با توجه به اعمال محدودیت‌های کرونایی و اینکه خسارات جدی متوجه بسیاری از کسب و کارهای آسیب ‌دیده شد، ستاد ملی مقابله با کرونا با اتخاذ 4 تصمیم راهبردی قصد دارد تا از واحدهای آسیب دیده حمایت کند.

به گزارش برات نیوز، معاون اقتصادی رییس جمهوری از اتخاذ 4 تصمیم اقتصادی مهم برای حمایت از کسب و کارهای آسیب ‌دیده خبر داد.

محمد نهاوندیان اظهار کرد: با توجه به خروج بسیاری از شهرها از شرایط قرمز رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باید به‌طور جدی برای تداوم وضعیت بهبود ادامه یابد.

وی خاطرنشان‌کرد: نخست، طبق مصوبه تسهیل بدهی بدهکاران شبکه بانکی مجلس شورای اسلامی در سال ۹۷، اشخاص حقیقی و حقوقی مهلت یافتند تا بدهی معوقه خود را تا پایان سال ۹۸ پرداخت کنند.

وی در ادامه افزود: بر این اساس اشخاص حقیقی تا ۵۰۰ میلیون تومان و اشخاص حقوقی تا ۲ میلیارد تومان می‌توانستند از این مهلت استفاده کرده و با شرایط معین شده بدهی خود را بپردازند، اما اسفندماه سال ۹۸ با شیوع ویروس کرونا همزمان بود و بسیاری از واحدهای تولیدی نتوانستند از این شرایط بهره‌مند شوند.

تمدید مهلت پرداخت بدهکاران بانکی تا اسفند 99

نهاوندیان همچنین بیان‌ داشت: به پیشنهاد بانک مرکزی و کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، امروز در ستاد ملی کرونا تصویب شد که مهلت تعیین شده تا پایان سال گذشته تا اسفندماه سال ۹۹ تمدید شود.

معاون اقتصادی رییس جمهوری تاکید کرد: فرصت مراجعه واحدهای تولیدی به بانک‌ها و موسسات اعتباری تا پایان آذرماه تعیین شده است تا پس از بررسی حساب متقاضیان، در اسفندماه پرداختی‌ها انجام شود.

مهلت 2 ماهه پرداخت حق بیمه به کسب و کارهای آسیب ‌دیده

وی مصوبه دوم ستاد ملی مقابله با کرونا را مربوط به کسب و کارهای آسیب ‌دیده عنوان کرد و گفت: واحدهای اقتصادی که با اعمال محدودیت‌های شدید در شهرهای قرمز و نارنجی مجبور و متحمل آسیب شده‌اند در کنار برخی تسهیلات، برای پرداخت سهم کارفرمایی بیمه تامین اجتماعی آنها ۲ ماه مهلت تعیین شد و البته بررسی‌های انجام شده تا سازمان تامین اجتماعی از این تصمیم دچار مشکل نشود.

اختصاص تسهیلات کرونایی به حوزه ورزش

وی با بیان اینکه سومین مصوبه اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا مربوط به حوزه ورزش بود، اظهار داشت: تسهیلاتی برای این بخش در نظر گرفته شده که متقاضیان واجد شرایط می‌توانند تا پایان دی‌ماه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند و اقساط تسهیلات نیز از اول خردادماه سال آینده آغاز خواهد شد.

نهاوندیان خاطرنشان‌کرد: همه کمک‌ها و حمایت‌ها که به صورت تسهیلات بانکی یا بلاعوض به خانوارها و واحدهای اقتصادی پرداخت شده است با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا «مستثنیات دین» تلقی می‌شوند، به این معنی که محدودیت‌های ماده (۵) اصلاح قانون صدور چک شامل این گروه‌ها نمی‌شود.

وی افزود: بر همین اساس ممنوعیت افتتاح حساب و قطع باقی خدمات به‌طور استثنایی در مورد این پرداخت‌ها و تسهیلات اعمال نخواهد شد.

معاون اقتصادی رییس‌جمهوری اظهار امیدواری کرد که این گام‌های کوچک بتواند کمکی برای واحدهای اقتصادی و کسب و کارهای آسیب‌دیده باشد و همه ما با یک وحدت ملی از این شرایط عبور کنیم.

 وضعیت شهرهای مختلف در محدودیت‌ها

درادامه علی‌رضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره وضعیت رنگ بندی شهرها گفت: محدودیت‌های جدید کرونایی از شنبه اول آذر در ۴۴۸ شهر شامل ۱۶۰ شهر با وضعیت قرمز، ۲۰۸ شهر با وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر با وضعیت زرد به مدت دو هفته به اجرا در آمده بود. در حال حاضر ۶۴ قرمز، ۲۷۸ نارنجی و ۱۰۶ زرد داریم.

وی درباره جزییات تبدیل وضعیت این شهرها بیان‌کرد: در مجموع از ۱۶۰ شهر با وضعیت قرمز در ابتدای آذر ماه، ۳۷ شهر قرمز ماند، ۱۲۰ شهر نارنجی و ۳ شهر زرد شد.

همچنین از ۲۰۸ شهرستان با وضعیت نارنجی، ۲۳ شهر قرمز، ۱۳۶ شهر نارنجی و ۴۹ شهر زرد شد.

رییسی اظهار کرد: از مجموع ۸۰ شهر با وضعیت زرد نیز، ۲۶ شهر نارنجی و ۵۴ شهر در وضعیت زرد باقی ماند. با اضافه شدن سه شهر که پیشتر وضعیت قرمز و ۴۹ شهر که وضعیت نارنجی داشتند، در حال حاضر تعداد شهرستان‌ها با وضعیت زرد به ۱۰۶ شهرستان رسیده است.

از امروز شنبه ۱۵ آذر ۹۹ وضعیت شهرها به این صورت خواهد بود و همچنان فعالیت مشاغل گروه یک در مناطق قرمز، مشاغل گروه یک و دو در شهرهای با وضعیت نارنجی و مشاغل گروه یک و دو و سه در شهرهای با وضعیت زرد مجاز است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *