مقامات دولتی سوئد تصمیم دارند تا به صورت تدریجی و مرحله به مرحله کرون دیجیتال جایگزین اسکناس در این کشور شود.

به گزارش برات نیوز، مقامات سوئد از برنامه گام به گام خود برای جایگزینی ارز این کشور (کرون) با همتای دیجیتالی آن، i-kron، خبر دادند و اظهار کردند که اوایل هفته جاری مطالعات مربوط به این مسئله آغاز شده و انتظار می‌رود تا پایان ماه نوامبر 2022 به پایان برسد.

علت اصلی کرون دیجیتال جایگزین اسکناس

با توجه به افزایش تراکنش‌های بدون دخالت اسکناس در سوئد مقامات این کشور اعلام کردند که قصد دارند کرون دیجیتال جایگزین اسکناس شود.

بر اساس این گزارش، این اقدام و تصمیم بزرگ مسوولان سوئدی گام بزرگ دیگری برای کنار گذاشتن پول فیزیکی است که در یکی از کشورهایی که دارای کمترین استفاده از پول نقد در جهان بوده درحال پیاده سازی است .

طرح جایگزینی کرون دیجیتال به جای اسکناس به دنبال آغاز به کار آزمایشی و پایلوت ارز دیجیتالی بانک مرکزی در اوایل سال جاری انجام می‌شود.

استارت عرضه کرون دیجیتال از ابتدای سال جاری در سوئد

اوایل امسال بانک مرکزی سوئد طرح آزمایشی عرضه کرون دیجیتال بر مبنای فناوری بلاک چین که همان فناوری مورد استفاده در مبادلات ارزهای مجازی نظیر بیت کوین است را کلید زد.

دولت سوئد قصد دارد بلافاصله پس از مطالعات کرون دیجیتال را به بازار عرضه کرده و کرون دیجیتال جایگزین اسکناسشود.

وزارت مالی سوئد سرپرستی هیأت امکان‌سنجی ارز دیجیتالی را به عهده آنا کینگ برگ بارتا، رئیس سابق بانک مرکزی این کشور، گذاشته است.

بیشتر بخوانید: اخراج هزار کارمند بزرگترین بانک سوئد

وزارت بازارهای مالی سوئد کمیته‌ای را برای بررسی جایگزین کردن پول الکترونیکی و دیجیتال به جای پول معمولی تشکیل داده و ریاست آن را دبیر سابق کمیته مالی بانک مرکزی این کشور برعهده گرفته است.

بلوند طی مصاحبه‌ای با بلومبرگ گفت: بسته به آنکه چگونه ارز دیجیتال طراحی شده و چه فناوری در آن مورد استفاده قرار گیرد، نتایج بزرگی برای کل نظام مالی خواهد داشت.

سوئد یکی از پیشتازان به کارگیری ارز دیجیتال

بسیار با اهمیت است که نظام پرداخت دیجیتال عملکردی ایمن داشته و استفاده از آن برای همه کس امکان‌پذیر باشد. طی سال‌های گذشته استفاده از اسکناس در سوئد به شدت کاهش یافته و موضوع شیوع کرونا این مسئله را تشدید کرده است.

سوئد یکی از پیشتازان استفاده از ارز دیجیتالی و پیوند زدن آن به ارز ملی در جهان است. پیش از این ریسک‌بانک، بانک مرکزی سوئد، کرون-دیجیتال را با تکنولوژی بلاکچین معرفی کرده بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *