از ابتدای ماه آینده 5 بانک دولتی به 30 میلیون سهامدار سهام عدالت تسهیلاتی را درقالب کارت‌های اعتباری اعطا می‌کند.

به گزارش برات نیوز، چندی پیش شورای عالی بورس تصمیم به اعطای کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت گرفت تا بتواند از تصمیمات هیجانی مشمولان سهام عدالت در راستای فروش سهام خود جلوگیری کنند .

در جزییات طرح اعطای کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت دیده شده افرادی که نیاز مالی کوتاه‌مدت دارند می توانند از طریق وثیقه‌گیری سهام عدالت، نیاز مالی کوتاه‌مدت مالی خود را تامین کنند و دیگر مجبور به فروش سهام عدالتشان نیستند .

پرداخت وام خرد به 30 میلیون سهامدار عدالت

در همین رابطه معاون شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نیز گفت: ۳۰ میلیون از مشمولان سهام عدالت که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند می‌توانند از ابتدای ماه آینده از بانک‌های دولتی وام خرد دریافت یا اقدام به خرید کالا کنند.

علیرضا ماهیار همچنین درباره چگونگی استفاده از کارت‌های اعتباری سهام عدالت اظهار کرد: این کارت‌ها مانند کارت‌های اعتباری است که دولت به کارمندان خود برای خرید کالا ارائه می‌کند، اما تفاوت آن این است که دارندگان این نوع کارت‌ها می‌توانند به‌جای خرید کالا درخواست وام خرد از بانک‌ها کنند.

کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت از طریق بانکهای خصوصی

وی با بیان اینکه پنج بانک دولتی و نیمه‌دولتی ملی، پست بانک، ملت، صادرات و تجارت در ارائه کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت اعلام آمادگی کرده‌اند، گفت: برخی بانک‌های خصوصی نیز برای پرداخت وام خرد از طریق کارت‌های اعتباری سهام عدالت پای کار آمده‌اند.

سهام عدالت جایگزین وثیقه و ضمانت

معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی درباره ضمانت ارائه این کارت های اعتباری خاطر نشان کرد:با توجه به اینکه سهام عدالت به جای وثیقه این کارت‌های اعتباری استفاده می شود دیگر نیازی به تهیه ضامن نیست.

به گفته وی  مکانیزم پرداخت وام خرد توسط بانک‌ها به دارندگان کارت اعتباری سهام عدالت  با سود ۱۸ درصدی وبدون ضامن است.

معاون شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ادامه‌داد: فرایند ارائه کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت به صورت تمام الکترونیک از مبدا بانک‌های عامل تا مقصد که شرکت سپرده گذاری و بازار سرمایه هستند، خواهد بود.

علیرضا ماهیار اضافه‌کرد: کارت‌های اعتباری سهام عدالت برای سهامدارانی است که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند و تعداد آنان نزدیک به ۳۰ میلیون نفر برآورد شده است.

کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت با احراز هویت در سجام 

وی همچنین خاطر نشان کرد: افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند، باید در سامانه سجام ثبت‌نام کرده باشند و پس از احراز هویت در اپلیکیشن‌های مربوط به بانک‌های عامل ثبت نام کنند.

ماهیار ادامه داد: پس از اینکه شرکت سپرده‌گذاری، سجامی بودن فرد را برای بانک تایید کرد، می‌توانند دارایی خود را مشاهده کرده و متوجه شوند چقدر دارایی سهام عدالت دارند و متناسب با آن، فرم مربوطه را داخل سیستم بانک پر کنند و کارت‌های اعتباری اعطا می کنند.

به گفته وی در واقع فرد بدون نیاز به مراجعه حضوری متوجه می‌شود که می‌تواند تا چه میزان تسهیلات دریافت کند.

این مقام مسوول درباره چگونگی دریافت کارت اعتباری سهام عدالت، گفت: برخی بانک‌ها سرویس اپلیکشن لازم را برای ورود اینترنتی مشمولان پیاده‌سازی کرده‌اند و متقاضیان می توانند برای استفاده از مزایای این طرح از طریق این اپلیکیشن ها اقدام به دریافت وام کنند، همچنین برخی دیگر از بانک‌ها قرار است از طریق کارت‌های بانکی که در دست مردم است اقدام کنند.

بیشتر بخوانید: انصراف 248 هزار سهامدار از فروش سهام عدالت

پیش بینی مبلغ تسهیلات پیش بینی بین 60 تا 100 درصد ارزش سهام

معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی درباره میزان تسهیلاتی که در قالب کارت‌های اعتباری اعطا می‌شود، گفت: برخی بانک‌ها ۶۰ درصد ارزش روز دارایی فرد و برخی تا ۱۰۰ درصد هم برای اعطای تسهیلات پیش‌بینی کرده‌اند که مکانیزم آن بستگی به بانک عامل دارد، در نهایت درخواست فرد به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ارسال می‌شود.

ماهیار گفت: این درخواست‌ها به صورت تجمعی بوده و بحث توثیق مکانیزه اتفاق می‌افتد و پس از آن شرکت به بانک اعلام می‌کند که سهام فرد توثیق شد و بانک می‌تواند به سهامدار اعتبار دهد.

به گفته وی، برخی از بانک‌ها در نظر دارند این مبلغ را در قالب شارژ کردن کارت عادی مشتریان، برخی کارت خرید و برخی از طریق روش‌های نوین پرداخت، شارژ کنند.

کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت با پروتکل های حقوقی

معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، در مورد زمان آغاز فرایند کارت‌های اعتباری اعطا شونده اظهار داشت: به دنبال نهایی شدن نخستین قرارداد، متقاضیان می توانند از اوایل دی ماه از تسهیلات کارت اعتباری بهره مند شوند.

وی بیان کرد: بحث‌های حقوقی و تعاملات بین شبکه بانکی،این فرایند از سوی شرکت سپرده گذاری و بازار سرمایه از بحث‌های فنی آن پیچیده‌تر است.

ماهیارخاطر نشان کرد: با توجه به اجرای این طرح برای نخستین بار،باید اجرای پروتکل‌های حقوقی به گونه‌ای باشد که بحث ارتباطات و ذی‌نفعان و عاملیت فرد وثیقه‌گذار و وثیقه‌گیر کاملا مشخص شود.

معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی ضمن اشاره به پیاده سازی احراز هویت الکترونیک اظهار کرد: معاونت حقوقی شرکت سپرده‌گذاری در حال تدوین ونهایی سازی این موضوعات است و در این راستا با چند بانک تعاملات اولیه انجام شده و برخی بانک‌ها تا بخش زیادی سرویس را پیاده سازی کرده‌اند.

کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت

رشد ارزش سهام عدالت تا سقف ۲۰ میلیون تومان

درحالی که شورای عالی بورس تلاش دارد تا پس ازآزاد سازی سهام عدالت سهامداران عجولانه اقدام به فروش سهام خود نکنند ، منابع خبری از رشد روزانه ارزش سهام عدالت در بازار سرمایه خبر می دهند.

بر اساس این گزارش، ارزش سهام عدالت روز ۱۸ آذر ماه (سهام ۵۳۲ هزار تومانی) به حدود ۱۱ میلیون و ۳۸ هزار تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته بیش از ۴۴ هزار تومان افزایش یافت.

درهمین حال  کارشناسان حوزه بازار سرمایه معتقدند، با رونق‌بخشی بازار سرمایه، بی‌تردید ارزش سهام عدالت بالا می‌رود و حتی تا رسیدن به ۲۰ میلیون تومان دور از ذهن نیست.

آینده روشن سهام عدالت پیش روی سهامداران

مسوولان بارها به مشمولان سهام عدالت هشدار دادند که سهام خود را نفروشند چرا که این سهام می‌تواند یک نوع سرمایه‌گذاری و دارایی مناسب برای آنان باشد و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

این در حالی است که برخی افراد که سهام عدالت خود را فروختند با دریافت خرد خرد پول آن هم در فرایندی طولانی مواجه شده و بهره چندانی از آن نبرده‌اند.

البته توکلی، رییس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور چندی پیش با تاکید بر اینکه همچنان توصیه ما بر پرهیز از فروش سهام است تا ارزش واقعی آن مشخص شود، خاطرنشان‌کرد: سهام عدالت در آینده برای امورات روزانه، ضمانت‌نامه بانکی، تضامین و سپرده استفاده خواهد شد که تاکید مجدد بر پرهیز از فروش آن است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *