اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

کاهش ارزبری ایران خودرو

درشرایطی که کشور با مشکل کمبود ارز دربازار مواجه شده و نرخ ارز دایما دچار نوسانات رو به افزایش است به کارگیری هر راهکاری برای کاهش ارزبری گامی درجهت توسعه و پیشرفت کشور است.

درهمین حال به کارگیری توان و دانش متخصصان داخلی وبهره مندی از آن درجهت کاهش ارزبری یکی از راهکارهایی است که بسیار تاثیرگذار و راهگشا است.

دراین راستا شرکت ایران خودرو برای کاهش ارزبری درحوزه تولید خودرو در کشور سعی داشته تا با به کارگیری دانش و توان مهندسان، متخصصان و کارگران ایرانی اقدام کند و دراین راه توانسته تا اواسط تیرماه سال جاری کاهش ارزبری 5 میلیون یورویی را محقق کند .

همچنین این شرکت درنظردارد تا پایان سال جاری و درجهت نهضت داخلی سازی153 میلیون یورو کاهش ارزبری داشته باشد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرودراین خصوص اجرای نهضت داخل و کاهش ارزبری اظهار کرده است :با توجه به برنامه ریزی های انجام شده و با استفاده از توان متخصصان داخلی این شرکت درنظر دارد تا پایان سال جاری از طریق خودکفایی قطعات خرید خارجی ساپکو به صورت مستقیم، خودکفایی قطعات خرید خارجی سازندگان و نیز خودکفایی مواد اولیه با منشا خارجی، ۱۵۳ میلیون یورو کاهش ارزبری را برای کشور رقم زنیم.

بیشتر بخوانید: موتور خودروهای ایران خودرو ارتقا می‌یابد

فرشاد مقیمی ضمن اشاره به برنامه های آینده گروه صنعتی ایران خودرو بیان کرده است: درنظر داریم در سال آینده از طریق خودکفایی در قطعات خرید خارجی ساپکو به صورت مستقیم و خودکفایی قطعات خرید خارجی سازندگان، ۹۳ میلیون یورو کاهش ارزبری دیگر را درکشور محقق کنیم.

وی ضمن اشاره به داخلی سازی 9 پروژه در 4 ماه اول سال جاری اظهار کرده است :با داخلی سازی این 9 پروژه 5 میلیون کاهش ارزبری را درصنعت خودرو محقق کرده ایم و پروژه‌های داخلی‌سازی قطعات و مواد خارج از میزهای وزارت صمت نیز، توانسته کاهش ارزبری ۲۷ میلیون یورویی را ایجاد کند.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به کاهش ارزبری پروژه‌های حاصل از برگزاری میزهای اول تا چهارم خودکفایی، گفت: میزهای اول تا سوم در سال گذشته و میز چهارم در سال جاری با کمک وزارت صمت، ساپکو و تعداد زیادی از قطعه‌سازان برگزار شد. در جریان برگزاری هر چهار میز تاکنون مجموع کاهش ارزبری ۵۲ میلیون یورویی محقق شده است.

74 میلیون کاهش ارزبری در یک سال تولید

وی افزود: در سال گذشته با اقدامات متعددی که در راستای داخلی‌سازی قطعات صورت گرفت، در مجموع ۵۹ قطعه توسط ۳۵  سازنده داخلی‌سازی شد که این اقدام ۷۴ میلیون یورو کاهش ارزبری در تیراژ یک سال تولید را به دنبال داشت.

مقیمی با اشاره به کاهش ارزبری حاصل از پروژه‌های بهینه‌سازی طراحی نیز اعلام کرده است : مجموع این پروژه‌ها، هشت قطعه توسط ۹ سازنده بهینه‌سازی شده که در مجموع مبلغ ۵۸ میلیون یورو کاهش ارزبری در تیراژ یک سال تولید را به ارمغان آورده است.

وی درادامه گفته است :حدود ۸۱۲ میلیارد تومان نیز کاهش قیمت ریالی شامل پروژه‌های بهینه‌سازی طراحی محقق شده بوده است؛ بنابراین در مجموع می‌توان گفت با وجود تمامی موانع و مشکلات، گروه صنعتی ایران‌خودرو توانسته تا نیمه تیرماه سال جاری، مبلغ ۱۳۷ میلیون یورو کاهش ارزبری را محقق سازد.

22پروژه ساخت داخل نیازمند سرمایه گذاری 64 میلیون یورویی

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو تصریح کرده است: این گروه خودروسازی  برای تحقق ۲۲ پروژه ساخت داخل در سال جاری، نیازمند سرمایه‌گذاری ۶۴ میلیون یورویی (معادل ۳۴۱ میلیارد تومان) است.

وی درباره تامین مالی این سرمایه گذاری خاطر نشان کرده است : برای تامین این حجم از سرمایه، با بانک‌های تجارت و ملت مذاکراتی در راستای تامین مالی این پروژه‌ها صورت گرفته  و در این مذاکرات، ۱۷۰۰ میلیارد تومان اخذ تسهیلات وعقد تفاهم‌نامه با بانک تجارت صورت گرفته است. طرح‌ریزی اخذ تسهیلات ۱۰۰۰ میلیارد تومانی و عقد تفاهم‌نامه با بانک ملت نیز در دست اقدام است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید