پس از آنکه آمریکا تعرفه ­های مالیاتی خود را بر هواپیماسازی بوئینگ وضع کرد، اتحادیه اروپا نیز به تلافی این حرکت تصمیم گرفته است بر کالاهای آمریکایی مالیات وضع کند.

به گزارش برات نیوز این تصمیم از هفته آینده اجرا شده و به این ترتیب بر 4 میلیارد دلار از واردات کالاهای آمریکایی وضع می ­شود.

 عوارض اتحادیه اروپا، هواپیماهای آمریکایی و قطعات آنها، میوه، خشکبار و سایر محصولات کشاورزی و بسیاری  کالاهای دیگر را شامل می‌شود.

مقابله به مثل اتحادیه اروپا در مالیات کالاهای آمریکایی

بر اساس این گزارش، جو بایدن به پیروزی در انتخابات آمریکا نزدیک است اما تا اعلام زمان قطعی، ترامپ رئیس جمهور است و حداقل تا اواخر ژانویه این سمت را عهده دار است.

او آزادی عمل زیادی برای افزایش عوارض بر کالاهای اروپایی خواهد داشت مانند کاری که با هواپیما سازی ایرباس انجام داد.

ماجرا از این قرار بود که واشنگتن در اکتبر 2019 بر هواپیماهای ایرباس و سایر محصولات اروپایی از پنیر گرفته تا زیتون عوارض وضع کرد. آمریکا ادعا می‌کند وضع عوارض اروپا هیچ پایه قانونی ندارد ولی مقامات اروپا می‌گویند تنها مرجعی که صلاحیت تصمیم‌گیری دارد سازمان تجارت جهانی است و این سازمان هم ماه گذشته مجوز وضع عوارض را صادر کرده است.

اکنون هر دو طرف یکدیگر را به نقض قوانین سازمان تجارت جهانی متهم می‌کنند و مصمم هستند موضع خود را در مذاکرات احتمالی حفظ کنند.

لازم به ذکر است  آمریکا اجازه دارد بر 7.5 میلیارد دلار از کالاهای اروپایی عوارض وضع کند ولی هنوز از کل سرمایه خود استفاده نکرده است. با این حال همین میزان صدای اتحادیه اروپا را در آورده است.

وضع مالیات بر کالاهای آمریکایی
واشنگتن در اکتبر 2019 بر هواپیماهای ایرباس و سایر محصولات اروپایی از پنیر گرفته تا زیتون عوارض وضع کرد.

هشدار تلافی اتحادیه اروپا

رابرت لایتهایزر، نماینده تجاری آمریکا ماه گذشته هشدار داده بود که هر گونه عوارض اروپایی باعث پاسخ متقابل آمریکا خواهد شد و ترامپ تهدید کرده به سختی تلافی خواهد کرد. همینطور هم شد و این حرکت از جانب اتحادیه اروپا نادیده نماند و به تلافی آن برآمد. اکثر دولت های اتحادیه اروپا نیز از وضع عوارض بر کالاهای آمریکایی حمایت کرده‌ و تصمیم جدید این اتحادیه وضع مالیات بر 4 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی است که وارد خاک اروپا می شود.

اگر بایدن رئیس جمهور شود احتمالا اقدامات سریعی در خصوص این قضیه انجام خواهد داد و مذاکراتی را با کشورهای اروپا آغاز می­کند تا جبهه مشترکی با آنها علیه چین داشته باشد.

 بروکسل وضع عوارضی را که مجوز آن را در ماه گذشته از سازمان تجارت جهانی گرفت، عامل فشار مهمی در مذاکرات برای پایان دادن به مشاجره ای می‌داند که در 2004 آغاز شد. به گفته یکی از دیپلمات های اتحادیه اروپا این عوارض از روز سه‌شنبه یا چهارشنبه اجرایی خواهد شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *