در حالی که امروز شنبه 20 دی ماه جاری حباب سکه به پایین‌ترین رقم یکسال اخیر خود رسید، کاهش قیمت سکه و دلار دربازار به شکل چشمگیری محسوس شد.

به گزارش برات نیوز، امروز 20 دی ماه جاری با ریزش 1.2 میلیونی قیمت سکه دربازار،قیمت دلار و انواع ارز دربازار کاهش یافت.

به طوری که با کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی قیمت سکه، قیمت دلار نیز که هفته قبل درحدود 26 هزار تومان معامله می شد به کانال 24 هزار تومان وارد شد.

این کاهش قیمت چشمگیر دلار و سکه موجب ترس از ریزش بیشتر قیمت ها دربازار شد و تعداد فروشندگان دلار و سکه افزایش یافت.

سقط آزاد قیمت سکه و دلار موجب شد تا دارندگان دلار و طلا و سکه از صبح امروز نسبت به فروش دارایی های خود دربازار اقدام کنند.

با ریزش شدید قیمت طلا، سکه و دلار، بازار ارز از صبح امروز تنها شاهد حضور فروشندگان ارز بوده و به گفته فروشندگان فعلاً خریداری در بازار وجود ندارد.

کاهش درهم تحت تأثیر کاهش قیمت سکه و دلار

در همین حال کاهش قیمت درهم و بازگشت به کانال 6 هزار تومانی نیز موجب شده تا قیمت دلار هم اکنون در صرافی‌ها در محدوده 24 هزار و 900 تومان در نوسان باشد.

این درحالی است که فعالان و کارشناسان بازار می گویند در صورت پایدار بودن جو فعلی در بازار ارز احتمالاً باید شاهد کاهش بیشتر قیمت‌ها در این بخش بود.

درحالی که قیمت دلار هفته قبل برای یکی دو روز در کانال 26 هزار تومان قیمت خورده بود از صبح امروز با ریزش چشم‌گیر وارد کانال 24 هزار تومان شده است.

تایید خبر ریاست جمهوری بایدن،تحولات اخیر آمریکا و احتمال برداشته شدن تحریم ها شاید از دلایل اصلی ریزش قیمت طلا، سکه و ارز باشد.

درهمین حال فعالان بازار ارز،سکهو طلا اعلام کردند که با توجه به شرایط فعلی دیگر خرید هیجانی در بازار نخواهیم داشت.

تحولات آمریکا و کاهش قیمت سکه و دلار

بر اساس این گزارش قیمت دلار چهارشنبه هفته گذشته مرز 26هزار تومانی را ترک کرد و روند نزولی در پیش گرفت.

روز پنج شنبه نیز از قیمت 25 هزار و 500 تومانی عقب نشینی کرد.

اما امروز با آغاز هفته جدید و تایید خبر ریاست جمهوری بایدن و وجود زمزمه هایی مبنی بر برداشته شدن تحریم ها، قیمت دلار در بازار با 25 هزار و 400 تومان معاملات را آغاز کرد.

قیمت دلار با درپیش گرفتن روند نزولی وکاهشی در ادامه روز به کانال 24 هزار تومان عقب نشینی کرد.

این درحالی است که پیش بینی بازاری ها مبنی بر این است که در صورتی که دلار از 24 هزار و 800 تومان پایین تر برود احتمال ورود به آن به کانال 23 هزار تومان تقویت می شود.

افزایش ورود دلار و ارزهای خانگی به بازار از ترس ریزش

طبیعتاً در صورت افزایش فروش ارز توسط دارندگان ارز و ورود دلارهای خانگی به بازار می توانیم انتظار داشته باشیم که در یکی دو روز آینده با ادامه این وضعیت دلار به کانال 23 هزار تومانی برگردد.

براساس آخرین قیمت های اعلام شده در بازار ارز هم اکنون قیمت دلار 24 هزار و 900 تومان، قیمت یورو 30 هزار و 600 تومان و درهم امارات 6 هزار و 930 تومان اعلام شده است.

در صرافی‌های بانکی نیز قیمت‌ دلار و یورو نسبت به روز کاری قبل کاهش یافته است؛ برهمین اساس، قیمت فروش دلار  24 هزار و 900 تومان و قیمت خرید دلار از مردم 24 هزار و 400 تومان تعیین شده است.

قیمت فروش یورو نیز معادل 30 هزار و 550  تومان و قیمت خرید یورو نیز 30 هزار و 50 تومان اعلام شده است.

افزایش تعداد فروشندگان سکه در بازار

همچنین نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهرنیز از کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی قیمت سکه خبر داد و گفت: ترس از ریزش بیشتر قیمت‌ها باعث افزایش فروشنده‌ها از صبح امروز در بازار شده است.

بیشتر بخوانید: دلار و سکه همچنان در شیب نزولی قیمت

محمد کشتی آرای در تشریح دلایل کاهش قیمت سکه و دلار دربازار در روزجاری اظهارداشت: قیمت اونس جهانی 105 دلار نسبت به هفته قبل کاهش یافته است

وی همچنین تصریح کرد: به دنبال تایید خبر ریاست جمهوری بایدن و بروز تحولات و بحران سیاسی در امریکا، قیمت اونس تا 1956 دلار بالا رفته بود .

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر دردامه افزود: با فروکش کردن این تحولات قیمت اونس جهانی به دلیل کوچ سرمایه ها از طلا به سمت ارزهای دیجیتال و سایر فعالیت های تولیدی، یکباره 105 دلار کاهش یافت.

پیش بینی برای کاهش قیمت جهانی و داخلی طلا و سکه

کشتی آرا تاکید کرد: اگر این ثبات سیاسی ادامه داشته باشد شاهد کاهش بیشتر قیمت ها در بازار جهانی و داخلی و کاهش قیمت سکه و دلار دربازارخواهیم بود.

وی درادامه گفت:  قیمت سکه که هفته قبل در بالاترین نرخ به 12 میلیون و 300 هزار تومان هم رسیده بود تا این لحظه با یک میلیون و 200 هزار تومان کاهش به  11 میلیون و 100 هزار تومان رسیده است.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر ضمن اشاره به کاهش سایر قطعات سکه گفت: امروز قیمت نیم سکه 350 هزار تومان، ربع سکه 350 هزار تومان و سکه یک گرمی 100 هزار تومان کاهش یافته است.

وی همچنین اعلام کرد: قیمت هر گرم طلای 18 عیار که هفته قبل تا یک میلیون و 150 هزار تومان معامله می شد امروز یک میلیون و 107 هزار تومان شده است.

حباب سکه در پایین ترین نرخ خود در یکسال گذشته

وی گفت: حباب سکه به پایین ترین رقم در یک سال اخیر رسیده و هم اکنون 280 هزار تومان است.

کشتی آرا همچنین ادامه داد: این میزان حباب در یکسال گذشته بی سابقه بوده است و نشان دهنده کاهش شدید تقاضا و میل به خرید و سرمایه گذاری است.

به گفته کشتی‌آرای، از دیگر آثار کاهش شدید قیمت طلا و سکه در روزجاری، کاهش محسوس قیمت ارز است؛ قیمت دلار درحالی که هفته قبل در کانال 26 هزار تومان هم معامله می شد امروز به مرز 25 هزار تومان رسیده است.

کاهش قیمت سکه و دلار و عدم وجود خریدار

این مقام مسوول در بازار طلا و سکه تأکید کرد: از صبح امروز با کاهش قیمت سکه و دلار دربازار و ترس ناشی از کاهش بیشتر، فروشنده طلا و سکه در بازار افزایش یافته است و فعلاً خریداری در بازار وجود ندارد.

هم‌اکنون در بازار داخلی قیمت طلای 18عیار هر گرم یک‌میلیون و 107 هزار تومان، قیمت دلار 25 هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 11 میلیون و 100 هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم 11 میلیون تومان است.

در بازار سبزه‌میدان هم اکنون، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 6 میلیون تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 4 میلیون تومان و سکه گرمی 2 میلیون و 300 هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *