1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. سرنوشت نامعلوم میلیون‌ها تن کالای اساسی و غیر اساسی در گمرکات
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

سرنوشت نامعلوم میلیون‌ها تن کالای اساسی و غیر اساسی در گمرکات

کالای اساسی و غیر اساسی گرفتار شده در گمرک

سرنوشت میلیون‌ها تن کالای اساسی و غیر اساسی در بنادر و گمرکات به دلیل تشریفات ترخیص کالا نامعلوم است .

به گزارش برات نیوز؛‌ معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران درباره میزان کالاهای اساسی مانده در گمرکات اظهار کرده است: میزان کالای غیر کانتینری که کالاهای اساسی را تشکیل می دهند حدود ۳.۵ میلیون تن می شود که در بنادر و گمرکات موجود است.

مهرداد جمال ارونقی درادامه گفته است: ممیزان کالاهای غیر کانتینری و غیر اساسی نیز ۳.۳ میلیون تن هستند که در بنادر و کشتیرانی موجودند.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران بیان کرده است :  اگر کالایی شرایط ترخیص از گمرک را داشته باشد ترخیص می‌شود اما به طور کلی زمان دو ماهه برای صاحبان کالا در نظر گرفته شده  که می‌تواند کالای خود را در گمرک نگه دارد.

وی همچنین افزوده است: درصورت بروز موانعی برای تشریفات کالا ، این کالاها در بندرو گمرک رسوب می کند و صاحبان کالا باید نسبت به خروج و امحای آن کالا اقدام کند.

بیشتر بخوانید: صادرکنندگان متخلف از فردا جریمه می شوند

ارونقی تصریح کرده است: ممکن است قبل از ثبت سفارش کالا حمل و در گمرک بماند که در صورت نداشتن تشریفات گمرکی کالا در گمرک می‌ماند. گمرک تا مجوزهای قانونی را کسب نکند نمی‌تواند اجازه ترخیص کالا را صادر کند.

همچنین معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران خاطر نشان کرده است :10 تا ۲۰ درصد صاحبان کالا، کالا را در گمرک نگه می‌دارند اما ۸۰ درصد صاحبان کالا به دلیل مشکلاتی که از سوی سازمان‌های مختلف پیش می‌آید نمی‌توانند کالا را از گمرک خارج کنند بنابراین باید صاحبان کالا با آرامش خاطر کالا را از گمرک خارج کنند.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک: با توجه به ارتباط گمرک با ۳۵ دستگاه مختلف، طولانی شدن تشریفات کالا برای اخذ مجوزهای قانونی موجب ایستایی کالا در گمرک می‌شود.

ارونقی افزوده است : به منظور تسریع در انجام امور گمرکی تمامی سازمان‌ها مکلفند تحت نظارت این سازمان اقدام کنند تا تشریفات گمرکی انجام شود و در صورت همکاری سازمان‌ها با گمرک ایستایی در گمرک به حداقل خواهد رسید.

عدم تخصیص ارز به نهاده های دامی

بنا بر اعلام اطلاعیه ای از سوی بانک مرکزی مبنی بر عدم انتقال مالکیت کالا به وارد کننده ، به واردات نهاده های دامی هیچ ارزی تخصیص نیافت .

نهاوندی سخنگوی واردکنندگان نهاده‌های دامی در این باره گفته است: در حوزه دامی به دلیل فساد پذیر بودن کالاها،هیچ واردکننده ای به ماندن کالا در گمرک علاقه ای ندارد و با توجه به عدم تخصیص ارز هیچ کالایی از گمرک ترخیص نشده است .

وی درادامه اظهار کرده است :۱۵ روز زمان می‌برد تا نهاده‌های دامی از وزارت جهاد کشاورزی اجازه بگیرد تا بعد از ترخیص از گمرک توزیع شود. بعد از آن نیز باید ده تا ۱۵ روز برای مجوزهای سازمان انتظار منتظر ماند .

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست