اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

کارت های بانکی دارای تراکنش از ۱۰۸ میلیون گذشت

تعدا کارت های بانکی دارای تراکنش از ۱۰۸ میلیون گذشت

آمارهای به‌دست‌آمده از شاپرک (شبکه الکترونیکی پرداخت کارت) در اردیبهشت ماه امسال حاکی از آن است که تعداد کارت‌ های بانکی دارای تراکنش به ۱۰۸ میلیون و ۵۳۱ هزار و ۸۵۰ رسید. حداقل در روز یک تراکنش توسط انواع کارت‌های اعتباری، بن‌کارت و کارت هدیه انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب از برات نیوز با ما همراه باشید.

این در‌ حالی است که فروردین ماه سال گذشته تعداد کارت های دارای تراکنش ۹۶ میلیون و ۱۲۹ هزار و ۱۵۴ کارت بود. این آمار بیانگر آن است که تعداد این کارت‌ها نسبت به سال ۹۸ افزایش ۱۲.۸۹ درصدی داشته است.

بیشترین تراکنش‌ها مربوط به برداشت بوده و تراکنش‌ها در این مورد نسبت به فروردین سال ۹۸ مقدار ۱۲۱.۱۳ درصد افزایش داشته و سهم کارت‌های اعتباری را به ۰.۰۷ درصد رسانده است.

افزایش تعداد کارت‌های هدیه و بن‌کارت

تعداد کارت‌های هدیه و بن‌کارت هم نسبت به سال گذشته افزایش ۲۵.۷۲ درصدی داشته و تعداد آن به پنج میلیون و ۸۰ هزار کارت رسیده است. سهم این کارت‌ها در کل کارت‌های بانکی دارای تراکنش ۴.۶۸ درصد شده است.

تراکنش کارت‌به‌کارت هم در چند ماه اخیر افزایش یافته است. علت افزایش تراکنش کارت‌به‌کارت این است که به‌دنبال شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از مراجعه حضوری به بانک‌ها، بانک‌هایی مانند بانک ملی، صادرات و ملت سقف مجاز انتقال کارت‌به‌کارت در یک شبانه‌روز را افزایش دادند و حداکثر به پنج میلیون رساندند. این در حالی است که مبلغ کارمزد انتقال وجه مانند سابق است. قبل از شیوع کرونا سقف مجاز انتقال کارت‌به‌کارت برای بانک‌های مختلف از یک میلیون تا سه میلیون بود.

تقریبا در بسیاری از کشورهای دنیا به‌دنبال شیوع ویروس کرونا، تعداد کارت های بانکی دارای تراکنش افزایش یافته است. در آغاز شیوع این بیماری برخی کارشناسان معتقد بودند که احتمال دارد کاربران تراکنش‌های بدون کارت را ترجیح دهند و تمایل داشته باشند از کیف‌پول دیجیتال استفاده کنند. در ایران با توجه به مدل کارمزدی، تراکنش‌های بدون کارت سود بیشتری برای ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت دارد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید