در حالی که این روزها گرانی گریبان همه اقشار جامعه را گرفته و دیگر بالا و پایین ندارد ستاد تنظیم بازار دست به کار شده و درصدد برآمده تا با بررسی ریشه ای موضوع قیمت کالاهای اساسی را برای مصرف کنندگان کاهش دهد .

به گزارش برات نیوز، در راستای کاهش قیمت ها و تنظیم بازار ، ستاد تنظیم بازار از کاهش 30 هزار تومانی قیمت گوشت قرمز و  1500 تومانی برنج خبرداده است .

بر اساس این گزارش، در راستای کاهش قیمت ها و تنظیم بازار درحال حاضر قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله از 120 هزار تومان به 95 هزار تومان کاهش یافته است.

فعالان بازار پیش‌بینی میکنند ریزش قیمت آن تا 75 هزار تومان ادامه داشته باشد.

همچنین قیمت مصرف کننده نهایی برنج ذخایر راهبردی نیز با کاهش 1500 تومانی  حداکثر تا سقف ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

این کاهش قیمت ها و تنظیم بازار درحالی اجرایی شده است که دیگر توان مالی مردم برای خرید کالاهای اساسی از جمله گوشت ، برنج ، مرغ کاهش یافته و قادر به تامین اولیه های زندگی روزمره خود نیستند .

افت قیمت دلار ، کاهش قیمت ها و تنظیم بازار

در این میان ، منصور پوریان،‌ رئیس شورای تامین دام کشور، دلیل کاهش دوباره قیمت‌ها را علاوه بر کاهش تقاضا مربوط به جو روانی می‌داند که در پی کاهش نرخ دلار بر بازار حاکم شده است.

وی تاکید کرد: افزایش جهشی قیمت‌ها در ابتدای ماه به دلیل محدودیت موقت در جابه‌جایی دام برای اجرای طرح پلاک زنی توسط دامپزشکی اتفاق افتاد.

بیشتر بخوانید: خبرهای جدید از کاهش قیمت کالاهای اساسی

به گفته پوریان؛ این اتفاق موجب شد شایعه‌ی کمبود دام در کشور نیز توسط برخی رسانه‌ها منتشر شود که از اساس اشتباه است.

 وی یادآور شد: در حال حاضر جمعیت دامی کشور در شرایط بسیار مطلوبی قرار دارد و احتمال تا پایان سال با مازاد عرضه نیز روبه‌رو خواهیم شد.

کاهش قیمت ها و تنظیم بازار با کاهش تقاضا 

پوریان افزایش قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله پس از اجرای طرح پلاک زنی را تا 120 هزار تومان عنوان کرد.

وی افزود: افزایش قیمت موجب شد تقاضا کاهش یابد چراکه با توجه به شرایط اقتصادی موجود، تامین آن برای بسیار از مردم مقدور نبود.

وی ادامه داد: با کاهش تقاضا قیمت‌ها رو به کاهش گذاشت و بازار از التهاب افتاد و منجر به کاهش قیمت ها و تنظیم بازار شده است.

پوریان از آغاز دوباره کاهش قیمت در بازار با شدت بیشتر خبر داد و گفت: جو روانی ناشی از کاهش نرخ دلار موجب شده شاهد کاهش قیمت گوشت قرمز با شدت بیشتر در بازار نسبت قبل باشد.

وی قیمت متوسط هر کیلوگرم گوشت گوساله تازه در بازار را 95 هزار تومان و هر کیلوگرم گوشت منجمد  را 90 هزار تومان عنوان کرد.

پوریان قیمت خرید هر کیلوگرم دام سنگین زنده از دامداران را 35 تا 36 هزار تومان اعلام کرد.

رئیس شورای تامین دام کشور اظهار کرد: با توجه به روند بازار انتظار می‌رود قیمت گوشت گوساله تا قیمت منطقی آن یعنی 75 هزار تومان پایین بیاید.

افزایش ۵۵ درصدی تولید گوشت قرمز در کشور

درحالی که طی هفته های اخیر قیمت گوشت قرمزدربازار افزایش یافته ومیزان عرضه با کاهش همراه بوده، مرکز آمار ایران اعلام کرد: تولید گوشت قرمز در مهر ١٣٩٩ در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته، ۵۵ درصد افزایش یافته اما تولید گوشت شتر با ۳۹ درصد رو به رو شده است.

مرکز آمار ایران نتایج آمارگیری از کشتار دام کشتارگاه‌های رسمی کشور در مهر ماه سال جاری را منتشر کرد.

بر اساس نتایج این طرح، وزن گوشت قرمز تولید شده انواع دام‌های ذبح‌شده در کشتارگاه‌های رسمی کشور در ماه مهر ١٣٩٩ جمعاً ٣٩.٦ هزار تن گزارش شده که سهم گوشت گاو و گوساله بیش از سایر انواع دام بوده است.

بر اساس این گزارش، گوشت گاو و گوساله با ٢٢.٤ هزار تن، ٥٧ درصد از کل وزن گوشت قرمز تولید شده را به خود اختصاص داده است.

گوشت گوسفند و بره با ١٣.٥ هزار تن، بز و بزغاله با ٢.٩ هزار تن و سایر انواع دام با ۷٩۴ تن، به‌ترتیب ٣٤ درصد، ٧ درصد و ٢ درصد از کل وزن گوشت قرمز تولید شده را به خود اختصاص داده‌اند.

مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در مهر ١٣٩٩ با ماه مشابه سال ١٣٩٨، نشان‌دهنده افزایش ٥٥ درصدی مقدار تولید گوشت قرمز است.

مقدار تولید گوشت در مهر ١٣٩٩ نسبت به ماه مشابه سال ١٣٩٨ برای گوسفند و بره ٥٣ درصد، برای بز و بزغاله ٣٨ درصد، برای گاو و گوساله ٦١ درصد، برای گاومیش و بچه ‌گاومیش ١٣٠ درصد افزایش، و برای شتر و بچه‌شتر ٣٩ درصد کاهش داشته است.

نتایج حاصل از این طرح آمارگیری نشان می‌دهد که مقدار تولید گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور در مهر ١٣٩٩ نسبت به شهریور ۱۳۹۹ در حدود ١ درصد کاهش داشته است.

کاهش قیمت کالاهای اساسی با تنظیم بازار
کاهش قیمت کالاهای اساسی با تنظیم بازار

کاهش قیمت برنج برای مصرف کننده نهایی

همچنین در راستای کاهش قیمت ها و تنظیم بازار ، ستاد تنظیم بازار، قیمت مصرف کننده نهایی برنج ذخایر راهبردی را حداکثر تا سقف ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کرد.

در یکصد و دهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار در خصوص تعیین و اصلاح نرخ فروش برنج و کاهش اختلاف قیمت حاشیه بازار و قیمت فروش جاری آن، تصمیمات مبنی بر تعیین قیمت خرده فروشی برنج ذخایر راهبردی با ۱۰ درصد زیر متوسط قیمت ماهانه خرده فروشی اعلامی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان مورد تصویب قرار گرفت.

با توجه به ساز و کار تعیین شده نرخ فروش برنج ذخایر راهبردی ۱۷ هزار تومان درب انبار شرکت بازرگانی دولتی و قیمت مصرف کننده نهایی در اختیار کارگروه‌های استانی با تلورانس ۱,۵۰۰ تومان حداکثر تا سقف ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *