به دنبال صدور دستور بررسی وضعیت کالاهای اساسی رسوبی در بنادراز سوی رییس قوه قضائیه ،ترخیص این کالاها باید با قید فوریت انجام شود.

به گزارش برات نیوز، رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان از دپوی ۱۴۰هزار تن روغن خوراکی و ۱۲هزار تن برنج در بندر شهیدرجایی خبر داد.

این درحالی است که از چند سال پیش مشکل رسوب کالاهای اساسی وارداتی در بنادر و گمرکات بسیار جدی شد تا جایی که مسوولان برآن شدند تا درصدد رفع آن برآیند.

ضرورت ترخیص فوری کالاهای اساسی رسوبی

درهمین راستا، رییس قوه قضائیه در راستای احیای حقوق عامه به موضوع سهولت دسترسی مردم به کالاهای اساسی و ترخیص فوری کالاها از گمرکات ورود کرده و دستور رسیدگی به این موضوع را صادر کرد.

درهمین راستا، مقرر شد تا از این پس تمامی کالاهای اساسی رسوب شده در گمرکات با قید فوریت دستور قضائی عرضه شوند.

براساس این گزارش، رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان، بعد از دستور رئیس قوه قضائیه برای رسیدگی به آخرین وضعیت کالا‌های اساسی موجود در بنادر و گمرکات استان بازدید‌های سرزده‌ای را از بندر شهید رجایی انجام داد.

درهمین حال، نامطلوب بودن وضعیت نگهداری کالا‌ها در انبار‌های سازمان امور تملیکی و گمرکات کشور، رئیس دستگاه عدلیه را بر آن داشت تا در تاریخ 10 آبان ماه در جلسه شورای‌عالی قوه قضائیه از وضعیت نگهداری این کالا‌ها گلایه کند.

ماموریت سازمان بازرسی و دادستان کل برای رفع مشکل کالاهای رسوبی

همچنین رییس دستگاه عدلیه به دادستان‌کل کشور و سازمان بازرسی مأموریت بدهد تا به‌صورت مستمر این موضوع را بررسی و تدبیری برای رفع مشکل نگهداری کالا در انبار‌ها اتخاذ کند.

بنا براین گزارش، بعد از ورود دستگاه قضا به موضوع نگهداری کالا در انبار‌های سازمان امور تملیکی و گمرکات کشور، رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان پیرو دستور رئیس قوه قضائیه و به‌منظور رفع مشکلات مردم به بررسی آخرین وضعیت کالا‌های اساسی موجود در بنادر و گمرکات استان پرداخت و بر تخلیه و ترخیص کالا‌های رسوبی موجود در انبار‌های بندر شهید رجایی نظارت کرد.

در همین راستا جلسه ستاد استانی پیگیری اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی برگزار شد .

این جلسه با حضور مسئولان مربوطه از جمله معاونان رئیس‌کل دادگستری استان و مدیرکل سازمان بازرسی استان هرمزگان با موضوع بررسی آخرین وضعیت توربین‌های بادی مستقر در انبار شرکت ایران کشتی بحر برگزار شد .

اتخاذ 10 مصوبه برای تسریع در ترخیص کالاهای اساسی

همچنین بررسی آخرین وضعیت کالا‌های اساسی و رسوبی موجود در بنادر و گمرکات استان هرمزگان و بررسی آخرین وضعیت دپوی 140 هزار تن روغن خوراکی و 12 هزار تن برنج وارداتی موجود در بندر شهید رجایی بندرعباس نیز از دیگر محورهای مورد بررسی این جلسه بود.

براساس این گزارش، 10 مصوبه به‌منظور تسریع در ترخیص کالا‌های اساسی اتخاذ شد.

 از جمله آنکه مقرر گردید با توجه به گزارش‌های ارائه‌شده مبنی بر ورود چند کشتی حامل کالا‌های اساسی و عدم ترخیص این کالا‌ها به‌دلیل مشکلات مربوط به تأمین ارز، اداره‌کل غله و خدمات بازرگانی استان هرمزگان به‌قید فوریت، اقدام لازم به‌منظور تخلیه و ترخیص کالا‌ها انجام دهد.

صدور دستور ترخیص فوری بیش از 140 هزار تن روغن خوراکی

همچنین قرار شد اداره‌کل پشتیبانی امور دام استان هرمزگان در اسرع وقت مشکلات مربوط به 4 هزار تن ذرت واردشده به کشور را به دادگستری استان هرمزگان اعلام کند تا دستورات مقتضی صادر شود.

گارد و حراست بندر شهید رجایی بندرعباس نیز موظف شد در اسرع وقت میزان خروجی روغن‌های خوراکی از انبار‌های موجود در بندر شهید رجایی را استعلام کند و بررسی‌های لازم صورت گیرد.

درهمین حال،  بعد از برگزاری این جلسه علی صالحی رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان به‌صورت سرزده از انبار‌های بندر شهید رجایی بندرعباس هم بازدید کرد.

 وی همچنین  دستور ویژه قضائی برای ترخیص فوری بیش از 140 هزار تن روغن خوراکی و 12 هزار تن برنج وارداتی دپوشده در بندر شهید رجایی را صادر کرد.

ترخیص 4 هزار تن ذرت وارداتی از گمرکات

صالحی در ادامه از صدور دستور ویژه‌ای خطاب به اداره‌کل پشتیبانی و امور دام استان هرمزگان برای ترخیص 4 هزار تن ذرت وارداتی خبر داد.

وی همچنین از استقرار یک قاضی در گمرکات و بنادر جهت رسیدگی به امور و رفع موانع قانونی در سریع‌ترین زمان ممکن هم خبر داد.

 این مقام مسوول درادامه تأکید کرد به تمامی دادستان‌ها مأموریت داده شده است به‌صورت مستمر و حداقل هفته‌ای یک بار از گمرکات، بنادر و انبار‌های سازمان اموال تملیکی بازدید کنند.

برخورد دستگاه قضا با هرنوع سهل انگاری در تامین و ترخیص کالاهای مورد نیاز

بنابراین گزارش، رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه اقدامات خود، دستور ترخیص فوری محموله بزرگ 16 هزار تنی برنج وارداتی از بندر شهید رجایی بندرعباس به‌منظور ارسال آن به سراسر کشور را صادر کرد، اقدامی که با هدف کنترل قیمت‌ها صورت گرفت.

در همین راستا صالحی در تذکری به مدیران مربوطه بر این نکته تأکید کرد که دستگاه قضائی با هر نوع ترک‌فعل و سهل‌انگاری در تأمین و ترخیص کالا‌های مورد نیاز جامعه برخورد قاطعی خواهد کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *