کاهش قیمت مسکن در بازار از چندی پیش کلید خورده و همچنان ادامه دارد.

به گزارش برات نیوز، روند نزولی قیمت مسکن درحالی ادامه دارد که مردم هنوز این کاهش قیمت را باور ندارند.

چندی پیش مسوولان وزارت راه و شهرسازی از تخلیه 20 درصدی حباب مسکن خبر داده بودند اما هنوز متقاضی خرید مسکن دربازار وجود ندارد.

بی اعتمادی متقاضیان مسکن به کاهش قیمت از یک سو در بازگشت آن ها به بازار مسکن آسیب می رساند.

اما از سویی دیگراین که قیمت مسکن طی یکی دو سال اخیر به شکل نجومی افزایش یافته نیز یکی از اصلی ترین دلایل عدم مراجعه مشتریان به بازار مسکن است.

بی اعتمادی متقاضیان مسکن به کاهش قیمت مسکن در بازار

کارشناسان بازار مسکن مدعی هستند که با توجه به بی اعتمادی مشتریان هیچ یکی از آن ها کاهش قیمت مسکن را باور ندارند.

حتی برخی از منابع در بازار مسکن اعلام کرده اند که فروشنده های مسکن قیمت خود را تا متری 10 میلیون تومان هم پایین آورده اند اما متقاضی خرید وجود ندارد .

عدم تمایل خرید متقاضی مسکن می تواند از دو دلیل نشات گرفته باشد.

 یکی از دلایل ممکن است انتظار مردم برای کاهش قیمت بیشتر بوده باشد .

بیشتر بخوانید: کاهش قیمت مسکن در تهران

دلیل دیگر شاید این باشد که با توجه به افزایش نجومی قیمت مسکن مردم هنوز هم توان خرید ندارند و این نرخ مسکن برای آن ها بالا است.

درحالی که تمامی مسوولان و کارشناسان حوزه بازار مسکن معتقدند که قیمت مسکن کاهش یافته است.

 اما نمود کاهش قیمت مسکن در بازار دربازار هنوز محسوس نبوده و بازار مسکن در رکود به سر می برد.

جهش غیر منطقی قیمت مسکن و خودرو طی دو سال گذشته

در همین زمینه عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تداوم سیر نزولی قیمت مسکن بر ضرورت افزایش اعتبارات عمرانی و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در بودجه ۱۴۰۰ تاکید کرد.

علی‌اصغرخانی با اشاره به کاهش قیمت‌ مسکن،‌اظهار کرد: قیمت خودرو و مسکن طی دو سال گذشته افزایش غیر منطقی، نا عادلانه و غیر تخصصی داشته است.

وی درادامه گفت: قیمت مسکن همواره طی سال‌های گذشته افزایش پیدا می‌کرد در حالی که طی دو سال اخیر رشد جهشی و سریعی را در این بخش شاهد بودیم.

خانی بیان کرد: طرح‌های جهش تولید و تامین مسکن و اخذ مالیات از خانه‌های خالی در مجلس تصویب شده و دولت موظف به اجرای آن است.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: لزوم تامین زمین ارزان و افزایش تسهیلات ساخت و خرید مسکن از جمله مواردی است که مجلس یازدهم به ویژه کمیسیون عمران با جدیت مورد پیگیری قرار داده است.

وی تاکید کرد: کاهش قیمت مسکن در بازار شروع شده و ادامه دار خواهد بود.

میزان غیر منطقی وام مسکن برای خرید تنها چند متر خانه

عضو کمیسیون عمران مجلس عنوان کرد: در حال حاضر وام ارائه شده برای مسکن به اندازه خرید چندمتر خانه در تهران بوده که به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.

خانی ضمن اشاره به کاهش قیمت مسکن در بازار تصریح کرد: دولت در لایحه بودجه 1400 برای بخش عمرانی 104 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته که به هیچ عنوان کافی نیست.

این نماینده مجلس دوازدهم اعلام کرد: نمایندگان در کمیسیون تلفیق بودجه در حال تلاش برای افزایش اعتبارات عمرانی و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در بودجه 1400 هستند که در صورت تحقق، سیر نزولی قیمت مسکن تا پایان سال در سراسر کشور ادامه خواهد داشت.

تمدید پرداخت وام ودیعه مسکن تا آخر بهمن

با موافقت اعضای کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا زمان پرداخت وام ودیعه مسکن تا پایان بهمن ماه تمدید شد.

کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا موافقت کرد: متقاضیانی که پیش از این مراحل ثبت نام تقاضای خود را در سامانه کارا تکمیل کرده‌اند، تا پایان بهمن ماه وام ودیعه مسکن را دریافت خواهند کرد.

همچنین در این جلسه مقرر شد، برای متقاضیان تسهیلات کمک ودیعه مسکن که اجاره آنها به صورت دستی و بدون حضور در بنگاه مبادله شده، مشاورین املاک موظف هستند با دریافت حداکثر ۲۵۰ هزار تومان بدون نیاز به دریافت ارزش افزوده و با حضور موجر و مستأجر نسبت به ثبت اجاره نامه و اخذ کد رهگیری اقدام کنند.

با توجه به کاهش قیمت مسکن در بازار، این مبلغ برای اجاره نامه‌هایی که در بنگاه ثبت شده اما کد رهگیری ندارند هزینه ثابتی معادل ۱۰۰ هزار تومان است و الزامی برای حضور موجر در بنگاه نخواهد بود.

لازم به توضیح است تا پایان آذرماه از مجموع ۳۰۲ هزار و ۳۳۴ متقاضی دریافت وام ودیعه تاکنون ۱۴۸ هزار و ۲۱۵ نفر نزدیک به ۵۰ درصد توانسته‌اند این تسهیلات را دریافت کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *