به دنبال بروز خشکسالی در اصفهان روز گذشته بسیاری از کشاورزان و مردم اعتراضات خود را دراین خصوص ارائه کردند که درهمین راستا، وزیر نیرو از کشاورزان اصفهانی عذر خواهی کرد.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که کشاورزان برای دومین هفته پیاپی در زاینده رود حضور یافتند و برای حق آبه کشت محصولات خود در پاییز اعتراض کردند.

برهمین اساس، چندین هزار نفر از کشاورزان و مردم اصفهان در بستر زاینده رود و کنار پل تاریخی خواجو به دلیل نبود آب و خشکسالی در اصفهان تجمع کردند.

کشاورزان اصفهانی از چند روز پیش با برپایی چادر در بستر خشک زاینده‌رود مطالبات خودشان در خصوص تعین تکلیف وضعیت کشت پاییزه را از مسوولان درخواست کردند.

کاهش آب زاینده رود تا 179 میلیون متر مکعب

براساس آمار ارائه شده، در سال‌های گذشته به دلیل فقدان بارش‌ها و سوءمدیریت در مدیریت صحیح منابع آب زاینده‌رود حجم آب سد زاینده‌رود به ۱۷۹ میلیون متر مکعب رسیده است.

بنابراین گزارش، همچنین مدیر بهره‌برداری سد اعلام کرده در صورت عدم مدیریت مصرف و ادامه بارش‌ها به صورت فعلی حجم سد تنها جوابگوی ۲ ماه آینده مردم اصفهان خواهد بود.

درهمین حال، برخی از کارشناسان وفعالان حوزه محیط زیست براین باورند که خشکی زاینده‌رود بیشتر به دلیل سومدیریت‌ها و برداشت‌های غیرمجاز از زاینده‌رود و بارگذاری‌های بیش از اندازه از این رودخانه است.

دراین اعتراضات جمعی کشاورزان که برای دومین هفته پیاپی برگزار شد، مردم اصفهان نیز با کشاورزان همراه شدند و خواستار تامین آب برای انجام کشاورزی از دولت شدند.

زمین‌های کشاورزی اصفهان منشا ریزگردها

براساس این گزارش، حق‌آبه‌داران حوضه زاینده‌رود، شهرستان‌های لنجان، مبارکه، فلاورجان، نجف‌آباد و اصفهان هستند.

این درحالی است که با توجه به بروز خشکسالی و کمبود آب، زمین‌های کشاورزی شرق اصفهان که اغلب زیر کشت گندم، جو و یونجه بوده‌اند، به محلی به‌عنوان منشا ریزگردها تبدیل شده‌اند.

نبود آب و خشک شدن زاینده رود، زندگی حدود یک میلیون کشاورز اصفهانی را تحت تاثیرقرار داده و دچار بحران کرده است ..

با توجه به این تجمع کشاورزان و مردم ، وزیر نیرو به دلیل نبود آب و بروز خشکسالی از کشاورزان اصفهانی عذرخواهی کرد.

علی اکبر محرابیان ادامه داد: نمی‌توانیم آن‌طور که لازم است برای کشت آن‌ها آب تهیه کنیم؛ امیدواریم با عنایت خداوند در ماه‌های آینده بتوانیم این کمبود‌ها را جبران کنیم.

برگزاری جلسه اضطراری مسوولان برای احیای رودخانه زاینده رود

وزیر نیرو خاطر نشان کرد :

 به دستور معاون اول قرار شد برای احیای رودخانه زاینده‌رود اصفهان هر چه سریعتر جلسه‌ای برگزار و وزارت‌خانه‌های جهاد کشاورزی و صمت در کنار وزارت نیرو به صورت فعال وارد شوند.

محرابیان ادامه داد: امیدواریم تصمیمات مناسبی را با پیشنهاداتی که در این جلسه مطرح می‌کنیم اتخاذ و مردم عزیزمان را در مناطق مختلف مطلع و خوشحال کنیم.

وی تصریح کرد: تلاش می‌کنیم موضوع را به‌نحوی مدیریت کنیم تا آسیبی که برخی از کشاورزان دیده‌اند را به حداقل برسانیم.

محرابیان افزود: شرمنده کشاورزان عزیز هستیم که نمی‌توانیم آن‌طور که لازم است برای کشت آن‌ها آب تهیه کنیم از این رو عذرخواهی می‌کنیم و امیدواریم با فضل و عنایت خداوند در ماه‌های آینده بتوانیم این کمبود‌ها را جبران کنیم.

دستور دفتر رییس جمهوری برای تشکیل ستاد احیای دریاچه زاینده رود

همچنین درراستای این اعتراضات کشاورزان اصفهانی، رئیس دفتر رئیس جمهوری از وزیر نیرو خواست تا نسبت به درخواست نماینده اصفهان مبنی بر تشکیل ستاد احیای دریاچه زاینده رود اقدام شود.

براساس این گزارش، در پی نامه حسین میرزایی، نماینده مردم اصفهان در مجلس به رئیس جمهوری درباره تشکیل ستاد احیای زاینده روز، غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس جمهوری در نامه ای به علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو خواست تا درخواست مزبور مورد بررسی قرار گیرد.

با توجه به اینکه وضعیت ومعیشت کشاورزان اصفهانی مدت هاست به دلیل نبود آب دچار خطر شده ، مسوولان باید هرچه زودتر اقدام به رفع مشکل حق آبه این کشاورزان کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *