مدتی است قیمت مسکن درپایتخت روند نزولی را در پیش گرفته و بر شیب نزول همچنان می تازد به طوری که معاون راه و شهرسازی مدعی تخلیه ٢٠ درصدی حباب قیمت مسکن و کاهش قیمت مسکن در بازار در برخی مناطق پایتخت شده است .

به گزارش برات نیوز، خبر کاهش قیمت مسکن و آغاز روند نزولی آن در بازار درحالی اعلام شده که هنوز خیلی از مردم این افت قیمت را باور ندارند و حتی سمت بازار مسکن هم نمی روند.

البته که باید توجه داشت که این افت قیمت مسکن درست زمانی آغاز شده که به دلیل افزایش بسیار چشمگیر قیمت مسکن دیگر مردم توان خرید و حتی رهن و اجاره واحدهای کوچک مسکونی را هم نداشتند .

برخی از مسوولان و کارشناسان مسکن بر این باورند که با توجه به کاهش قیمت ارز و دلار قیمت مسکن نیز باید کاهش یابد.

عوامل موثر بر قیمت مسکن در بازار

آن ها معتقدند با توجه به اینکه قیمت مسکن از قیمت سه عامل مهم از جمله زمین، مصالح و خدمات تشکیل شده و این عوامل کاهش قیمت نداشته اند قیمت مسکن با کاهش همراه بوده  و متاثر از قیمت دلار و ارز بوده است .

در همین راستا وزیر راه و شهرسازی حدود سه هفته پیش در حاشیه مراسمی از نزولی شدن قیمت مسکن خبر داده و گفته است :از سال ۹۷ تا کنون قیمت مسکن نظیر سایر کالاها متأثر از تحولات ارزی افزایش یافت و با ریزش قیمت ارز و طلا، باید قیمت‌هایی که با ارز افزایش قیمت داشته‌اند، کاهش یافته و بازگردند اما چسبندگی قیمتی هم در این میان وجود دارد.

وی ضمن اشاره کاهش قیمت خودرو با کاهش قیمت دلار گفت: همان طور که قیمت خودرو با کاهش قیمت ارز برگشت، باید دیگر قیمت‌ها هم که بی دلیل افزایش یافته بودند و متأثر از عرضه و تقاضا نبودند، برگردد.

به گفته وزیر راه و شهرسازی  اخبار و رویدادها حاکی از آن است که قیمت مسکن روند نزولی را طی می‌کند.

کاهش قیمت مسکن در بازار در برخی از مناطق تهران

همچنین در خصوص صحت کاهش قیمت مسکن در بازار پایتخت، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز گفت: سرعت کاهش قیمت خانه در مناطق ١، ٢، ٣ و ٦ بیش از سایر مناطق پایتخت بوده، به طوری که تا ٢٠ درصد کاهش قیمت مسکن در این چهار منطقه ثبت شده است.

محمود محمودزاده  افزود: از آنجایی که قیمت خانه در این چهار منطقه پایتخت غیر واقعی است، تاثیر بیشتری از افت قیمت ارز داشته و تا ٢٠ درصد تخلیه حباب قیمت ها در این مناطق اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: اوج سفته بازی در مناطق یک و سه پایتخت و بعد ٢ و ٦ رخ می دهد و معمولا این مناطق پایتخت تحت تاثیر تلاطم و یا آرامش در بازارهای دیگر قرار دارند.

معاون وزیر راه توضیح داد: در یک ماه اخیر که شاهد کاهش نرخ ارز هستیم قیمت ها در منطقه یک و ٣ شکسته است و بازار سفته بازی در این منطقه را نیمه تعطیل کرده است.

شاخص های تاثیرگذار بر قیمت مسکن

محمودزاده درباره شاخص های تاثیرگذار بر قیمت مسکن اظهار کرد: قیمت مسکن از قیمت زمین، مصالح و خدمات تشکیل می شود.

با توجه به اینکه سه مورد اعلام شده در یک ماه گذشته کاهش قیمت نداشته اند که قیمت مسکن پایین بیاید، این موضوع حاکی از این است که ارتباط مسکن با خود بخش نیست، بلکه به خارج از بخش مسکن گره خورده است.

بیشتر بخوانید: کسادی بازار دلالان مسکن مهر پردیس

معاون وزیر راه گفت: بدین صورت که در مناطقی که خرید ملک جنبه سرمایه گذاری دارد و بازار سفته بازی داغ است کاهش چشمگیر قیمت داشتیم، اما در سایر مناطق پایتخت، کاهش قیمت ها شتاب کمتری داشته است و در برخی مناطق نیز حدود ٣ تا ١٠ درصد قیمت ها کاسته شده است.

محمودزاده ادامه داد: مشکل اصلی این است که مناطقی که اکنون درحال تخلیه حباب قیمت خود هستند مناطق پیشران معرفی می شوند و افزایش قیمت در این مناطق روی سایر مناطق پایتخت تاثیر دارد، به همین دلیل وزارت راه و شهرسازی در پی تصمیم گیری جدید برای اعلام معدل قیمت مسکن است.

کاهش 50 درصدی معاملات مسکن در تهران

در همین حال بر اساس آمار ارائه شده،تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در آبان ماه سال جاری، نشانگر کاهش سرعت رشد قیمت معاملات مسکن در شهر تهران در آبان ماه نسبت به مهر ماه سال جاری است.

همچنین آمار تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران در آبان ماه سال 99، به 4.5 هزار واحد مسکونی رسيد که نسبت به ماه قبل 48.4 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 9.9 درصد افزايش نشان می‌دهد.

متوسط قيمت خريد و فروش يک متر مربع زيربنای واحد مسکونی معامله شده در آبان ماه جاری از طريق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 271.9 ميليون ريال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب معادل 1.8 و 118.2 درصد افزايش نشان می‌دهد.

این درحالی است که تورم ماهانه متوسط قیمت نرخ معاملات مسکن در مهرماه نسبت به شهریورماه 1399، معادل 10 درصد بوده که این میزان در آبان ماه نسبت به مهر ماه سال جاری به 1.8 درصد رسیده است.

این امر نشانگر کاهش سرعت رشد قیمت معاملات مسکن در شهر تهران و کاهش قیمت مسکن در بازار در آبان ماه نسبت به مهر ماه سال جاری است.

کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن در نیمه نخست آذرماه

در همین حال بر اساس آمار اعلام شده در نیمه نخست آذر ماه قیمت مسکن در تهران از یک تا ۱۱ درصد کاهش داشته است.

کارشناسان حوزه مسکن معتقدند که کاهش قیمت مسکن دربازار در حالی رخ داده که بازارهای سکه و ارز هم افت کردند.

کاهش قیمت‌ها در بازارهای غیرمولد از تحولات بین المللی، امیدواری به بهبود اقتصاد کشور و پایان روند کاهشی ارزش پول ملی نشأت می گیرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *