معاون فنی گمرک ایران از فراهم شدن امکان ترخیص کالاهای وارداتی گروه چهار خبر داد.

به گزارش برات نیوز، باتوجه به پیگیری های انجام شده، امکان ترخیص  کالاهایی که واردات آن ها ممنوع بوده بدون قید زمانی فراهم شد.

امکان ترخیص آن دسته از کالاهای گروه چهار(واردات ممنوع) که دارای ثبت سفارش بانکی بوده و قبل و یا حتی بعد از تاریخ ممنوعیت تأمین ارز شده باشند، بدون قید زمانی فراهم شده است.

معاون فنی گمرک ایران اعلام کرد: در مورد ترخیص ثبت سفارش های بدون انتقال ارز نیز به زودی تصمیم گیری می شود.

این درحالی است که از  سال 97 و با تغییر شرایط ارزی و محدودیت های اعمال شده، واردات کالاهای گروه چهار که عمدتاً مصرفی و غیرضرور هستند، ممنوع شد.

ورود 70 میلیون یورو کالاهای گروه چهار پیش از ممنوعیت

اما قبل از ممنوعیت، بیش از ۷۰ میلیون یورو از این کالاها وارد گمرک و بنادر شده بود که با توجه به محدودیت های ارزی، با واردات آن ها مخالفت و متوقف شد.

واردات کالاهای گروه چهار درحالی ممنوع شد که برخی از اقلام این گروه پیش از اعلام این مصوبه به گمرک وارد شده بودند.

بر اساس اظهارات مسوولان گمرک صاحبان این کالاها نتوانسته بودند علیرغم حقوق مکتسبه ایجاد شده در مهلت قانونی نسبت به ترخیص این کالاها اقدام کنند.

درهمین حال انتقادات و اعتراضاتی از سوی صاحبان این کالاها که در گمرک مانده به مسوولان گمرک اعلام شد و پس از بررسی های لازم با ترخیص این کالاها موافقت شد.

توقیف ماندن برخی از کالاهای گروه چهار در گمرک

درهمین راستا مذاکراتی نیز از سال گذشته تا اواخر شهریور ماه سال جاری انجام گرفت و در دو دوره زمانی فرصتی برای ترخیص کالاهای گروه چهار طبق شرایطی تعیین شد که بخشی ترخیص و همچنان بخش دیگری باقی مانده بودند.

بر اساس این گزارش، در بین کالاهای توقیف شده در گمرک ، اقلامی با ثبت سفارش بانکی و بدون انتقال ارز وجود داشت.

این درحالی است  که کالاهایی نیز خارج از این اقلام بودند که با توجه به ثبت سفارش بانکی در ترخیص با ابهاماتی مواجه شده بودند.

در همین حال در تازه ترین اعلام ارونقی معاون فنی گمرک ایران اعلام شده که در مورد ترخیص کالاهای گروه چهار با ثبت سفارش بانکی تصمیماتی اتخاذ شده است .

همچنین برای آن دسته که دارای ثبت سفارش بدون انتقال ارز نیز هستند در ادامه تصمیم گیری خواهد شد.

فراهم شدن امکان ترخیص با موافقت های صورت گرفته

وی بیان کرده است: با موافقت های صورت گرفته، امکان ادامه فرایند تجاری اعم از تمدید، ویرایش یا ترخیص برای آن دسته که دارای ثبت سفارش بانکی بوده و چه قبل یا بعد از تاریخ ممنوعیت تأمین ارز شده باشند، فراهم شده است.

ارونقی اعلام کرد: چنانچه بانک عامل به صورت کتبی و صراحتاً تأمین ارز را تأیید و در سامانه تأمین ارز بانک مرکزی رویت شود، امکان ادامه فرایند تجاری و ترخیص، به صورت بانکی مقرر خواهد بود.


این مقام مسوول تأکید کرد: ثبت سفارشات اخذ شده از این محل مشمول قید زمانی برای ترخیص نیست و صاحبان کالا می توانند از روز شنبه (امروز) همزمان با ۲۵ بهمن ماه برای ترخیص کالاهای خود اقدام کنند.

معاون فنی گمرک ایران همچنین درباره وضعیت کالاهایی که ثبت سفارش آن ها بدون انتقال ارز بوده گفت:براساس مصوبه هیأت وزیران و اصلاحیه بعدی آن در ۲۹ بهمن ماه سال گذشته، کالاهای دارای ثبت سفارش امکان ترخیص دارند.

تعیین تکلیف کالاهای گروه چهار و ترخیص آن ها

وی ادامه داده که  بوده کالاهایی که بارنامه یا قبض انبار آن ها قبل از اردیبهشت ماه سال گذشته صادر شده بود امکان ترخیص به صورت بدون انتقال ارز را داشتند.

ارونقی تصریح کرد: در این وضعیت صاحب کالا می توانست با پرداخت حقوق ورودی و دو برابر سود بازرگانی تا ۲۶ شهریورماه نسبت به آن اقدام کند.

وی بیان کرد: ادامه فرایند ترخیص کالاهای گروه چهار با ثبت سفارش بدون انتقال ارز از پایان مهلت تعیین شده دیگر امکان پذیر نبود.

این مقام مسوول  یادآور شد: مذاکراتی در این رابطه صورت گرفته که در صورت موافقت هیأت وزیران و تمدید زمان، امکان ترخیص این کالاها نیز وجود خواهد داشت.

حواشی واردات کالاهای گروه چهار در گمرک

بر اساس این گزارش، در مدتی که ورود کالاهایی گروه چهار ممنوع شده بود در مورد کالاهایی که قبل از ممنوعیت وارد گمرک و بنادر شده بودند حواشی وجود داشته است .

درهمین حال صاحبان کالا چندین مرتبه خواستار تعیین تکلیف این کالاها شدند.

 این در حالی است که بعد از ورود کالا به دلیل تغییر شرایط، با وجود مجوزهای صادره و  حقوق مکتسبه ای که برای صاحب کالا ایجاد شده بود امکان ترخیص فراهم نشد.

برخی ازکالاهای وارد شده در گمرک در آستانه فاسد شدن

در همین حال در کنار گروه چهار اقلام گروه ۲۷ نیز قرار دارند که اولویت ارزی غیر فعال داشته و امکان ترخیص ندارند.

نکته قابل تامل این موضوع این است که در  بین اقلام این گروه ها کالاهای فاسد شدنی نیز قرار دارد که در نتیجه عدم تعیین تکلیف درآستانه فساد قرار گرفته اند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *