درحالی که شرکت بورس تهران در اطلاعیه ای وجود هرگونه دستگاه ماینر را در این شرکت تکذیب کرده بود، کشف و ضبط دستگاه ماینرها انجام و مقرر شده که طبق قانون با متخلفان برخورد شود .

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که خبری مبنی بر کشف چند دستگاه ماینر در شرکت بورس تهران و استخراج 3 بیت کوین منتشر شده است .

درهمین حال چند روز پیش شرکت بورس تهران به طور کل وجود دستگاه های ماینر را در این شرکت به طور کل تکذیب کرده و اعلام داشته بود که این شرکت به عدم فعالیت قانونی حوزه رمز ارزها در کشور کاملا آگاه است .

اما دراین میان شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد:

در خصوص کشف تعدادی دستگاه غیرمجاز استخراج رمزارز در شرکت بورس اوراق بهادار تهران به اطلاع هموطنان می‌رساند صنعت برق با این مورد نیز بر اساس قوانین موجود، برخورد جدی خواهدکرد.

کشف و ضبط 82 دستگاه ماینر در محل شرکت بورس تهران

بر اساس این گزارش، ماموران در بازرسی از محل شرکت بورس تهران، تعداد ۸۲ دستگاه ماینر که در لحظه بازدید این شرکت در مدار قرار نداشتند کشف و ضبط کردند.

درادامه گزارش شرکت برق آمده است:

نگهداری یا اتصال دستگاه های استخراج رمزارز فاقد مجوز به هر نحو و در هر محل، غیرقانونی بوده و مسئولیت آن در موارد سازمانی بر عهده بالاترین مقام سازمان و در سایر موارد بر عهده شخص دارنده انشعاب برق است.

همچنین شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ به مسئولان دستگاه های اجرایی و سایر متذکر شده بود:

با دقت در رعایت موارد مدکور از سوءاستفاده افرد سودجو که شرایط آسیب به منافع عمومی و شبکه برق کشور را فراهم می آورند جلوگیری کنند.

تایید کشف و ضبط دستگاه ماینرها از شرکت بورس توسط مجلسی‌ها

این درحالی است که پس از اعلام رسمی شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، رئیس کمیته بازار سرمایه مجلس نیز کشف دستگاه های ماینر را تایید کرده و اعلام کرده بود:

ماینرها از خرداد ۱۳۹۹ به مدت چند ماه درشرکت بورس نصب و حدود ۳ بیت کوین نیز استخراج شده است.

محسن علیزاده، عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس درباره کشف ماینر از ساختمان شرکت بورس اوراق بهادار تهران، گفت:

کشف تعدادی ماینر برای استخراج غیرمجاز رمزارز در شرکت بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته، بازار سرمایه را شوکه کرد.

وی ادامه داد: پس از بررسی‌های انجام گرفته مشخص شد که ماینرها از خرداد ۱۳۹۹ به مدت چند ماه در بورس نصب و حدود ۳ بیت کوین نیز استخراج شده است.

نصب ماینرها با مصوبه هیات مدیره شرکت بورس

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد:

ماینرها با مصوبه هیات مدیره شرکت بورس اوراق بهادار تهران، نصب شده بود.

وی ضمن اشاره به کشف و ضبط دستگاه ماینرها خاطر نشان کرد: باید به این نکته توجه کرد که تمامی جلسات هیات مدیره‌های شرکت‌های بورسی با حضور یک ناظر از سازمان بورس اوراق بهادار برگزار می‌شود، این در حالی است که سازمان بورس در ابتدای امر از نصب ماینر اظهار بی اطلاعی کرده و معترض شده بود.

وی اضافه کرد: سازمان بورس باید پاسخگوی سهامداران در این موضوع باشد، زیرا این سازمان ناظر بر بازار سرمایه و فعالیت شرکت‌ها بورس اوراق بهادار است و با این وجود نتوانسته نظارت دقیقی بر عملکرد آن‌ها داشته باشد.

به گفته رئیس کمیته بازار سرمایه مجلس محل هزینه کرد بیت کوین استخراج شده و افراد متنفع از آن مشخص نشده است.

حال اینکه پس از کشف دستگاه های ماینر و اطلاعات بیت کوین های استخراج شده از شرکت بورس تهران، این شرکت اطلاعیه دیگری را درخصوص شفاف سازی این موضوع صادر کرد .

اعلام اطلاعیه شفاف سازی از سوی شرکت بورس تهران

براساس این گزارش، در اطلاعیه شرکت بورس آمده است:

به استناد ماده ۲ مکرر ۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان به اطلاع می‌رساند پیرو شایعه منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر وجود دستگاه استخراج رمزارز در شرکت بورس اوراق بهاد به استحضار می رساند:

 با توجه به اخبار منتشره در خصوص برخی فعالیت های مغایر با موضوع فعالیت شرکت بورس اوراق بهادار تهران، موارد ذیل را به استحضار سهامداران و ذینفعان محترم می‌رسانیم:

۱- در هیات مدیره وقت و هیات مدیره حاضر هیچ‌گونه دستورجلسه یا مصوبه ای مبنی بر فعالیت در حوزه رمزارزها اعم از استخراج یا معاملات وجود نداشته است.

۲- تجهیزات خریداری شده بر اساس مصوبات کمیته ساختمان تحت عنوان «سرورهای پردازشگر مورد نیاز مرکز داده» بوده است که کاربرد چندگانه تجهیزات مذکور موجبات سوء استفاده از این ابهام و نهایتا قصور یا تقصیر مجریان را فراهم نموده که مراتب رسیدگی انضباطی به موضوع توسط هیات مدیره و نهاد ناظر در دست پیگیری می‌باشد.

۳- یادداشت‌های همراه صورت‌های مالی و گزارش حسابرس و بازرس قانونی موید آنست که اتفاق صورت گرفته بسیار محدود بوده و مطلقا مصداق «ضرر و زیان سهامداران» نیست.

۴- فعالیت صورت گرفته هیچ گونه خللی در روند عادی فعالیت و انجام وظایف بورس اوراق بهادار تهران و نیز روال عادی معاملات ایجاد نکرده است.

۵- هیات مدیره در حال بررسی‌ ابعاد اتفاق به وقوع پیوسته از زوایای فنی و مالی بوده که با شفاف تر شدن موضوع، موارد متعاقباً به اطلاع کلیه سهامداران و ذی‌نفعان خواهد رسید.

بدیهی است در صورت وقوع هرگونه رویداد با اهمیت، مراتب مطابق مفاد ماده ۱۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان افشا می شود.

اگاهی شرکت بورس نسبت به انجام غیرقانونی فعالیت در حوزه رمز ارزها

اما دراین میان نکته قابل تامل این است که این اقدامات مغایر با قانون شرکت بورس تهران بدون اطلاع مسوولان صورت پذیرفته است یا خیر؟

زیرا فعالیت در حوزه رمز ارز ها و استخراج آن هنوز در کشور ما قانونمدسازی نشده و غیر قانونی اعلام شده است .

حال اینکه جای بسی تعجب دارد که شرکت بورس تهران به عنوان یک سازمان و نهاد بزرگ و تاثیرگذار اقدام به استخراج بیت کوین و فعالیت در حوزه رمز ارزها کرده است.

تحقیق و تفحص مجلسی‌ها نسبت به اقدام شرکت بورس

درهمین راستا، رئیس کمیته بازار سرمایه مجلس اظهار کرده است:

نصب ماینر در شرکت بورس اوراق بهادار تهران و ایجاد مشکلات بسیار در بازار سرمایه در سال گذشته، زیرسایه نبود نظارت سازمان بورس اتفاق افتاد، بنابراین در ماه‌های آینده طرح تحقیق و تفحص از سازمان بورس و تمامی شرکت‌های بورسی بررسی می‌شود.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس تصریح کرد: هرچند طرح تحقیق و تفحص از سازمان بورس در سال گذشته در کمیسیون اقتصادی تصویب شد، اما تاکنون به صحن علنی نیامد.

وی ادامه داد: اما به نظر می‌رسد در حال حاضر بررسی این طرح ضروری است و با تحقیق و تفحص، بسیاری از ابعاد پنهان بازار سرمایه نمایان می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *