در حالی که قیمت نفت به دلیل افزایش نگرانی‌ها نسبت به بالاگرفتن موج دوم کرونا در جهان با کاهش همراه شده، غول های نفتی بازار را بحران‌زا کرده‌اند.

به گزارش برات نیوز، قیمت نفت که چند ماهی است در کانال ۴۰ دلاری تثبیت شده، ‌حالا نگرانی آنجاست که با شیوع دوباره کرونا در جهان، با افت قیمت همراه شود. این در شرایطی است که بازار نفت در ابتدای همه‌گیری کرونا در اسفند ماه، افت قیمتی ۷۰ درصدی را تجربه کرد و حتی قیمت نفت آمریکا در برخی روزها منفی شد.

روند کاهشی قیمت نفت در این روزها با گرایش شرکت‌های BP و رویال داچ شل به تجدیدپذیرها همراه شده که به اعتقاد تحلیلگران ممکن است باعث کمبود عرضه نفت و بالا رفتن قیمت‌ها شود.

شرکت روس‌نفت با انتقاد از رویکرد شرکت‌های BP و رویال داچ شل در عرصه تجدیدپذیرها در شرایطی که تقاضا برای نفت همچنان رو به رشد است، هشدار داد این شرکت‌ها بحران اگزیستانسیالیستی برای عرضه نفت ایجاد می‌کنند که به قیمت‌های بالاتر منتهی می‌شود.

دیدیه کازیمیرو، یکی از مدیران ارشد شرکت نفتی دولتی روس‌نفت گفت: اگر غول های نفتی سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهند، شرکت‌های ملی نفت سهم بزرگتری از بازار را خواهند گرفت زیرا در صورت برگشتن تقاضا به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا، کمبود عرضه اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

اظهارات این مدیر منعکس کننده اختلاف رو به رشد میان شرکتهای نفتی دولتی و غول های نفتی است که به شکل‌گیری صنعت نفت مدرن کمک کرده‌اند.

غول های نفتی
اگر غول های نفتی سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهند، شرکت‌های ملی نفت سهم بزرگتری از بازار را خواهند گرفت

شرکتهای اروپایی مانند شرکتهای BP، رویال داچ شل، توتال فرانسه و انی ایتالیا متعهد شده اند سرمایه گذاریهایشان را به سوی تجدیدپذیرها هدایت کنند.

شرکت BP که ۲۰ درصد سهم در روس‌نفت دارد، اعلام کرده که در آینده نفت و گاز کمتری تولید کرده و تنها در پروژه هایی سرمایه گذاری می کند که بازدهی بالاتری دارند.

این شرکت و همتایانش با فشار از سوی سرمایه گذاران، فعالان محیط زیست و اذهان عمومی برای کاهش سهمشان در تغییرات جوی و سرمایه گذاری در پروژه های بادی، خورشیدی و هیدروژن مواجه هستند.

اما این اقدام مورد استقبال جهانی قرار نگرفته و ارزش سهام شرکت BP پنج شنبه گذشته به پایینترین رکورد در ۲۵ سال اخیر سقوط کرد.

این افت منحصر به شرکت BP نبوده و سایر شرکتهای نفتی از جمله غول های نفتی که عمده فعالیتشان نفت و گاز است با افت شدید قیمت سهامشان به دلیل ابهامات گسترده نسبت به آینده بازار انرژی مواجه شده‌اند.

تحلیلگران می‌گویند اگر غول های انرژی اروپایی از پروژه‌های نفت و گاز نه چندان مهم عقب‌نشینی کنند، شرکت‌های نفتی مانند روس‌نفت سود خواهند برد اما اگر تقاضا برای نفت در سال‌های آینده به پیک برسد، تولیدکنندگان تحت حمایت دولتی با تهدید بلندمدت جدی روبرو می‌شوند چرا که درآمدهای هیدروکربن برای سلامت مالی کشورهایی مانند روسیه، عربستان سعودی و نیجریه کلیدی محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید: قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۱ دلار گذشت

فاصله گرفتن غول های انرژی از نفت با کاهش شدید قیمت‌ها در پی ضعیف شدن تقاضا در دوران شیوع ویروس کرونا مصادف شده است. برخی از تحلیلگران هشدار داده‌اند که پاندمی ممکن است زمان پیک مصرف نفت را جلو بیاندازد.

اما بخش قابل توجهی از صنعت همچنان بر این باور است که تقاضا برای نفت به محض تحت کنترل درآمدن پاندمی، به وضعیت عادی برخواهد گشت و اگر سرمایه‌گذاری در عرضه جدید پایین بماند، مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

بر اساس گزارش فایننشیال تایمز، سطح مصرف ۱۰۰ میلیون بشکه در روز پیش از پاندمی ویروس کرونا نیازمند افزودن شدن سالانه سه تا پنج میلیون بشکه در روز عرضه جدید به منظور تامین تقاضا با توجه به فرسوده شدن میادین فعلی است.

با این حال همچنان موج دوم کرونا می‌تواند به عنوان تهدیدی قوی برای قیمت طلای سیاه به شمار آید.

با ایجاد موج دوم احتمالا محدودیت‌ها باز می‌گردد و این موضوع بر تقاضای نفت نیز اثرگذار است.

این در شرایطی است که همچنان سفرهای هوایی کمتر از گذشته بوده و وضعیت تقاضای نفت به روزهای پیش از کرونا بازنگشته است.  

با توجه به اینکه شمار مبتلایان به کرونا رو به افزایش است، قیمت نفت برنت با افتی ۰/۵ درصدی به قیمت ۴۲ دلار و ۲۰ سنت معامله شد.

قیمت نفت شاخص آمریکا نیز ۰/۶ درصد پایین آمد و ۴۰ دلار و ۳۴ سنت در هر بشکه قیمت خورد.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *