1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. کسری بودجه سال 99 از کجا تامین می‌شود؟
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

کسری بودجه سال 99 از کجا تامین می‌شود؟

کسری بودجه سال 99

طبق بررسی‌های انجام گرفته، تأمین کسری بودجه سال 99، از طریق انتشار اوراق بدهی، در کنار عرضه سهام شرکت‌ها و فروش اموال دولتی، بهترین گزینه‌ای‌ست دولت می‌تواند برای تأمین کسری بودجه سال 99 از آن مددجوید. با برات نیوز همراه باشید.

در جریان ارائه لایحه بودجه، کارشناسان از کسری بودجه سال 99 خبر دادند، موضوعی که مسئولان دولتی آن را تایید کرده و از اصلاح آن خبر دادند. به‌گفته کارشناسان، برخی از محل‌های تامین درآمد بیش از اندازه خوشبینانه بوده و یا امکان تحقق ندارند.

این کارشناسان نسبت‌به درآمد 50 هزار میلیاردی نفت و درآمد ناشی از فروش اموال دولتی انتقاد داشته و عقیده دارند کاهش درآمدهای نفتی ناشی از ریزش قیمت در بازار جهانی در روزهای اخیر، از جمله عواملی‌ست که در اصلاح بودجه تاثیرگذار خواهد بود. باوجود چنین مسائلی، در جریان بررسی‌هایی که مجلس برروی منابع عمومی بودجه انجام داد، نه‌تنها این منابع کم نشدند بلکه افزایش نیز داشتند؛ به‌طوری‌که 484 هزار میلیارد تومان لایحه با رشد 17.8 درصدی به 571 هزار میلیارد تومان رسید.

بیشتر بخوانید: فروش سهام عدالت به دو صورت حضوری و غیرحضوری آغاز شد

طبق تازه‌ترین صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی، عبدالناصر همتی، دولت قصد دارد تا از انتشار اوراق بدهی به‌عنوان گزینه‌ای جدید برای تأمین کسری بودجه سال 99 استفاده کند. وی افزود این موضوع به تایید شورای عالی هماهنگی اقتصادی رسیده و در کنار عرضه سهام شرکت‌های دولتی و اموال مازاد دولت، از طریق انتشار اوراق بدهی دولت در بازار سرمایه، این مهم انجام خواهد پذیرفت. او اضافه کرده است در راستای تامین کسری بودجه و تعمیق بازار بدهی، این عرضه‌ها در روزهای آتی انجام خواهند شد.

چنین اقداماتی نشان می‌دهد که همچنان برای کسب درآمد به‌منظور کسری بودجه، تمرکز اصلی برروی واگذاری اموال دولتی و عرضه سهام است که در کنار آن اوراق بدهی نیز عرضه خواهند شد. در سال گذشته در آمد حاصل از فروش اموال دولت 4000 میلیارد تصویب شده بود که این عدد برای سال جاری به 50 هزار میلیارد تومان رسیده است. این میزان از محل‌های نقد لایحه بودجه درحالی تامین شده که برخی از کارشناسان اعتقاد داشتند چنین فروشی وجود نخواهد داشت. اما وزارت اقتصاد در همین راستا با دریافت اختیاراتی ویژه در بودجه مدعی شده بود کسب چنین درآمدی امکان‌پذیر است.  

از طرفی دیگر، عرضه سهام شرکت‌ها در بودجه سال جاری 174 هزار میلیارد تومان رشد داشته است که باید حدود یک سوم منابع عمومی دولت را پوشش دهد. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهند دولت برای عرضه سریع‌تر شرکت‌های خود در بازار سرمایه اقدام کرده است.

بیشتر بخوانید: آیا تورم از بازار مسکن حذف شده است؟

در بودجه عمومی سال 99، سهم مالیات و سایر درآمدها حدود 288.7 هزار میلیارد دلار، سهم واگذاری دارایی سرمایه‌ای( فروش نفت و واگذاری اموال دولتی) 10 هزار میلیارد دلار و سهم واگذاری دارایی مالی 174.7 هزار میلیارد دلار تعیین شده است. در مقابل این مقدار، دو هزینه اصلی دولت شامل 434 هزار میلیارد تومان هزینه جاری که عمدتا حقوق و دستمزد است و تا 70 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی قرار دارد. گفتنی‌ست دولت در کنار این منابع عمومی، مجوز عدم واریز 16 درصد سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی سال جاری را نیز دریافت کرده و قصد دارد از این مجوز استفاده کند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست