دو کتاب حاوی یادداشتهای چارلز داروین دانشمند سرشناس قرن نوزدهم  و بنیانگذار نظریه تکامل از 20 سال پیش تاکنون گم شده است.

چارلز داروین، دانشمند و بنیانگذار نظریه تکامل است که از او یادداشت های بسیاری برجا مانده است. اما دو کتاب حاوی این دست نوشته ها از سال 2001 تاکنون گم شده است. 

گم شدن دو کتاب یادداشتهای چارلز داروین

به گزارش برات نیوز دو کتاب یادداشتهای چارلز داروین به مدت 20 سال است که از کتابخانه دانشگاه کمبریج انگلیس به سرقت رفته و هنوز پیدا نشده است.

طراحی درخت مشهور شجره حیات متعلق به سال ۱۸۳۷ نیز جزو مفقود شده‌ها است. این کتاب به بررسی فرضیه رابطه تکاملی بین گونه ها می پردازد.

تاریخ این سرقت ها به سال 2001 بر می گردد و مسئول کتابخانه که خانم گاردنر بود، به پلیس موضوع را  اعلام کرد. اکنون پس از تحقیقات زیاد مسولین موزه به این نتیجه رسیده اند که این کتاب ها به احتمال زیاد به سرقت رفته اند.

ماجرای گم شدن کتاب ها چه بود؟

این کتاب ها را به منظور عکاسی به یک استودیوی موقت که در آن زمان در یک ساختمان موقت در محوطه کتابخانه دانشگاه بود منتقل کردند زیرا کار ساخت و ساز در حال انجام بود.

به این ترتیب کتاب یادداشتهای چارلز داروین آخرین بار در نوامبر سال ۲۰۰۰ پیش از از درخواست داخلی برای بیرون بردن آنها از انبار ویژه دست نوشته ها برای عکسبرداری مشاهده شده اند.

پس از اتمام عکسبرداری، مسئولین فکر می کردند که کتابچه‌ها را سپس در محلی اشتباه در قفسه قرار داده‌اند و روزی خودش را نشان خواهد داد. اما طی این سالها جستجوهای شدید و دقیقی صورت گرفت و متاسفانه اثری از آنها نبود.

کتابخانه ای از کمبریج تا ساوتهمپتون

این کتابخانه بسیار بزرگ است و وسعت آن به اندازه 200 کیلومتر قفسه بندی است که مسیری از کمبریج تا ساوتهمپتون را شامل می شود. در این کتابخانه علاوه بر کتاب، 10 میلیون نقشه و دست نوشته و دیگر اشیای آنتیک وجود دارد.

دکتر گاردنر می گوید: ما می دانیم که از کتاب یادداشتهای چارلز داروین در ماه نوامبر عکس گرفته شده است. اما نمی دانیم که بین آن زمان تا ماه ژانویه ۲۰۰۱ زمانی که مشخص شد آنها در جای مخصوص به خود در قفسه ها نیستند چه اتفاقی افتاده است. و من می ترسم چیزی در سوابق باقیمانده نباشد که چیز دیگری به ما بگوید.

دکتر جسیکا گاردنر، کتابدار دانشگاه کمبریج، گم شدن این یادداشت‌ها را غم‌انگیز خواند و گفت از هیچ تلاشی برای یافتن آن‌ها دریغ نخواهد شد.

فراخوان عمومی برای پیدا کردن کتاب

کتابخانه کمبریج می‌گوید، تخمین زدن ارزش کتاب یادداشتهای چارلز داروین سخت است، اما می‌تواند از میلیون ها پوند بگذرد. این کتابخانه در تدارک فراخوانی عمومی برای کمک جهت یافتن کتاب یادداشت های چارلز داروین هستند. آنها قصد دارند برای پیدا کردن این آثار ارزشمند، از مردم کمک بخواهند تا اگر نشانی از آن‌ها پیدا کردند، به مسئولان یا پلیس خبر دهند.

این یادداشت‌ها به خط خود داروین بوده و به گفته کتابخانه دانشگاه کمبریج، میلیون‌ها پوند ارزش دارند. چارلز داروین (۱۸۸۲ – ۱۸۰۹ میلادی) متولد شروزبری در بریتانیا، بنیانگذار نظریه تکامل است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *