گزارش‌ها نشان می‌دهد قیمت جهانی هر بشکه نفت روز گذشته با کاهش قیمت مواجه شد. به این ترتیب قیمت نفت خام دریای شمال دیروز(دوشنبه) با 9 سنت معادل 0.21 درصد کاهش به 42 دلار و 84 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا هم  با 10 سنت معادل 0.24 درصد افت به 40 دلار و 78 سنت رسید.

دلایل کاهش قیمت جهانی نفت از هفته گذشته تا اکنون

به گزارش برات نیوز، کاهش قیمت جهانی نفت در حالی اتفاق افتاد که نگرانی های افزایش مبتلایان به کرونا و تاثیر بر تقاضای انرژی در کنار کاهش رشد اقتصادی چین در سه ماهه اول موجب این کاهش شد.

بر اساس آمارها و اطلاعات منابع دولتی، چین دومین اقتصاد بزرگ جهان با وجود ریکاوری‌هایی که در اقتصاد خود در دوران کرونا نشان داده‌است، در سه ماهه سوم امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد 4.9 درصدی بوده که با این وجود پایین تر از پیش بینی تحلیلگران به شمار می رود.

در همین راستا پالایشگاه های چین میزان پالایش نفت خام را در ماه سپتامبر کاهش دادند و میزان واردات فلزات صنعتی نیز افت داشته است.

کاهش رشد تجارت کالا و خدمات

هووی لی، تحلیلگر بانک OCBC در مورد آمارهای دولت چین می‌گوید: این آمارها نشان دهنده کاهش رشد تجارت کالا و خدمات کشور چین بوده و آمارهای پالایش نفت خام و تولید فلزات صنعتی نیز کمتر از مورد انتظار بوده است. هووی لی پیش بینی کرده است که کاهش قیمت جهانی نفت تا اواخر امروز ادامه دارد.

بیشتر بخوانید: تقاضای جهانی نفت کندتر از میزان برآوردها خواهد بود

قیمت نفت در معاملات روز جمعه تحت ‫تاثیر افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ در آمریکا و اروپا که نگرانی ها نسبت به دورنمای تقاضا را تشدید کرد، با اندکی کاهش بسته شد، اما به طور کلی نفت تحت تاثیر وعده های اوپک پلاس توانست عملکرد هفتگی مطلوبی را به ثبت رساند.

آنطور که گفته می شود اوپک و متحدانش به بازارها اطمینان داده اند که بازار نفت را به سوی توازن هدایت می کنند.

اعضای گروه اوپک پلاس در نشست هفته گذشته کمیته فنی مشترک این گروه چشم انداز تیره و تاری از آینده تقاضا برای انرژی ترسیم کردند زیرا نگران طولانی تر شدن موج دوم شیوع کرونا و بازگشت نفت لیبی به بازار هستند.

پس از توافقات نفتی روسیه و عربستان، شرکت های انرژی در آمریکا نیز هفته گذشته تعداد سکوهای حفاری نفت و گاز خود را افزایش دادند. هفته گذشته نفت برنت و نفت خام امریکا تحت تاثیر کاهش ذخایر نفت خام و فرآورده های نفتی آمریکا شاهد افزایش 0.2 و .7 درصدی قیمت ها بودند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *