انجام هرگونه معاملات کالا بدون مجوز دولتی را قاچاق و کالاهایی که چه از داخل کشور و چه از خارج از کشور به صورت غیرقانونی وارد کشور می شود را کالای قاچاق می نامند. حمل ونقل و جابه جایی کالا از بخشی به بخش دیگر، چنانچه هر دو بخش در داخل کشور قرار داشته باشند قاچاق داخلی و چنانچه بخشی در داخل کشور و بخش دیگر در خارج مرز واقع شده باشد قاچاق خارجی معنا می گیرد. این درحالی است که کالای قاچاق معضل همیشگی بازار و اقتصاد در هرکشوری است وعلاوه بر آثار سوء اقتصادی به عنوان یک چالش اقتصادی و اجتماعی در کشور مطرح می شود. امروزه این معضل علاوه بر اینکه به عنوان یک تهدید جدی بر سر راه تجارت آزاد است هزینه های زیادی نیز بر بدنه اقتصادی کشور تحمیل می کند. هرساله قاچاق انواع کالا و کشف لوازم خانگی قاچاق موجب ایجاد معضلات بسیاری در اقتصاد کشور شده و خساراتی را برجا می گذارد به همین دلیل موضوع پیگیری قاچاق انواع کالا از سوی مسوولان به خصوص ماموران پلیس امنیت اقتصادی به جد انجام می شود.

درهمین حال رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران از کشف ۶۵۶ عدد لوازم خانگی قاچاق از انباری در مرکز تهران به ارزش ۱۲ میلیارد ریال خبر داده است.

سرهنگ علی ولی پور گودرزی ضمن اشاره به دریافت گزارش مبنی بر دپوی کالای قاچاق درانباری درتهران اظهار کرده است : با گزارشات دریافت شده و بررسی ماموارن پلیس امنیت اقتصادی انباری از لوازم خانگی قاچاق در یک مجتمع تجاری در مرکز تهران کشف شد.

وی با اشاره به انعکاس نتیجه تحقیقات انجام شده به مرجع قضایی گفته است : دستوردستگیری متهم و بازرسی از داخل انبار اخذ و تیمی از کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی به محل انبار اعزام شدند.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ با بیان اینکه در این رابطه یک متهم دستگیر شد، خاطرنشان کرده است: در بررسی از داخل انباری ۱۸۰ دستگاه چرخ گوشت، ۱۳۱ دستگاه آبمیوه گیری و ۲۵۴ دستگاه زودپز فاقد بارنامه و مجوزهای گمرکی کشف شد.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران گفته است : برآورد قیمت اموال کشف شده از این انبار حدود 12 میلیارد ریال است که با دستوور قضایی اموال کشف شده تحویل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی تهران شد.

ولی پور گودرزی در پایان اظهارکرده است: متهم در تحقیقات مقدماتی به جرم ارتکابی اقرار کرد و برای سیر مراحل قانونی در اختیار مرجع قضایی قرار گرفت.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *