دبیرکل اوپک اعلام کرد سرمایه‌گذاری در صنعت نفت 30 درصد کاهش یافته است.

به گزارش برات‌نیوز به نقل از اوپک، محمد سانوسی بارکیندو از نیاز صنعت نفت به 12 تریلیون و 600 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خبر داد.

وی همچنین اظهار داشت با وجود تمام محدودیت‌ها و چالش‌هایی که بر اثر شیوع بیماری کرونا رخ داد هنوز به آینده صنعت نفت امیدوار است.

دبیرکل اوپک در صد و سی و چهارمین نشست کمیسیون اقتصادی اوپک (ECB) که در تاریخ پنجم آذر ماه سال جاری به صورت آنلاین برگزار شد اعلام کرد در اواسط دهه حاضر، میزان تقاضای نفت به حالت قبل از کرونا باز خواهد گشت و دوباره شاهد رشد این صنعت خواهیم بود.

در جریان این نشست، وی بر دستاوردهای توافقنامه همکاری در برقراری توازن بازار و همچنین عملکرد صحیح صنعت نفت و چشم‌انداز اقتصاد جهانی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: سورپرایز ناخوشایند لیبی برای اوپک

دبیرکل اوپک عقیده دارد اقتصاد جهان در سال جاری میلادی 4.3 درصد کوچک خواهد شد و در عوض سال آینده میلادی می‌توانیم شاهد رشد 4.4 درصدی آن باشیم.

وی معتقد است اگر بخواهیم بازار نفت را پس از کرونا بازیابی کنیم، به همه انواع انرژی از جمله نفت و گاز نیاز داریم.

واکسن کرونا عامل بهبود بازار نفت

دو روز بعد از نشست کمیسیون اقتصادی اوپک، در روز هفتم آذر ماه سال جاری، هشتمین کمیته مشترک فنی اوپک و غیر اوپک به صورت آنلاین برگزار شد.

بارکیندو در این نشست اظهار داشت خبرهای مربوط واکسن کرونا سبب بهبودی شرایط روانی در صنعت نفت شده است.

با این حال وی معتقد است حفظ مواضع تا زمان کاهش این بیماری ضروری‌ست زیرا دنیا هنوز در اوج فاجعه قرار دارد.

وی شیوع کرونا را عامل اصلی کاهش سرمایه‌گذاری در صنعت نفت دانست.

به گفته بارکیندو، در سال جاری میلادی شاهد کاهش سرمایه‌گذاری در صنعت نفت تا ۳۰ درصد بودیم.

این میزان کاهش حتی از زمان رکود اقتصادی سال‌های 2014 تا 2016 نیز بیشتر است.

بارکیندو عقیده دارد که صنعت نفت حتی پیش از شیوع کرونا نیز درگیر موضوع کاهش سرمایه‌گذاری بوده است.

وی در ادامه سخنان خود اعلام کرد که صنعت نفت نیاز به 12 تریلیون و 600 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دارد تا قادر به پشت‌سر گذاشتن بحران احتمالی انرژی در آینده باشد.

بارکیندو معتقد است در سال جاری میلادی شاهد کاهش سرمایه‌گذاری در صنعت نفت بودیم.

نیجریه خواستار افزایش سهمیه‌ از صنعت نفت شد

در روز ششم آذر ماه سال جاری، رییس جمهور نیجریه، محمد بوهاری اعلام کرد این کشورخواستار افزایش سهمیه از صنعت نفت است.

وی عقیده دارد که کشورش جهت حمایت از اقتصاد و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای جمعیت زیادش که درصد زیادی از آنان را فقرا تشکیل می‌دهند نیازمند تولید نفت بیشتر است.

طبق بیانیه منتشر شده از دفتر بوهاری، این کشور از اوپک درخواست دارد تا در هنگام تقسیم‌بندی سهمیه کاهش تولید نفت اعضا، چنین شرایطی را مدنظر داشته باشد.

از آنجا که میعانات در سهمیه‌بندی اوپک جایی ندارند، در اوایل نوامبرسال جاری، نیجریه به اوپک درخواست داده بود تا با قراردادن میدان اگبامی این کشور در بخش میعانات نفتی، سهمیه تولید نفت این کشور را افزایش داده و مورد ارزیابی قرار دهد.

لازم به ذکر است در دو روز پیش‌رو، 30 نوامبر و یکم دسامبر سال جاری میلادی، صد و هشتادمین نشست وزیران اوپک و دوازدهمین نشست وزیران اوپک و غیراوپک، جهت بررسی تاثیر شیوع بیماری کرونا بر صنعت نفت و ثبات و بهبود این بازار و اقتصاد جهانی برگزار خواهد شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *