با توجه به فعالیت تدریجی سامانه کارپوشه ملی ایرانیان، تاکنون 100 دستگاه دولتی به این سامانه متصل شده اند.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که سامانه کارپوشه ملی ایرانیان با هدف دسترسی آزاد به اطلاعات و درراستای اجرای دولت الکترونیکی از چند سال پیش راه اندازی شده است .

بر همین اساس، این سامانه از حدود چهارسال پیش به منظور ارسال الکترونیکی بدون واسطه اعلان‌های رسمی دستگاه هـای اجرایی کشور بـه آحاد مـردم و موسسه های حقوقی که متقاضی دریافت خدمات دولتی و عمومی هستند، ایجاد شده است.

و حالا پس از گذشت این مدت، براساس آمار موجود 100 دستگاه دولتی به این سامانه متصل شده است .

راه‌اندازی کارپوشه ملی ایرانیان و دسترسی آزاد به اطلاعات

براساس تعاریف موجود، کارپوشه ملی ایرانیان یک دفتر الکترونیکی پیشخوان دولت به شمار می آید که درگاه ورود به دولت الکترونیک است .

در سامانه کارپوشه ملی ایرانیان، هر یک از مردم یا کسب و کارها، دارای کارپوشه های الکترونیکی واحد (کارتابل) با عنوان «ایران پوشه» بوده هستند.

برهمین اساس، آن‌ها می توانند همه اقلام تحویل گرفتنی الکترونیکی خود شامل اعلان‌ها و ابلاغیه‌های دولتی و عمومی را از همه دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی به صورت یکپارچه و اختصاصی دریافت کنند و از هرجایی به آن دسترسی داشته باشند.

ایران پوشه هر فرد، صندوق دریافت نامه‌های اداری و رسمی به‌صورت الکترونیک است.

امکان تعریف وکیل برای هرکاربر در کارپوشه ملی ایرانیان

 از دیگر قابلیت‌های ایران پوشه، امکان تعریف وکیل برای کاربری است که تقاضای این خدمت را دارد.

با توجه به اهمیت موضوع سامانه ، مسوولان این طرح را از جمله مهمترین رکن در سامانه دولت همراه می دانند که باید هرچه زودتر در این زیرساخت قرار گیرد.

در این سامانه تمامی اشخاص (حقیقی و حقوقی) به‌عنوان کاربر در نظر گرفته‌ شده‌اند و می‌توانند پس از فعال‌سازی کارپوشه خود، از خدمات آن استفاده کنند.

براساس این گزارش، از اهداف سامانه کارپوشه ملی ایرانیان می‌توان به تکمیل زنجیره خدمات دولت الکترونیکی برای تحویل خروجی خدمات دولت و نهادهای عمومی به مردم اشاره کرد.

کارپوشه ملی ایرانیان و دریافت اعلان‌ها و ابلاغیه‌های دولتی و عمومی

همچنین ایجاد کارپوشه‌ای اختصاصی یکتا و قابل استناد (ایران پوشه) برای آحاد اشخاص حقیقی و حقوقی کشور، جهت دریافت اعلان‌ها و ابلاغیه‌های دولتی و عمومی مورد تقاضای خود نیز از دیگر اهداف راه اندازی سامانه کارپوشه ملی ایرانیان است.

 کاهش مراجعه حضوری مردم به دستگاه‌های اجرایی، نهادهای عمومی، تسریع در پاسخگویی به ارباب‌ رجوع و تجمیع تمام اعلان ها و مکاتبه های دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی به اشخاص ازجمله مزایای این سیستم است.

یکی دیگر از مزایای این کارپوشه، مطلع شدن از دریافت پاسخ و یا نامه جدید از دستگاه‌ها از طریق سامانه پیامکی است.

 تنها نامه ‌های اداری معمول در این کارپوشه درج می‌شود و مکاتبات محرمانه در این سامانه وارد نخواهد شد.

این سامانه از طریق درگاه اینترنتی به نشانی اینترنتی https://inbox.iran.gov.ir و همچنین نرم‌ افزار موبایلی دولت همراه در اختیار متقاضیان قرار دارد.

اتصال 15 دستگاه دولتی به سامانه کارپوشه ملی ایرانیان در 6 ماه نخست امسال

این درحالی است که اکنون ۱۰۰ دستگاه به کارپوشه ایرانیان متصل هستند که اتصال ۱۵ دستگاه دولتی به سامانه در ۶ ماه نخست امسال انجام شده است.

بیش از ۲۶ هزار کاربر در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند و بیش از ۴۰ میلیون نامه در این سامانه ارسال شده است.

در فرایند دولت الکترونیک ۲ بخش در نظر گرفته شده که یک مورد، ارتباط دولت با دولت است که تعامل‌های بین سازمانی از طریق آن انجام می شود و پارسال به بهره‌برداری رسید.

بخش دیگر، ساماندهی ارتباط مردم با دولت و دولت با مردم است.

هر دستگاه دولتی برای ارتباط با مردم دستورالعمل‌های خاص خود را دارد.

 برای یکپارچه کردن این ساختار یک پیشخوان الکترونیکی لازم است تا مردم بتوانند از طریق آن خدمات دولت الکترونیک را دریافت کنند که این وظیفه بر عهده کارپوشه ملی ایرانیان است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *