درحالی که بازار مرغ با ورود دولت کنترل شده و قیمت مرغ 50 درصد کاهش یافت، دولت اعلام کرد که بعد از بازار مرغ ، کنترل بازار تخم مرغ را دردست اجرا داریم .

به گزارش برات نیوز، درحالی که در هفته گذشته و با شروع محدودیت های جدید کرونایی قیمت مرغ به 36 هزار تومان رسیده بود دولت به این بازار ورود کرد و با کوتاه کردن دست واسطه گران و دلالان قیمت مرغ را دربازار کنترل کرد.

این درحالی است که وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که با توزیع گسترده در میدان بهمن و بقیه میادین قیمت مرغ کاهش یافته است گفت: بازار مرغ در روز‌های آینده و حتی شب عید مشکلی نخواهد داشت و در تدارک کنترل بازار تخم مرغ هم هستیم.

کنترل و ثبات قیمت مرغ تا شب عید

کاظم خاوازی در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: واسطه‌ها در بازار مرغ حذف شده اند و بازار مرغ در روز‌های آینده و حتی شب عید مشکلی نخواهد داشت.

وی درادامه افزود: عوامل زیادی مثل شرایط کرونایی، ارز، تامین نهاده و مواردی این چنین در تعیین قیمت مرغ موثر است و صنعت مرغ وابستگی زیادی به نهاده‌ها دارد .

وی خاطر نشان کرد:عمده نهاده‌ها هم از خارج از کشور تامین می‌شود؛ این صنعت در روز‌های اخیر با مشکلات تامین نهاده‌ها و تامین ارز مواجه بود به همین دلیل مشکلاتی را به وجود آورد.

ضرورت حمایت از واحدهای صنعتی در تامین نهاده

کاظم خاوازی با اشاره به نگرانی واحد‌های صنعتی در تامین نهاده ها، گفت: باید از این صنعت حمایت کافی می‌شد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: تعداد زیادی از افراد به عنوان دلال که در چرخه صنعت مرغ ضروری نیستند به بازار مرغ ورود و عرصه را بر خریدار تنگ کردند.

کاهش قیمت مرغ تا 50 درصد

وی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی ورود کرد و با توزیع گسترده در میدان بهمن و بقیه میادین قیمت مرغ را کاهش داد و قیمت 35 هزار تومان میدان بهمن را به 18 هزار تومان رساندیم.

خاوازی با اشاره به دستور رئیس جمهور به وزارت جهاد کشاورزی برای کنترل بازار مرغ گفت: وزارت جهاد کشاورزی با همکاری برخی دستگاه‌ها به بازار ورود و مرغ گرم با کیفیت را وارد بازار کرد.

وزیر جهاد کشاورزی قول داد با توجه به اینکه قیمت مرغ 50 درصد کاهش یافت در روز‌های آینده و حتی شب عید مشکلی نداشته باشد.

ثبات و  کاهش قیمت مرغ تا چند روز آینده

خاوازی افزود: در سطحی گسترده با بهره گیری از امکانات بسیج بازار را رصد می‌کنیم و امید است بعد از سه چهار روز بازار عادی شود و حتی فروشگاه‌های خصوصی هم مرغ‌های خود را عرضه کنند.

وی درباره تخم مرغ گفت: فشار زیادی روی تولید کنندگان تخم مرغ هست و این‌ها تقاضا‌هایی برای صادرات دارند، اما قیمت همان قیمت مصوب است.

او افزود: واسطه‌ها در بازار مرغ حذف شده اند و در تدارک کنترل بازار تخم مرغ هم هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی درباره حبوبات هم افزود: قیمت در مزرعه با قیمت فروشگاه تفاوت زیادی دارد؛ اگر شهرداری‌ها بر اساس مصوبه دولت غرفه‌هایی از میادین را در اختیار تولید کننده‌ها قرار بدهند خیلی از مشکلات حذف می‌شود.

خاوازی گفت: واسطه‌ها سود کلانی می‌برند در صورتی که هیچ ارزش افزوده‌ای در اختیار این‌ها نیست و باید این واسطه‌ها حذف شود.

تولید 3 و نیم میلیون نهاده در صورت اجرای طرح جدید

وی ضمن اشاره به اجرای طرح جدیدی برای تامین نهاده‌ها در داخل کشور گفت: در صورت اجرای طرحی که در دست داریم می‌توانیم سه و نیم میلیون تن نهاده دامی تولید کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: الزامات طرح آماده شده است و این طرح می‌تواند شروعی باشد برای خودکفایی در تامین نهاده‌های دامی.

وی درباره اجرای طرح های آبخیزداری هم گفت: طرح ها اجرا شده است و در بسیاری از مناطق این طرح ها آب را به قنات ها و چشمه ها برگرداند و همین باعث بازگشت روستائیان به زمین های خود شده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *