محمد فرجی، رئيس اتحاديه فن‎آوران رايانه تهران در رابطه با فراوانی کالا در بازار امروز گفت: از زمان تاييد بانک مرکزی، واردات کالا به کشور انجام شده و شاهد کاهش قیمت کالاهای IT بين ۳ الي ۴ درصد بودیم؛ لذا نويد اين را می‌دهم که طی هفته آينده شاهد کاهش قیمت کالاهای IT خواهيم بود و براي مردم اين کاهش قيمت محسوس خواهد بود. کاهش قيمت به دليل فراهم شدن بستر ورود کالاهايی است که سه ماه در انتظار واردات بوده‌اند. اميدواريم نوسانات ارز به ثبات درستی برسد و توان مردم نيز در شرايطي قرار گيرد تا بتوانند به راحتي کالای مورد نياز خود را تهيه کنند.

به‌گزارش برات نیوز، فرجی از خروج ۲۵ درصد اعضای این اتحادیه خبر داد و گفت: هر تغييري در ارز، قيمت، فراواني و تقاضا براي کالاها اين صنف را دچار تغيير و دگرگوني مي کند. لذا در اين شرايط ۲۵ درصد از اعضاء ناچار به خروج از صنف شده‌اند. آنچه امروز در واحدهای صنفی به فروش می‌رسد تنها با ۲ تا ۳ درصد سود معامله و فاکتور می‌شود در غير اين صورت مشتری از واحد ديگری کالا را تهيه می‌کند، شرايط بحرانی نوسانات ارز و گرانی آن، تاثير بسيار نگران‌کننده‌ای بر کالای استراتژيک حال حاضر کشور گذاشته است.

رئيس اتحاديه فن‎آوران رايانه تهران افزود: با اوصاف فوق در کوتاه‌ترين زمان، قريب به ۲۵ درصد (۶۰۰ واحد صنفی) از واحدهای صنفی اين اتحاديه مجبور شدند صنف را ترک کنند، مغازه‌های خود را بفروشند و يا اجاره دهند و در بانک نگه دارند. سود واحد‌های صنف به يک‌سوم تقليل پيدا کرده است در حاليکه مکالمات شهری با نرخ دو برابر و برق دو برابر نسبت به سال گذشته محاسبه می‌شود. از سويی ۲ درصد از سود کم و هزينه‌ها دو برابر شده است. تحمل و يا ترک اين شرايط براي افرادی که عمری را براي کسب تجربه در صنفی بوده‌اند که نياز به تخصص، علم و آگاهی و سرمايه زياد دارد، بسيار تاسف بار است.

بیشتر بخوانید: اولویت با تولید داخل است اما واردات تجهیزات آی تی باید تسهیل شود

او ادامه داد: ورود به اين صنف و کسب تجربه لازم برای هر فردی، حداقل نيازمند ۲۰ سال سرمايه و برنامه‌ريزی دارد. هيچ منبع و ماخذی نمي‌تواند اين زيان‌ها را جبران کند. دنياي ديجيتالی و آموزش مجازی، نياز به فراواني کالاها در اين زمينه و آموزش آن دارد؛ کالايی که از نان شب واجب‌تر شده است. وجود تبلت و لپ‌تاپ برای هر دانش‌آموز و دانشجو موردنياز است. واگذاری ارز موردنياز براي تهيه اين کالاها امروزه حکم آب برای مزرعه تشنه را دارد؛ اما متاسفانه با اين شرايط اين صنف مورد بي‌مهری مسئولان ذيربط از جمله وزارت صنعت، بانک مرکزی، سازمان امور مالياتی و ديگر ارگانها و وزارت‌خانه‌ها قرار گرفته است. کشور اکنون نياز به وجود کالاهای اين صنف برای آموزش‌هاي مجازی دانش‌آموزان و دانشجويان دارد، اما مدت زمان زيادی بايد برای ثبت سفارش و همچنين تاييد بانک مرکزی و گمرکات، معطل بماند که بازار را با آشفتگی کمبود کالا مواجه کند و همانطور که ارز بالا می‌رود با مشکلات ديگر نيز درگير شود. تجار اين صنف از حمايت دولت بايد برخوردار شوند تا بتوانند هر چند با درصدی سود نازل به کار خود ادامه دهند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *