رییس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به مانع تراشی آمریکا در خرید واکسن اعلام کرد: با توجه به کارشکنی درخرید واکسن کرونا ، ما در حال تلاش برای پرداخت و خرید واکسن کرونای خارجی از راه های مختلف هستیم .

به گزارش برات نیوز، با توجه به تولید واکسن کرونا و آغاز اجرای طرح واکسیناسیون در برخی از کشورها، رئیس کل بانک مرکزی از تلاش‌های صورت گرفته برای خرید واکسن کرونا و مانع تراشی‌های آمریکا در این زمینه خبر داد.

وی گفت: برخی نادانسته یا مغرضانه، سعی در تطهیر اقدامات غیر انسانی آمریکا در تحریم ایران را دارند و تنها به ادعای دروغین آمریکا بر عدم محدودیت بر معاملات دارو تاکید می‌کنند.

عبدالناصر همتی در پستی اینستاگرامی درباره خرید واکسن کرونا، اظهارکرد: برای ثبت درحافظه تاریخی باید بگویم که اعلام خبر مربوط به توزیع  واکسن کرونا توسط برخی کشورهای همسایه بین مردمشان تلخ ترین پاسخ به این ادعاست. 

وی در ادامه آورده است: از آنجا که خرید واکسن کرونا (covax) بایستی از مسیر رسمی سازمان بهداشت جهانی انجام گیرد، تا کنون هر پرداخت و انتقال ارز مورد نیاز برای خرید واکسن ، به خاطر تحریم غیرانسانی دولت آمریکا و ضرورت اخذ مجوز اوفک، با مانع مواجه شده است.

کارشکنی درخرید واکسن کرونا و حمایت سایر کشورها از ایران

همتی بیان کرد: با توجه به کارشکنی درخرید واکسن کرونا، کره جنوبی بابت انتقال پول از مسیر U-turn دلار برای خریدهای بشر دوستانه، نتوانست تضمینی برای عدم مصادره پول بانک مرکزی ایران توسط دولت آمریکا در هنگام انتقال  بدهد.

بیشتر بخوانید: دسترسی واکسن کرونای ایرانی تا تیر 1400

رئیس کل بانک مرکزی همچنین خاطر نشان کرد: صندوق بین المللی پول با فشار و تهدید آمریکا و علیرغم اذعان به حق ایران و عدم وجود هیچ گونه مانع اقتصادی یا حقوقی، حتی جرأت مطرح کردن وام بشر دوستانه ایران در هیئت مدیره صندوق را پیدا نکرده است.

همتی ضمن اظهار امیدواری: البته انتقال پول از مسیرهای دیگر تحت پیگیری است که ان شاءالله با همکاری و اقدام به موقع دستگاه‌های ذیربط به نتیجه خواهد رسید. 

خرید واکسن از دیگر کشورها نیز در دستور کار همکاران وزارت بهداشت قرار دارد و اخبار واصله در خصوص تولید داخلی واکسن کرونا نیز امیدوار کننده است.

خریداری 18 میلیون دوز واکسن کرونای خارجی

این درحالی است که وزیر بهداشت چند روز پیش از این درباره خرید واکسن کرونای خارجی و تامین این واکسن اظهار کرده بود: از سه مدل، کار تأمین واکسن کرونا را دنبال خواهیم کرد ودر یک کمیته مشترک به کمک دانشمندان و محققان کار تولید واکسن کرونا را نیز دنبال می کنیم.

نمکی افزوده بود: با توجه به کارشکنی درخرید واکسن کرونا، راه اول خرید واکسن از منابعی است که در دنیا تایید شدند و ما جزو کشورهایی هستیم که اختیار تعیین منبع با خود ماست و چهار منبع را برای خرید انتخاب کردیم .

وزیر بهداشت خاطر نشان کرده بود: قرار است حدود ۱۸ میلیون دوز واکسن کرونا را خریداری کنیم و همچنین رایزنی هایی با سایر واکسن سازهای دنیا داریم که مازاد بر تولید واکسن آنها را خریداری کنیم.

نمکی بیان کرده بود: نوع دوم مدلی است که بتوانیم در قالب قرارداد مشترک تولید داخل و همراهی دانش فنی بیرون دنبال کنیم .

وی اظهار امیدواری کرد: مدل  سوم تکیه بر دانش و تولید داخل است که ۴ مورد از شرکت ها در قالب وبینار به سازمان جهانی بهداشت گزارش عملکرد دادند و به دو مورد در کمیسیون اجازه ورود به فاز انسانی را خواهیم داد تا حداقل یکی از آنها بتواند آزمایشات فاز انسانی را آغاز کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *