با توجه به اعتراضات پی در پی وارد کنندگان کالاهای آرایشی و بهداشتی، ممنوعیت واردات لوازم آرایشی و بهداشتی رفع شد.

به گزارش برات نیوز، به دنبال رایزنی های انجام شده مقررشد تا لوازم آرایشی و بهداشتی از گروه 27 خارج شده و موانع ترخیص و واردات این کالاها رفع شد.

خروج کالاهای آرایشی و بهداشتی درحالی اتفاق افتاده که برخی از کالاهای دیگر مدت هاست در گمرک دپو شده اند.

این درحالی است که صاحبان آنها حتی به صورت مشروط و براساس توافق دستگاه های مربوطه نیز با موانعی برای ترخیص مواجه بودند.

با اجرای ممنوعیت واردات کالاهای آرایشی و بهداشتی ، فعالان این حوزه نسبت به افزایش میزان قاچاق در کشور در حوزه کالاهای آرایشی و بهداشتی هشدار داده بودند .

واردات کالاهای آرایشی و بهداشتی خللی در تولید وارد نمی کند

همچنین این فعالان و متخصصان بر این باور بودند که در حوزه تولیدات بهداشتی و آرایشی نیز توان تولید کشور هنوز به جایی نرسیده که واردات دراین حوزه مشکلی را متوجه تولید کنندگان کند.

بر اساس این گزارش، طی سال های اخیر تغییراتی در واردات کالا و اولویت بندی آنها به ویژه به دلیل مسایل ارزی ایجاد شد.

در همین حال در کنار ممنوعیت واردات برخی اقلام و گروه های کالایی حتی ترخیص آن دسته که قبل از ممنوعیت هم وارد شده بودند متوقف شد.

گروه کالایی (۲۷) از جمله آنها بود که اولویت ارزی آن غیرفعال و ممنوعه اعلام شد.

اتخاذ تصمیم به آزاد سازی کالاهای آرایشی و بهداشتی

این در حالی است که پس از ممنوعیت واردات گروه کالایی 27 از جمله لوازم ارایشی و بهداشتی در مهرماه سال جاری با مذاکرات صورت گرفته تصمیماتی درباره تعیین وضعیت ترخیص کالاهای این گروه اخذ شد.

 درهمین راستا ارونقی معاون فنی گمرک ایران از رفع ممنوعیت گروه کالاهایی که از موافقت با واردات کالاهایی که اولویت تخصیص ارز بانک مرکزی خارج شده اند مشروط به شرایطی خبر داد.

بیشتر بخوانید: رشد ۵۰ درصدی قاچاق لوازم آرایشی

وی اعلام کرد که با توجه به مکاتبات انجام شده با مراجع ذیربط از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) و بانک مرکزی، در نهایت با ترخیص کالاهای موجود در گمرکات که ازشرایط مذکور برخوردارند موافقت شده است .

در همین حال ترخیص کالاهای مشمول گروه (۲۷) دارای اولویت ارزی غیرفعال و مشمول حقوق مکتسبه ماده (۱۱) آئین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات آزاد شد .

آزادسازی واردات کالاهای ارایشی و بهداشتی مشروط

آزاد سازی این کالاها مشروط به بررسی و تائید اصالت بارنامه و قبض انبار توسط گمرک و منوط به تائید منشأ ارز بانک مرکزی اعلام شد.

این درحالی است که طی چند ماه اخیر ترخیص کالاهای گروه (۲۷) که حتی مورد توافق قرار گرفته بودند با موانعی مواجه شد.

آنچه که برخی صاحبان کالاهای مختلف در این رابطه اعلام کردند نشان از وجود گره هایی در بانک مرکزی به دلیل مسایل ارزی و تائید منشا ارز و همچنین موانعی در وزارت صمت برای ترخیص کالا داشت.

ورود لوازم آرایشی به گروه کالایی 26

براساس این گزارش مشخص شد آنچه اخیرا در مورد لوازم آرایشی و بهداشتی موجود در گروه (۲۷) تصمیم گیری شده به خروج این کالاها از این گروه منجر شده است.

 به طوری که بر اساس توافقات صورت گرفته و تصمیم وزارت صمت مقرر شده تعرفه های مربوط به عطریات و لوازم آرایش با شماره تعرفه ۳۳۰۳۰۰۹۰ و فرآورده های پاکیزگی و آرایش مو-با شماره تعرفه ۳۳۰۵۹۰۱۰-  از اولویت کالایی گروه(۲۷) خارج و به گروه (۲۶) منتقل شود.

به همین منظور با تغییر گروه کالایی موانع پیش روی واردات و ترخیص لوازم آرایشی و بهداشتی که در گروه (۲۷) با آن مواجه بود برداشته خواهد شد.

البته که  در هر صورت واردات این کالاها با وجود  خروج از گروه ممنوعه، همچنان مشروط به تائید منشا ارز و صدور کد رهگیری بانک مرکزی خواهد بود.

همچنین لازم به ذکر است که  بانک مرکزی در این مورد چه تصمیمی اتخاذ کرده و آیا با تامین ارز یا صدور کد رهگیری برای آن موافقت می کند نیز مورد توجه است.

انجام رایزنی برای ترخیص کالاهای گروه 27

 چرا که در غیر این صورت با وجود تغییر گروه کالایی، عملا اتفاقی برای ترخیص این کالاها نخواهد افتاد.

رایزنی هایی از چندی پیش برای ترخیص و واردات لوازم آرایشی و بهداشتی از سوی حوزه های مربوطه انجام شده بود و اکنون این گروه کالایی از این امتیاز برخوردار شده اند.

اما  این در حالی است که در گروه (۲۷) در کنار لوازم آرایشی و بهداشتی، کالاهای فاسد شدنی و یا کالاهایی نظیر پکیج، الیاف، کیسه فیلتر صنعتی، پارچه، پارچه رومبلی، دیگ آب گرم، دستگاه تهویه هوا و یا لوازم تحریر هم قرار دارند.

این کالاها از مدت ها قبل در گمرک دپو و بلاتکلیف بوده و به دلیل طبقه بندی در این گروه امکان ترخیص پیدا نکرده اند.

تعیین تکلیف ترخیص کالاهای گروه 27 برعهده وزارت صمت و بانک مرکزی

در همین راستا معاون فنی گمرک ایران از مراجعات متعددی از سوی صاحبان کالاهای گروه (۲۷)  یا کالاهایی که دارای اولویت ارزی غیرفعال شده به گمرکات خبر داده بود.

وی گفته بود که گمرک ایران پیگیری لازم را در این رابطه انجام داده و باید تکلیف ترخیص یا عدم ترخیص این کالاها توسط وزارت صمت و بانک مرکزی مشخص شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *