اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

امسال کاهش رشد نقدینگی محقق می‌شود؟

کاهش رشد نقدینگی

پیش بینی می کنند که سال 99 در کاهش رشد نقدینگی سالی متفاوت و خوش خبر باشد. رشد فروش سهام دولتی و انتشار اوراق بدهی دولتی را دلیلی بر این ادعا می دانند و معتقدند که این کارها تلاشی جدی در کاهش نقدینگی سال 99 خواهد بود. با برات نیوز همراه باشید.
مدیران بانک مرکزی معتقدند که روش این بانک در انتشار اوراق در کنار فروش اموال و شرکت‌های دولتی می تواند به کاهش رشد نقدینگی منجر شود. این اقدامات قرار است از پولی شدن تامین کسری بودجه جلوگیری کند، به این معنی که از بانک‌ها یا بانک مرکزی در زمینه کسری بودجه قرض گرفته نشود.
البته اگر عملیات بازار باز بانکی و انتشار اوراق و عمق بخشیدن به بازار اوراق به درستی عملیاتی شوند، می توان به رشد نقدینگی در کشور امیدوار شد. اگر بتوانند عملیات بازار باز را به صورت درست انجام دهند شاید کنترل تورم در سال جاری محقق شود.
فروش اموال و شرکت‌های دولتی که در قالب صندوق ETF در سال جاری صورت گرفته است تا پایان سال معادل ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان درآمدزایی برای دولت دارد، این رقم قابل توجه می تواند بخش بزرگی از کسری بودجه دولتی را جبران کند. البته به اذعان کارشناسان انتشار اوراق نیز تا حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد می آورد.
قرار بر این است که این اقدامات از بروز تورم 50 درصدی در کشور پیشگیری کند. اگر تمام ملزومات تحقق تورم ۲۲ درصدی عملیاتی شود، تورمی تا حدودی ۳۰ درصد را امسال تجربه خواهیم کرد که موفقیت بزرگی برای اقتصاد است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید