است تشکیل کارگروه مشترک میان اتاق تهران و سفارت پاکستان و برگزاری جلسات مستمر ماهانه برای رفع موانع متعدد توسعه همکاری‌ها از جمله ملزومات قابل اجراست.  

لزوم صادرات مجدد کالاهای ممنوعه

حلاج صادرات مجدد کالاهایی که دو طرف به‌رغم توافق‌نامه تجارت ترجیحی ورود آن را ممنوع کرده‌اند را یک راهکار عملیاتی برای حل مشکل عدم اجرای این توافق شناخت.

به عقیده حلاج، عدم اظهار کالاها در برخی از گمرکات مرزی پاکستان باعث ایجاد مغایرت در آمار رسمی تجارت دوجانبه شده است.

بنابراین ضرورت دارد برای جلوگیری از قاچاق کالا، با راهکار الکترونیکی‌سازی تبادل اسناد این مشکل را برطرف کرد.

معاون امور بین‌الملل اتاق تهران ایجاد ارتباط میان انجمن‌های تخصصی دو کشور در زمینه‌های پتروشیمی، کشاورزی، دارو، چرم، کاشی و سرامیک، شیرینی و شکلات و نیز بسته‌بندی را لازم دانست.

وی این موضوعات را قابل اجرا در دستورکار کارگروه مشترک دانست.  

در همین زمینه همایش مجازی توسعه تجارت دو کشور با محوریت تهران و کراچی، روز سه‌شنبه 2 دی ماه سال جاری در انتظار برگزاری‌ست.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *