قیمت نفت جهانی بیش از ۲ درصد از ارزش خود را از دست داد. به این ترتیب نفت برنت با افتی ۲.۲ درصدی به قیمت ۴۰ دلار و ۸۶ سنت در هر بشکه معامله شد.

به گزارش برات نیوز، یک هفته تا انتخابات آمریکا مانده و از طرف دیگر ویروس کرونا به اقتصاد جهانی لطمه زده و طی هفته گذشته شاهد تداوم کاهش قیمت نفت جهانی بودیم.

قیمت روز نفت

امروز این کاهش قیمت نیز ادامه داشت و رقم آن به بیش از 2 درصد رسید. تحلیلگران اصلی ترین کاهش قیمت نفت جهانی را افزایش مبتلایان به کرونا در کشورهای مختلف و نگرانی نسبت به بازگشت محدودیت‌ها می دانند.

این در حالی است که به فصل سرد نیمکره شمالی نزدیک می ‌شویم  و تقاضا برای افزایش سوخت وجود دارد اما به دلیل بازگشت محدودیت های کرونایی، این تقاضا تحت تاثیر قرار می گیرد و قیمت نفت کاهش می‌یابد.

به این ترتیب نفت برنت با افتی ۲.۲ درصدی به قیمت ۴۰ دلار و ۸۶ سنت در هر بشکه معامله شد.  همچنین نفت شاخص آمریکا نیز ۲.۳ درصد پایین آمد و ۳۸ دلار و ۹۴ سنت قیمت خورد. اواخر مهر نیز قیمت نفت برنت در معاملات به میزان 8/0 درصد کاهش یافت و به  به ۴۲ دلار و ۳۰ سنت در هر بشکه رسیده بود که کاهشی برای چهارمین روز متوالی بود.

قیمت نفت جهانی در آینده

پدر همین راستا صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که قیمت نفت در سال 2021 نیز در همین محدوده 40 تا 50 دلار باقی مانده و رشد چندانی نخواهد داشت. اما پیش بینی‌ها تحلیلگران داخلی از قیمت نفت در آینده چیست؟

پیش بینی‌های داخلی می‌گوید ممکن است قیمت نفت حتی به زیر 20 دلار نیز برسد. این پیش بینی نماینده پیشین ایران در اوپک است که طی مصاحبه ای بیان کرد که اگر این رقم کاهشی ادامه داشته باشد، شاید قیمت نفت به زیر 20 دلار برسد و این موضوع اصلا دور از ذهن نیست.

سید محمد علی خطیبی نماینده پیشین ایران در اوپک در مورد تاثیر انتخابات بر بالا و پایین شدن‌ قیمت نفت می گوید: به طور معمول در آمریکا قیمت گذاری انرژی میان جمهوری خواهان و دموکرات‌ها با یکدیگر فرق دارد و جمهوری خواهان بیشتر به بازار نفت اهمیت می‌دهند.

کاهش 2 درصدی مجدد قیمت نفت جهانی
پیش بینی های داخلی می گوید: با توجه به این که اوپک پلاس میزان تولیدات خود را کاهش داده است و اگر این کاهش تولید ادامه پیدا کند، قیمت نفت در بازارهای جهانی به عددی کمتر از ۲۰ دلار خواهد رسید.

سیاستهای جدید آمریکا در حوزه انرژی

 او در مورد آخرین تحولات قیمت نفت در جهان با توجه به انتخابات پیش روی آمریکا ادامه داد: رئیس‌جمهور بعدی آمریکا، ممکن است سیاست‌های جدیدی در حوزه انرژی و صنعت نفت پیش بگیرد، ولی ترامپ به قرارداد‌های بین المللی چندان اهمیتی نمی‌دهد، ترامپ قول داده در دوره دوم ریاست جمهوری خود محدودیت‌های تولید و برداشت گاز متان را کاهش دهد.

نماینده پیشین ایران در اوپک بیماری کرونا را نیز بی تاثیر نمی داند و در این باره می‌افزاید: با توجه به همه گیری بیماری کرونا در جهان، اقتصاد نه تنها در آمریکا بلکه در کل دنیا با اُفت روبه رو بوده است و انتخابات ریاست جمهور آمریکا برای بازار نفت مهم است زیرا هر چقدر اقتصاد محدود شود قطعا انرژی کمتری استفاده می‌شود.

کاهش قیمت جهانی نفت تا کی ادامه دارد؟

کاهش تولیدات اوپک پلاس

اوپک نیز دورنمای مبهمی را برای قیمت نفت جهانی امسال متصور است و پیش بینی خود از تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ را ماه گذشته به ۹۰.۲ میلیون بشکه در روز کاهش داد که ۹.۵ میلیون بشکه در روز کاهش سالانه نشان می دهد.

خطیبی در این باره نیز می گوید: با توجه به این که اوپک پلاس میزان تولیدات خود را کاهش داده است و اگر این کاهش تولید ادامه پیدا کند، قیمت نفت در بازارهای جهانی به عددی کمتر از ۲۰ دلار خواهد رسید.

شوک کرونا

افزایش اخیر موارد ابتلا به کووید ۱۹ و محدودیت های بیشتر رفت و آمد در اکثر نقاط اروپا، در فضای بازار نفت تاثیر گذاشته و نگرانی ها نسبت به پیامد محدودیت های جدید بر تقاضا برای نفت را برانگیخته است. خطیبی نیز اعتقاد دارد بیماری کرونا شوک جدی به بازار نفت وارد کرد و فعالیت های اقتصادی را تحت تاثیر خود قرار داد که بی علت در افت قیمت نفت جهانی نبود.

او در این خصوص گفت: شیوع بیماری کرونا روی تقاضای نفت در جهان تاثیر گذاشته و همین موضوع موجب شده است که قیمت‌ها در بازار کاهش پیدا کند. احتمال دارد قیمت نفت روند کاهشی خود را ادامه دهد اما پیش بینی می شود با پیدا کردن واکسن کرونا قیمت جهانی نفت افزایش پیدا کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *