کشاورز کارت جهت خرید نهاده و کود به کشاورزان ارائه شد. به گفته وزیر جهاد کشاورزی، این کارت برای این است که کشاورزان دغدغه نهاده و کوه نداشته باشند.

به گزارش برات‌نیوز وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد از این پس برای خرید نهاده و کود، کشاورز کارت در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.

این کارت به کشاورزانی داده خواهد شد که گیاهان استراتژیک مانند گندم، جو و دانه‌های روغنی کشت می‌کنند و به این منظور به آن‌ها تعلق می‌گیرد که دیگر دغدغه نهاده و کود نداشته باشند.

افزایش قیمت تمامی کودها به غیر از اوره

 بر اساس این گزارش، کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی در مراسمی از «کشاورز کارت» رونمایی کرد و گفت: از سه میلیون تن کود مورد نیاز سالانه کشاورزان، دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن کود اوره است که با قیمت سال گذشته در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت؛ اما سایر کودهای وارداتی به دلیل تغییر قیمت ارز از ترجیحی به نیمایی افزایش قیمت داشته است.

وی همچنین اعلام کرد وزارت جهاد کشاورزی با طراحی «کشاورز کارت» با همکاری بانک مرکزی ایران و بانک کشاورزی قصد دارد کمکی برای کشاورزان باشد.

بیشتر بخوالنید: نرخ خرید تضمینی گندم تعیین می‌شود

وی در این باره گفت: امیدواریم کشاورزان با این کارت بتوانند نهاده‌های مورد نیاز خود را به موقع تامین کنند و سال آینده با بانک، تسویه حساب کنند.

خاوازی همچنین تأکید کرد: نکات بسیار ریزی در این کارت دیده می‌شود، این کارت به خوبی توسط بانک کشاورزی و معاونت امور زراعت طراحی شده تا کشاورزان بتوانند بدون دغدغه و بوروکراسی‌های معمولی بانک، به سرعت به منابع مالی مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

وی همچنین اظهار داشت: طرح «کشاورز کارت» یک اقدام بزرگ و ملی‌ست که باید با جدیت دنبال شود، به دلیل تأثیرگذاری گسترده‌ای که کود در تولیدات کشاورزی دارد در گام اول، این محصول انتخاب شد و در محصولات بعدی آفت‌کش‌ها هستند و ما از منابع مختلف اعتبار لازم برای آن را تجهیز خواهیم کرد.

کاربرد کشاورز کارت چیست؟

وفابخش، معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال گفت: کشاورزان با “کشاورز کارت” می‌توانند هزینه برخی‌ نهاده‌های مورد نیاز خود را پرداخت کنند.

او در ادامه افزود: برای تهیه این کارت مدارک خاصی نیاز نیست و تنها حساب بانکی کشاورزان در بانک کشاورزی کافی‌ست. ضمانت‌های بانکی که در روال عادی اخذ تسهیلات وجود دارد در این طرح نیاز نیست و بنای این کارت بر اعتبار کشاورزان است و تنها با معرفی یک ضامن تسهیلات پرداخت می‌شود.

وی همچنین گفت:  برای انجام این امور فروشگاه‌های اختصاصی در نظر گرفته شده که تحت نظر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی هستند و توزیع کود در آنجا انجام می‌شود. در ابتدای اجرای این طرح از حدود سه هزار پایانه که در مراکز فروش نهاده‌های کشاورزی وجود دارد استفاده خواهیم کرد.  تا کنون هزار و ۵۰۰ پایانه آماده شده و مابقی در هفته آینده آماده خواهد شد و این کارت‌ها در پایانه‌های مخصوص که در این فروشگاه‌ها وجود دارد، دارای کارکرد خواهند بود.

وفابخش در رابطه با گران شدن کودهای وارداتی و کودهای شیمیایی و کشاورز کارت نیز گفت: در قدم اول به دلیل گران شدن کودهای وارداتی و کودهای شیمیایی، اعتبار این کارت فقط برای تامین این نهاده‌ها اختصاص خواهد داشت و در مراحل بعد به سایر نهاده‌ها هم تخصیص داده خواهد شد.

وی در رابطه با محدودیت اعتبار این کارت نیز اذعان داشت: فعلا فقط ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی بانک مرکزی و جهاد کشاورزی به شارژ اعتبار این کارت‌ها تخصیص داده شده است اما  به دنبال منابع جدید اعتباری هستیم  و در آینده هم مبلغ اعتبار این کارت‌ها افزایش خواهد یافت.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *